Na Dnech NATO se bojovalo na zemi i ve vzduchu. Saúdy zradilo počasí

  8:27aktualizováno  17:42
I přes nepřízeň počasí navštívilo sobotní program Dnů NATO v Ostravě více než 65 tisíc lidí. Pro diváky pravděpodobně nejatraktivnější představení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks se však kvůli nízké oblačnosti neuskutečnilo. Pořadatelé jejich ukázku přesunuli na nedělní dopoledne.

Brány letiště se divákům otevřely už o půl deváté ráno. Čtenáři iDNES.cz mohli dění sledovat v přímém přenosu i v on-line reportáži. 

Program v pořadí sedmnáctého ročníku ještě před slavnostním zahájením otevřely bojové ukázky pěší roty aktivních záloh (celý sobotní program najdete zde). Statickým ukázkám pak po celý víkend dominují obří americké bombardéry B-1B Lancer a B-52H Stratofortress.

Jako první bojové vozidlo se na ploše letiště předvedl americký lehký tank M3A1 Stuart. Součástí regulérní československé armády tento stroj nikdy nebyl, využívali jej ale na konci 2. světové války českoslovenští vojáci bojující na straně západních spojenců.

Fotogalerie

Návštěvníci mohli zhlédnout také ukázku pilotáže polského vrtulníku W-3 Sokol nebo rakouský stíhací letoun Eurofighter Typhoon. Na zemi se během sobotního dopoledne představil například 53. pluk průzkumného a elektronického boje, který si na letošní ročník připravil nový program - léčku na vozidlo. Do léčky se zapojily i vrtulníky Mi-171 a Mi-24, které průzkumnou skupinu vysadily a po zajištění dokumentů a zničení vozidla ji opět vyzvedly.

Dny NATO 2017 poté oficiálně zahájil krátce před půl dvanáctou výstřel z tanku. Slavnostního zahájení se zúčastnil například ministr obrany Martin Stropnický, ministr dopravy Dan Ťok nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Divákům se předvedl i bojový letoun JAS-39 Gripen, jehož maximální rychlost dosahuje až 2 204 kilometrů za hodinu. Čeští a němečtí celníci pak v ukázce zásahu společně zadrželi pachatele, kteří nelegálně převáželi lihoviny, a česká a slovenská policie zinscenovala přepadení linkového autobusu.

Vystoupení Saudi Hawks zrušeno

Mezi nejatraktivnější ukázky mělo v Mošnově patřit vystoupení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks, který do Česka přicestoval poprvé. Kvůli nízké oblačnosti jej však pořadatelé zrušili.

Jestřábi z pouště poprvé v Česku. Mají výcvik britských legend

„Létat se sedmičlennou skupinou vyžaduje velmi dobrou viditelnost, aby se piloti během ukázky bezpečně viděli a neohrozili tak sebe ani diváky,“ vysvětlil zrušení v oficiálním vyjádření letový ředitel Dnů NATO Jaroslav Míka. „Zítra plánujeme jejich ukázku již v dopoledních hodinách. Pokud by ji počasí neumožnilo v původním čase, plánujeme ji posunout do odpoledních hodin,“ dodal.

S problémy se potýkal i jeden z francouzských bojových letounů Mirage-2000D, který musel kvůli technické závadě přerušit ukázku a předčasně přistát.

Podrobný program: Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR 2017

Na akci se během obou víkendových dnů představují jednotky ze 17 zemí, poprvé mezi nimi budou současně tři mimoevropské státy - USA, Kanada a Saúdská Arábie.

Speciální partnerskou zemí je Slovensko. To do Ostravy vyslalo kromě pozemních sil například jeden z devíti zbrusu nových vrtulníků UH-60 Black Hawk, které Bratislava pro armádu nedávno nakoupila.

Za premiérové se dá označit i vystoupení letounu JAS-39 Gripen v provedení nového display pilota Iva Kardoše. Ten teprve v květnu získal certifikát k provádění ukázek na veřejných akcích a již o dva měsíce později porota na Royal International Air Tattoo v britském Fairfordu, zřejmě největším svátku vojenské letecké techniky na světě, vyhlásila vystoupení českého pilota za nejlepší zahraniční ukázku.

Ostatně možnost rozhodnout o nejlepší letové ukázce budou mít i návštěvníci Dnů NATO. Výherce ocení primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura.

Autoři: natoaktual.cz,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Viper a Venom v českých barvách. Bell ukazuje podobu vrtulníků pro armádu

Vizualizace podoby vrtulníků Viper (v popředí) a Venom v českých barvách

Česká armáda dostane americké vrtulníky Venom a Viper. Nahradí stroje ruské výroby Mi-24/35. Vrtulníková „dvojčata"...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Najdete na iDNES.cz