Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

  10:27aktualizováno  10:27
Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž létající tygři ozvláštňují použitím dýmovnic, kterými na nebi čarují působivé obrazce. Vystoupením na Dnech NATO v Ostravě uzavřou svou nabitou letošní sezonu.

Seskok britské parašutistické skupiny The Army Tigers | foto: natoaktual.cz

„The Tigers se k nám vrací po třech letech a určitě budou chtít navázat na své působivé vystoupení z roku 2016,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které největší bezpečnostní přehlídku v Evropě o víkendu 21.-22. září na mošnovském letišti organizuje.

Fotogalerie

Seskoky výsadkářů sice nejsou na Dnech NATO v Ostravě výjimečné, britské The Tigers (Tygři) lze ale označit za regulérní akrobatický tým.

Při seskoku bývají totiž vybaveni dýmovnicemi, které divákům umožňují sledovat dráhu letu a zároveň s nimi vytvářejí působivé vizuální efekty.

Podle Pavlačíka ale musí mít diváci pochopitelně na paměti, že vystoupení britských parašutistů bude ve větší míře, než u ostatních letových ukázek, závislé na počasí, především na oblačnosti a větru.

Akrobatický tým the Tigers patří pod pozemní síly Spojeného království (Royal Army) a zaměřuje se na kontaktní padákové formace či takzvané „Wingsuit“, tedy létání se speciálními obleky, které jim umožňují vzduchem plachtit tak, jako třeba veverkovité poletuchy nebo netopýři.

DNY NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast už potvrdilo 15 zemí. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Skupina The Tigers oficiálně vznikla v roce 1986 a původně nesla jméno „Flying Dragons“ (Létající draci). Příslušníci skupiny se rekrutují z Královského regimentu princezny z Walesu.

Výcvik je osmistupňový a už první úroveň znamená zkušenost v rozsahu zpravidla 25 seskoků. Během výcviku se průběžně zvyšuje hladina, ze které parašutisté skáčou.

„Display jumpers“, tedy ti členové týmu, kteří působivými seskoky reprezentují britskou armádu na různých přehlídkách, mají za sebou všichni minimálně 200 seskoků. Dlouholetý velitel týmu Ian Wicks například přes 450 seskoků a lídr předváděcí formace Frank Millerick přes 2 300.

Na Dnech NATO nebude mít britská skupina k dispozici svůj vlastní letoun a tak je k seskoku vynese vrtulník Mi-17 z Centra leteckého výcviku Pardubice. Pro britské tygry bude seskok nad mošnovským letištěm zároveň posledním vystoupením v jejich letošní nabité sezoně.

Zajímavostí je, že armádní tým po celou dobu své existence získává velkou část financí na své aktivity od soukromých sponzorů, které pak při seskocích propaguje logy na padacích i velkými reklamními „vlajkami“, které parašutisté během letu rozvinou.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na mošnovském letišti v neděli navštívilo 95 000 lidí. Za oba dny...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz