Evropa se chystá na vyhlášení nezávislosti Kosova

  8:55aktualizováno  15. února 9:11
Jihosrbská provincie Kosovo se připravuje na vyhlášení nezávislosti a s ní i celá Evropa. Nový stát by se měl na mapě objevit zřejmě už v neděli 17. února. S tímto datem počítá i OSN a Evropská unie, která začne z pátku na sobotu v noci v oblasti rozmísťovat své úředníky a policisty.

Kosovo, Šajkovac | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Provincie obývaná většinou albánského obyvatelstva se chce proti vůli Bělehradu osamostatnit a podle některých náznaků by deklaraci nezávislosti mohla schválit už tuto neděli. Už dnes se má sejít kosovský parlament, aby urychleně odhlasoval zákony, které vyhlášení nezávislosti umožní.

Evropská unie už počítá s tím, že v noci z pátku na sobotu začne v Kosovu rozmisťovat policejní jednotky a administrativní pracovníky unijní mise EULEX.

Přípravy vyhlášení nezávislosti v Kosovu poprvé přiznalo i Srbsko. Premiér Vojislav Koštunica v televizním vystoupení ale zároveň řekl, že uznání "tohoto loutkového státu" by bylo největším ponížením Srbska v jeho dějinách.

Kvůli zprávám o možném vyhlášení nezávislosti mimořádně zasedala Rada bezpečnosti OSN. O mimořádnou schůzku požádalo Srbsko prostřednictvím svého velvyslance Pavla Jevremoviče v úterý.

Balkánský stát chtěl, aby rada posoudila "mimořádně vážnou situaci v provincii Kosovo..., kde jsme svědky posledních příprav na jednostranné vyhlášení samostatnosti". Tento krok je podle Srbů porušením rezoluce RB OSN z roku 1999, která Kosovo umístila pod správu OSN a jednotek NATO, a zároveň narušením územní celistvosti Srbska.

Jednání Rady bezpečnosti nic nepřineslo
Na schůzce, která se uskutečnila pozdě večer, hovořili pouze zástupci 15 členů rady a šéf srbské diplomacie Vuk Jeremič. Zástupci kosovské vlády se jednání nezúčastnili, protože o pozvání neprojevili zájem.

Šéf srbské diplomacie Vuk Jeremič na zasedání prohlásil, že Srbsko použije všechny své ekonomické, politické i diplomatické prostředky, aby nezávislosti Kosova zabránilo, ale k žádnému násilí se neuchýlí. Mimořádné zasedání rady za zavřenými dveřmi Jeremič varoval, že umožnění nezávislosti Kosovu bude mít katastrofální důsledky, kdy "desítky nespokojených teritorií na celém světě budou tohoto příkladu následovat".

Jednání podle očekávání žádný průlom nepřineslo, protože například Spojené státy, stálý člen rady s právem veta, daly opakovaně najevo, že nezávislé Kosovo uznají.

Češi hlídkují u administrativní hranice
Kosovo je od roku 1999 pod správou OSN. Formálně je však stále součástí Srbska. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO. Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska.

V oblasti působí také 500 českých vojáků. Velitel střední části Kosova nedávno povolal do země i české posily právě kvůli případnému jednostrannému vyhlášení nezávislosti a možným násilnostem. Záložní jednotka je už na místě.

Podle velitele českého kontingentu panuje v Kosovu zatím klid. "V našem prostoru odpovědnosti nebyli zaznamenány žádné aktivity radikálních separatistů," uvedl Jiří David. Vojáci jsou však připraveni okamžitě zasáhnout v případě jakéhokoliv ohrožení klidného a bezpečného prostředí či svobody pohybu všech obyvatel.

"Prostor odpovědnosti českého kontingentu je z etnického hlediska poměrně klidný. Žije v něm pouze osm Srbů staršího věku poblíž administrativní hranice se Srbskem, kam neustále jezdí naše patroly monitorovat situaci," dodal David.

Rusko ostře protestuje
Proti přípravám na vyhlášení nezávislosti Kosova ostře vystoupili představitelé Ruska. Právě Moskva je přitom hlavním srbským spojencem a odtržení Kosova spolu s Bělehradem odmítá.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Západ, že "ostudně" používá dvojí metr: jednostranně podporuje odtržení Kosova od Srbska, ale odmítá uznat jiná separatistická hnutí ve světě.

 "Považujeme podporu pro jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova za nemorální a protiprávní. Územní celistvost států je zakotvena v mezinárodním právu," uvedl Putin. "Nestydíte se, Evropané, za takový dvojí přístup?" vzkázal do Bruselu.

Samostatnost Kosova jsou totiž připraveny uznat Spojené státy i většina zemí Evropské unie. Váhají zatím například Kypr, Rumunsko nebo Slovensko.

Autoři: , natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Spojenci procvičí obranu Pobaltí, Američané se vracejí s 2. flotilou

Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney

Severoatlantická aliance spouští jedno z nejrozsáhlejších cvičení v Baltském moři. Námořnictvo a vzdušné síly během...

Američané upřesnili nabídku vrtulníků pro armádu. Cena šla výrazně dolů

Americké vrtulníky Black Hawk na cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na...

Americká vláda předložila v pondělí upřesněnou cenovou nabídku na dodávku dvanácti vrtulníků pro českou armádu. Nabízí...

3033+1. Jsme jako sněhová koule, říká poradce generálů pro Aktivní zálohu

Příslušnice Aktivní zálohy během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Rekordní zájem o Aktivní zálohu neutichá. Naopak. Armáda eviduje přesně 3 033 + jednoho záložníka. Tím "plus jedním" je...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz