Dny NATO v Ostravě mají dopad na ekonomiku celé země, spočítali experti

  11:06aktualizováno  11:06
Desítky milionů do státní pokladny, zvýšení HDP, zisky pro místní firmy i nová pracovní místa. Experti spočítali, jaké ekonomické dopady mají tradiční zářijové Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR, které letos na mošnovském letišti navštívilo bezmála čtvrt milionu diváků.

Americký konvertoplán Osprey odlétá ze DNů NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Ekonomický dopad Dnů NATO v Ostravě odborně analyzovala společnost Economic impacT metodikou certifikovanou Ministerstvem kultury.

Dny NATO v Ostravě

Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. Ojedinělá nekomerční přehlídka se vstupem zdarma, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Letos akci navštívilo 225 tisíc diváků, čímž byl vyrovnán dosavadní divácký rekord z roku 2011.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

„Zpracovat studii ekonomického dopadu návštěvnosti akce jsme se rozhodli letos poprvé. Potvrdila, že show nemá pouze celoevropský marketingový dopad pro Ostravu, Moravskoslezský kraj a Českou republiku, ale také významný ekonomický rozměr,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které největší akci svého druhu každoročně organizuje.

Studie zjistila, že návštěvníci v souvislosti s akcí utratili dohromady přes 123 milionů korun, což mělo na národní i regionální ekonomiku vysoký dopad. „Show zásadně přispívá k turistickému ruchu v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji, přináší peníze do státní pokladny a vytváří nová pracovní místa,“ uvedla autorka studie Tereza Raabová.

Z celkové sumy, kterou diváci v souvislosti s návštěvou akce utratili, bylo do státní pokladny na daních odvedeno přes 27,5 milionu korun. Celkové výdaje měly podle studie rovněž dopad na zvýšení HDP české ekonomiky, a to o 54,6 milionu korun. Obrat ekonomiky pak narostl o 154,6 milionů korun.

„Tyto efekty působí primárně na celou českou ekonomiku,“ dodala Raabová.

Skutečnost může být ještě lepší

Pro Moravskoslezský kraj a Ostravu samotnou jsou podle ní důležité hlavně efekty, které akce s sebou přináší v místě svého konání, tedy na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, jeho okolí a v Ostravě. „Útraty přinášejí podnikatelům zisk a pro vyprodukování navíc poptávaného zboží a služeb potřebují více pracovníků,“ konstatovala Raabová.

Podnikatelům a firmám dodávajícím na akci zboží a služby pro návštěvníky se tak zvýšily zisky o více než 17 milionů korun a zaměstnanci všech dodavatelských a subdodavatelských firem získali 26,7 milionů korun ve formě mezd a zákonného pojištění. Celkově tak došlo k vytvoření ekvivalentu 122 nových pracovních míst na plný úvazek na jeden rok.

Fotogalerie

Letová ukázka slovenského MiG-29 na Dnech NATO v Ostravě
Zteč mechanizované čety během Dnů NATO v Ostravě
Houfnice DANA pálí během zteče mechanizované jednotky na Dnech NATO v Ostravě
Americký konvertoplán Osprey odlétá ze Dnů NATO v Ostravě

Výsledky pilotní studie přitom zahrnují pouze ekonomické přínosy plynoucí z výdajů návštěvníků, nikoliv z většiny výdajů pořadatele akce a jeho partnerů. „Je tedy možné konstatovat, že se jedná jen o část celkových ekonomických dopadů, které jsou ve skutečnosti ještě vyšší,“ dodala Raabová.

Ekonomický dopad show je podle ní velmi vysoký díky masivní návštěvnosti, i když průměrné výdaje návštěvníků jsou srovnatelné či lehce nižší než u podobných akcí v České republice.

Údaje o návštěvnících včetně jejich výdajů v souvislosti s návštěvou akce přímo na místě konání i po cestě (náklady na dopravu, občerstvení, suvenýry, vyhlídkové lety, ubytování a další) byly získány v rozsáhlém dotazníkovém šetření zahrnujícím 857 respondentů. Informace o celkovém počtu návštěvníků jsou pak oficiálním kvalifikovaným odhadem Policie České republiky.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Ve válce musíme vydržet tři měsíce. Švédové plánují posílení obrany

Švédské ozbrojené síly. Ilustrační snímek

Více profesionálů, gardistů i branců, více letounů, obrněnců i plavidel včetně ponorek. Takový je plán na posílení...

Akrobat Šonka a pilot gripenu Kardoš chystají unikátní show na nebi

Ivo Kardoš v nadzvukovém JAS-39 Gripen a Martin Šonka v akrobatickém speciálu...

Bude to unikátní vystoupení a možná jediné. Elitní armádní pilot Ivo Kardoš v nadzvukovému Gripenu a akrobatický král a...

Ruští inspektoři zkontrolují Česko speciálním letounem

Ruský vojenský letoun pro monitorovací program Open Skies Antonov An-30

Zvláštní skupina ruských vojenských inspektorů bude ze vzduchu snímkovat území České republiky. Z paluby pozorovacího...

Najdete na iDNES.cz