Ruské rakety rozmístí Turci do roka. Trump se sankcemi zatím váhá

  20:13aktualizováno  20:13
Turecko podle prezidenta Erdogana příští rok v dubnu plně nasadí ruský protivzdušný raketový systém S-400. A to navzdory spojencům. Dodávky systému začaly minulý týden. Ankaře hrozí avizované americké sankce a vyloučení z vývoje i nákupu nejnovějších stíhaček F-35. Prezident Trump ale zatím s postihem Turecka váhá.

Odpalovací zařízení systému protivzdušné obrany S-400 Triumf. | foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

„Je to velmi těžká situace, ve které se nacházejí, a je to velmi těžká situace, do které se dostaly Spojené státy... uvidíme. Není to ale spravedlivé,“ prohlásil k tureckému nákupu ruského zbraňového systému v úterý Donald Trump v Bílém domě.

Žádné konkrétní podrobnosti o tom, zda a jaké sankce vůči Ankaře bude Washington uplatňovat, ale neoznámil.

Erdoganova volba: střely S-400 z Ruska, nebo americké letouny F-35

„Koupili si ruské rakety, nesmíme jim prodávat letadla za miliardy. Není to spravedlivá situace,“ citovala Trumpa například stanice CNN s tím, že americký prezident kritizoval především možný zánik pracovních míst, které by sankce vůči Turecku a vyloučení z programu letounu F-35 s sebou neslo.

Turecko začalo na sklonku minulého týdne přebírat dodávky ruského protivzdušného raketového systému S-400. Ankara podepsala s Moskvou kontrakt za 2,5 miliardy dolarů už v prosinci 2017. Od té doby čelí ostré kritice spojenců z NATO a především Spojených států. Aliance tvrdí, že ruské střely země-vzduch jsou ohrožením, se zbraňovými systémy NATO nejsou kompatibilní a nebude je možné do společné protivzdušné obrany integrovat.

Fotogalerie

Za hlavní překážku Američané považují, že by ruský systém mohl získávat citlivá data o nových bojových letounech F-35, která se v příštích letech stanou standardem vzdušných sil NATO.

Spojené státy opakovaně vyzvaly Turecko, aby od smlouvy s Ruskem odstoupilo. Americké ultimátum pro Turecko vyprší 31. července a zní jasně: buď se vzdáte nákupu protivzdušného systému S-400 z Ruska, nebo končíte v projektu nejmodernějších letounů páté generace F-35, žádný ze stovky objednaných strojů nedostanete a ještě to pocítíte v rámci ekonomických sankcí.

Na jejich rychlé zavedení naléhají američtí senátoři. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan „zvolil nebezpečné partnerství s (Putinem) na úkor bezpečnosti Turecka, ekonomické prosperity a integrity aliance NATO,“ vyzvala Trumpa skupina demokratických i republikánských senátorů.

Nekompromisní je v tomto ohledu i Trumpův kandidát na post ministra obrany Mark Esper. „Můžete mít buď S-400 nebo F-35. Nemůžete mít oboje,“ vzkázal Ankaře během úterního slyšení před vlivným senátním výborem pro ozbrojené služby.

Nákup ruského systému pak označil za zklamání, když Turecko podle jeho slov platí dlouhodobě za schopného spojence. „Je velmi skličující vidět, jak se v posledních několika letech odklonili,“ dodal.

Sankce má Trumpova administrativa zvolit na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA. Ankara může být zcela odříznuta od amerických finančních trhů.

Erdgoan: Dá-li Bůh, budeme jedni z mála

Pentagon už počátkem června také zastavil výcvik tureckých pilotů na nových letounech, který do té doby probíhal v Arizoně. Po zavedení sankcí a vyloučení Turecka z programu by museli piloti opustit USA, turecké firmy by ztratily významné zakázky a přístup k technologiím a trhům.

ANALÝZA: Nemocný muž na Bosporu. Turecká ruleta s S-400 a F-35

Experti soudí, že uvalení amerických sankcí a „vyhození“ z programu nejmodernějších bojových letounů, na jejichž vývoje se Turecko finančně podílí, může znamenat nejtěžší krizi v dosavadních vztazích a ještě větší příklon režimu tureckého prezidenta Erdogana k Moskvě.

Sám Erdogan počítá s tím, že ruský raketový systém Turecko plně zařadí do své výzbroje do roka a v budoucnu se podle něj mají turecké firmy podílet i na jeho výrobě společně s Ruskem.

„Říkali, že je koupit nemohu. Říkali, že je nemůžu rozmístit. Říkali, že není správné je kupovat. A teď přistálo osmé letadlo a začalo vykládat náklad,“ citovala pondělní prohlášení Erdogana agentura Reuters.

„Dál-li Bůh, v dubnu 2020 nasazení dokončíme a staneme se jednou z mála zemí světa, která má takovouto protivzdušnou obranu,“ dodal.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz