Tajfuny zahřmí nad Ostravou. Dorazí hned z pěti zemí

  15:13aktualizováno  15:13
Bude to unikátní příležitost porovnat letecké dovednosti elitních pilotů hned z pěti zemí. Navíc na stejném typu stíhacího letounu - Eurofighter Typhoon. Na blížící se Dny NATO v Ostravě se slétnou z Británie, Německa, Itálie, Španělska a Rakouska. Tedy ze všech evropských zemí, kde slouží.

Eurofighter Typhoon britského Královského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na víkendové show 17. a 18. září na mošnovském letišti se tak předvedou ve vzduchu stroje Typhoon všech pěti evropských zemí, které je mají ve výzbroji.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky proběhne 17. a 18. září. Účast dosud potvrdilo 21 zemí. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. V posledních dvou letech byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Celkem pak, na letové či statické ukázky a jako náhradní letouny, dorazí do Ostravy hned třináct těchto strojů.

V tomto ohledu tak prakticky půjde o světový unikát, protože „tajfuny“ všech pěti zemí se na žádné letecké show společně ještě nepotkaly. V případě německé Luftwaffe se navíc bude jednat o jedinou letošní zahraniční letovou ukázku tohoto stroje.

„Nedávno jsme informovali o tom, že už moci nabídnout Typhoony ze čtyř států je raritní záležitostí. Setkání těchto strojů všech pěti jejich evropských provozovatelů pak bude z tohoto hlediska historickým okamžikem, který potěší všechny letecké nadšence,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti organizuje.

Podle leteckého experta Jana Čadila se diváci nemusí obávat, že by je čekalo pět stejných ukázek. Naopak každý tým létá jinak.

„Zatímco například Brit pojímá svůj let velmi razantně a předvádí například sudovitý výkrut s forsáží, španělský pilot se naopak zaměřuje na manévry v minimálních rychlostech. S trochou nadsázky se dá říci, že kromě letounu nemají předváděné ukázky nic společného,“ konstatoval šéfredaktor časopisu Letectví+kosmonautika.

Eurofighter Typhoon

Dvoumotorový proudový víceúčelový bojový letoun schopný vzdušného boje jak na krátkou vzdálenost, tak i za takzvanou hranicí viditelnosti. Stejně tak je schopen plnit údery na pozemní či námořní cíle a průzkumné úkoly a to i v rámci jednoho letu. Konstrukci stroje tvoří z 82 procent kompozitní materiály, založené především na uhlíkových vláknech. Jen pouhých 15 procent součásti je z kovu. Pohon letounu zajišťují dva proudové motory, díky nim dokáže udržovat nadzvukovou rychlost i bez nutnosti přídavného spalování paliva.

  • Rozpětí: 10,95 m
  • Délka: 15,96 m
  • Výška: 5,28 m
  • Hmot, prázdného stroje: 11 t
  • Max. vzletová hmotnost: 23,5 t
  • Max. rychlost: 2 495 km/h
  • Dostup: 19 800 m
  • Dolet: 3 790 km

Přestože byl letoun Eurofighter Typhoon s charakteristickým delta křídlem původně vyvinut především ke vzdušným soubojům, jsou například britské stroje s označením FGR4 už schopné celého spektra leteckých operací, včetně air policingu, podpory mírových misí či útoků na pozemní cíle.

Vývoj víceúčelového bojového letounu začal už v polovině 80. let minulého století, kdy řada evropských letectev hledala náhradu za starší typy letounů. Právě čtveřice zemí Británie, Německo, Itálie a Španělsko vytvořila tehdy společné výrobní konsorcium a první prototyp Eurofighteru vzlétl 27. března 1994.

Původně mělo být vyrobeno celkem 620 těchto strojů, nicméně v souvislosti s ekonomickými možnostmi jednotlivých armád a také vojensko-politickou situací v Evropě se tento počet zřejmě sníží.

Do výzbroje jednotlivých armád byly letouny zařazovány od roku 2003, Rakousko získalo prvních patnáct strojů v roce 2007. Celkem 72 letounů si objednala také Saúdská Arábie, další mají objednány státy jako Omán nebo Kuvajt.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Američané poprvé nasadí do cvičení nad Českem bezpilotní Reaper

MQ-9 Reaper je vybaven vnějšími závěsy i vnitřní pumovnicí.

Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou odstartovalo mezinárodní cvičení Ample Strike. Má především prověřit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz