Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

Obří veletrh v době covidu? Emiráty našly rovnováhu restrikcí a normálu

  9:22
Přes 60 tisíc lidí ze všech koutů světa na jednom místě i přes pandemii covidu? Jde to. Důkazem je týdenní veletrh obranných technologií IDEX v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Provázela ho přísná ale také chytrá opatření potvrzující, že Emiráty možná umí vybalancovat poměr mezi restrikcemi a normálním fungováním.

Předně je nutné připomenout, že Emiráty s takřka deseti miliony obyvateli se dlouhodobě řadí mezi absolutní globální premianty v tom, jak covidové pandemii čelí. A to i přesto, že byť s určitými omezeními, fungují obchody, služby, restaurace, hotely, zkrátka vše, na co si Evropané v posledním roce prakticky odvykli.

Od ledna ke konci února mají Emiráty naočkováno přes 60 procent populace (podáno přes 6 milionů dávek vakcín) a očkování nabízejí i turistům, pro které se jako pro velmi dynamicky rozvíjející zdroj příjmů země neuzavřela.

Denně provedou přes 200 tisíc testů (od počátku pandemie přes 30 milionů), které každý den zachytí do 3 tisíc nových případů nákazy (od počátku celkem 394 tisíc případů). Aktivních případů je zhruba 10 tisíc a za celý rok v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo 1 238 lidí.

Jistě, jsou tu dva zásadní faktory - bohatství z ropy a zemního plynu, za které lze leccos pořídit přednostně a pak také relativně velmi mladá populace, když ze 65 procent ji tvoří lidé v rozmezí 25-55 let. Nejrizikovější skupina seniorů ve věku nad 60 let čítá jen asi 700 tisíc lidí.

Houfnice či senzory. Emiráty uvítaly rekordní počet českých zbrojních firem

Veletrh obranných technologií IDEX v Abú Dhabí (letos 21.-25. února) je považován za nejdůležitější v celém regionu Středního a Blízkého východu a patří mezi největší globálně. A to zvláště v době koronavirové krize, kdy se prakticky všechny podobné akce po celém světě ruší nebo odkládají.

Účast firem se sem domlouvá a smluvně řeší s dvouletým předstihem a z hlediska vystavovatelů je to také nejdražší a logisticky možná nejsložitější podnik. Je proto přirozené, že organizátoři s posvěcením korunního prince udělali vše pro to, aby se mohla i v podmínkách pandemie ve všech ohledech bezpečně uskutečnit.

A to se šejkům, jak se zdá, úspěšně podařilo. Přesně podle svého receptu vybalancovaného poměru přísných protiepidemiologických omezení s tučnými pokutami za jejich nedodržení a prakticky normálně fungujícího běžného života.

Testování, testování a zase testování

Pro cestu do Emirátů a samotné vpuštění na palubu letadla potřebuje člověk negativní PCR test ne starší 48 hodin. Nám se místo letu přímo do Abú Dhabí z německého Frankfurtu kvůli rychle se měnícím se protipandemickým opatřením v Německu jevilo nakonec jako výhodnější letět z Prahy do sousedního emirátu Dubaje. A pak přejezd půjčeným automobilem.

Jmenuje se DITA. Češi nabízejí světu houfnici pro bojiště budoucnosti

Hned po přistání musel každý projít přímo na letišti dalším PCR testem.

Několik souběžných příletů z různých koutů světa sice vytvořilo dlouhé fronty několika tisíc cestujících, ale díky masivnímu počtu testovacích přepážek tvalo opuštění letiště jen něco přes hodinu. Přímo od letadel k odběrovým týmům cestující navedl a rozdělil personál, který úzkostlivě dohlížel i na dvoumetrové rozestupy.

Na výsledek testu musel každý počkat v určité samoizolaci, v našem případě v hotelu, který by neměl až do doručení negativního výsledku opouštět.

SMS zpráva s verdiktem „negative“ přišla následující den. Protokol testu pak šlo stáhnout v rámci oficiální mobilní aplikace, kterou si každý, kdo sem přilétal, měl podle pokynů stáhnout. Fungovala, i když ne bezchybně.

Původně plánovaný přejezd naší čtyřčlenné skupiny vypůjčeným vozem se změnil na přejezd dvěma vozy. V sousedním Abú Dhabí totiž platí přísnější opatření k omezení šíření koronaviru a v jednom automobilu mohou cestovat maximálně tři lidé.

Na dálniční hranici mezi Dubají a Abú Dhabí chtěli policisté na kontrolním stanovišti vidět test. Stačil jim dokument v mobilu. V Abú Dhabí to pak bylo podobné jako v Dubaji. Všechno s určitými omezeními a všudypřítomnými dávkovači dezinfekce fungovalo. 

Restaurace omezily počet stolů a hostů, kadeřnictví a obchody si hlídaly, kolik lidí je uvnitř, u vchodů do velkých nákupních center ochranka sledovala zcela plynule automatickými termokamerami všechny příchozí i odchozí.

Jen venkovní sportovní hřiště zela prázdnotou a veřejné pláže byly otevřené vždy pouze pro velmi omezený počet lidí, kteří si místo rezervovali většinou předem po telefonu nebo přes internet. Během dne vás tak už ochranka většinou k moři nepustila.

A zatímco po návratu z Emirátů jsem v úterý v malém okresním městě na severu Moravy osobně potkal během pěší cesty na poštu s rouškou či respirátorem na obličeji jen asi pět lidí ze sta, v Abú Dhabí bez roušky nepotkáte nikoho. Naopak, pokud jste se třeba na ulici potřebovali napít a po několika doušcích pokračovali dál, aniž jste si ústa a nos znovu zakryli, kolemjdoucí vás na chybu velmi rychle upozornili. Alespoň takovou jsme měli zkušenost my.

Lidé zde většinou velmi automaticky dodržují odstupy, na pobřežní promenádě v centru se běžci, cyklisté, bruslaři i chodci ohleduplně vyhýbají. Rodinky při svátečním pátečním pikniku pod palmami bez problémů zůstali ve svých zónách vyznačených na trávnících bílým sprejem.

Kamery, rámy a dámy s plácačkami

Pro vstup na veletrh, tedy do mamutího uzavřeného komplexu a venkovním nádvořím uprostřed a vlastním přístavištěm pro vystavení plavidel, byla nutná registrace předem, včetně vytištěné speciální visačky, kterou organizátor zaslal po schvalovacím procesu předem a také další PCR test ne starší 48 hodin.

Zvolit šlo některé z mnoha testovacích center „Drive-through“, kde vzorek odebrali přímo z auta. Jenže k němu bylo potřeba se zaregistrovat přes další speciální aplikaci, do které však nešlo zadat evropské telefonní číslo, pouze to lokální. 

Zkusili jsme nejbližší nemocnici, kde by sice test udělali za v přepočtu zhruba 400 korun, ale výsledek měl přijít až za 24 hodin. A to je pozdě. Zvolili jsme proto jeden z 19 oficiálně doporučených hotelů pro veletrh, kde účastníkům slíbili udělat testy rychle a dokonce zdarma.

Čtyři počítače pro registraci tu obsluhovali patrně studenti, na které dohlížel zkušenější administrátor. Žádné fronty a dokonce nám dovolili, hlavně pro náš klid, složitější e-mailovou adresu a telefonní číslo naťukat do počítače nám samotným. Pak už z tiskárny odebrali sadu nálepek s unikátními kódy, nalepili je na sáček s testovací sadou, kterou jsme ve vedlejší místnosti předali odběrovému týmu. 

Vše šlo jako po drátkách. Výsledek testu - negativní - přišel na mobil po několika hodinách. To jsme pak následující den pro celkem tři dny pobytu na veletrhu absolvovali znovu. Organizátoři totiž strašili, že by mohli podmínky zpřísnit a pro vstup bude potřeba test každých 24 hodin.

A stejné podmínky platily pro všech 62 tisíc účastníků z celého světa, kteří veletrh během pěti dní navštívili.

Na samotné výstaviště pak vedly z parkovišť několikaproudé koridory s přesně rozmístěnými značkami pro odstupy. Ochranka několikrát zkontrolovala v mobilu negativní test, dohlídla na dezinfekci rukou a průchod budkou z dezinfekčním aerosolem, zkontrolovala vaši visačku a proskenovala tašku či batoh. Byli jste uvnitř. Celá procedura nezabrala ani čtvrt hodinky.

V komplexu obřích výstavních hal se pak pohybovaly najednou tisíce lidí, stánky z občerstvením fungovaly s polovičním počtem míst pro sezení a na odstupy při čekání ve frontách dohlíželi pomocníci kavárníků.

A když se náhodou u výstavního stánku nebo kdekoliv jinde utvořila na delší dobu vícečlenná skupinka lidí, hned se objevila některá z všudypřítomných dam se speciální „plácačkou“ a hlasitým „Dodržujte prosím odstup,“ všem rychle připomněla, že pandemie trvá. A dohlížely na to i stovky kamer u stropů.

Ostatně mně osobně to potvrdila i situace, kdy jsem si při rozhovoru na stánku mírně sesunul respirátor. Možná to jsou náhody, ale pokaždé se prakticky vzápětí ozvala z reproduktorů naléhavá žádost, aby návštěvníci dodržovali hygienická opatření.

A vše tak nějak „nenuceně“ fungovalo . Na opatření v areálu bdělo odhadem několik set pomocníků, včetně obsluh sofistikovaných laserových termokamer nakoupených státem za miliony dolarů, které za den u všech vchodů i uvnitř přeměřily teplotu každému hned několikrát. 

A v případě, že jste se nestihli nechat otestovat v hotelu, mohli jste využít odběrové stanoviště přímo na výstavišti.

Návrat do české reality

Pro vstup na palubu letounu na zpáteční let z Dubaje do Prahy nám pak stačil test ne starší 72 hodin. A také vyplněný elektronický formulář pro české úřady po příletu ze zahraničí, po jehož odeslání nám v mobilním telefonu přistál unikátní QR kód. 

U nástupu do letadla Emirates však nastal administrativní problém. Personál požadoval negativní test vytištěný, prý na žádost české strany podle pravidel pro cesty ze zvláště rizikových zemí. Asi desítka pasažérů měla ale test pouze v elektronické podobě v mobilu.

Legenda Kalašnikov míří na Západ. Nová AK-19 střílí v ráži standardu NATO

Letadlo mělo zpoždění. Personál situaci po telefonátu řešil tak, že poskytl soukromý e-mail někam do kanceláře v útrobách dubajského letiště, kam jsme museli dokument přeposlat. Po chvíli přispěchal úředník s vytištěnými dokumenty, které personál rozdal pasažérům.

Po příletu do Prahy, kde v tom okamžiku dosedlo pouze naše letadlo, nabádal letištní personál všechny, aby si kromě pasů připravili své příletové QR kódy. Fronta před fyzickým vstupem do ČR nebrala konce. Místo spořádaných dvoumetrových rozestupů spíše takový nepravidelný hrozen. Úředník v kukani chtěl vidět pas a negativní test v mobilu. Vytištěná kopie, kvůli které se zpozdil celý let, ho vůbec nezajímala a QR kód také ne.

Napadlo mě po tom všem, že jestli jsou Emiráty pro nás v hodnocení rizika nákazy covidem označeny jako tmavě červené tedy nejnebezpečnější, tak my pro ně musíme mít podle stejných kritérií rizikovosti barvu přinejmenším černou a navíc s lebkou a skříženými hnáty.

No a  konečná bilance veletrhu IDEX? Přes 62 tisíc účastníků a návštěvníků, 900 vystavovatelů z 59 zemí, 35 mezinárodních pavilonů a přes 80 národních delegací. Jen Spojené arabské emiráty přitom ohlásily kontrakty za 5,7 miliardy dolarů, tedy v přepočtu za více než 123 miliard korun.

Autor: natoaktual.cz

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Česká stráž Baltu se prodlužuje. Z Ruska vzlétají i div ne muzejní exponáty

Původně měla mise českých letců s gripeny na ochranu vzdušného prostoru pobaltských republiky skončit právě nyní. Na...

USA znovu posilují obranný štít Evropy. Do Polska míří superdravci Raptor

Spojené státy nově vyslaly do Evropy dvanáct stíhaček F-22A Raptor. Z polské základny Łask mají tyto supervýkonné...

Ukrajinci dostanou v Británii výcvik i výstroj, aby mohli hned na frontu

Na několika britských základnách začal intenzivní výcvik ukrajinských dobrovolníků. V rozsáhlém programu podpory Kyjevu...

ANALÝZA: Nákup superstíhaček F-35 je řešení na desítky let a silný symbol

Nákup nejmodernějších letounů páté generace F-35 bude pro Česko znamenat nejen řešení provozu nadzvukového letectva na...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...