Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

  15:05aktualizováno  15:05
Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na veřejnosti. Na blížících se Dnech NATO v Ostravě tak chtějí připomenout spojenectví obou zemí i největší výsadkovou operaci v dějinách. Víkendový program na Mošnově pak slibuje dohromady 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

Pravidelní návštěvníci Dnů NATO v Ostravě sice už znají seskoky výsadkářů s vlajkami účastnických zemí. Většinou z vrtulníku v rámci slavnostního zahájení nebo zakončení programu. Hromadný seskok českých a polských výsadkářů přímo před diváky ale bude výjimečný.

DNY NATO

Devatenáctý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

„Půjde o historický první společný seskok příslušníků české a polské armády a výjimečný bude i svým rozsahem a specifickým provedením. Vojáky do vzduchu vynesou letouny CASA, jedna polská a jedna česká, které při vypouštění výsadkářů poletí v ose letištní dráhy,“ popsal Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti o víkendu 21. až 22. září organizuje.

Na čtyřicet příslušníků 43. výsadkového praporu z Chrudimi a jednotky AGAT polských speciálních sil chce takto připomenout 20 let spojenectví obou států v Severoatlantické alianci i 75. výročí největší výsadkové akce v dějinách - operace „Overlord“ v Normandii za druhé světové války, při které se na padácích tehdy sneslo na francouzské území na 24 tisíc spojeneckých vojáků.

Přes 16 hodin programu a 70 ukázek

Letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí vstupu do NATO a vzniku Severoatlantické aliance. Celkem šestnáctihodinový program pak nabídne 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi. 

iDNES ve spolupráci s natoaktual.cz připravuje z programu obou víkendových dnů živý přenos. 

Speciálním partnerským státem devatenáctého ročníku je Rumunsko, jež se představí s premiérovou leteckou i pozemní technikou. V letových ukázkách představí stíhací MiG-21, cvičný letoun IAR-99 Soim a vrtulník IAR-330 Puma.

Fotogalerie

Pozemní technika bude zastoupena hlavním bojovým tankem TR-85 Bizon, kolovým obrněným transportérem Piranha III nebo samohybným protiletadlovým systémem Gepard. 

Rumunský tank Bizon se také zapojí do společné ukázky s českou armádou. Rozsáhlou prezentaci záchranářské techniky pak chystá rumunské ministerstvo vnitra.

Diváci se mohou podle organizátorů také těšit na premiérová vystoupení hned tří akrobatických týmů – francouzské skupiny Patrouille de France, finských Midnight Hawks a švýcarské skupiny PC-7 Team. Poprvé se na akci bude prezentovat pozemní obrněná technika čtyř zahraničních zemí.

Letištní plochu zaplní celkově více než 100 letounů a vrtulníků a desítky kusů pozemní techniky. Poprvé na veřejnosti se představí nový letoun L-39NG z produkce generálního partnera akce Aero Vodochody. 

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

„Spolupráce českého letectva s domácím leteckým průmyslem je samozřejmostí, a tak mne těší, že budeme moci poprvé vidět letoun, který v brzké budoucnosti české Vzdušné síly zařadí do své výzbroje,“ uvedl velitel Vzdušných sil Petr Hromek.

Návštěvníci také budou mít první možnost vidět zblízka společně americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které mají v českém letectvu nahradit dosluhující bitevníky Mi-24/35.

Německo vyšle do Ostravy tank Leopard 2, bojové vozidlo Puma a obrněný kolový transportér Boxer. Sestavu zahraniční pozemní techniky doplní také Spojené státy, které předvedou tank M1 Abrams, bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley a kolovým obrněný transportér Stryker. 

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Přímo z USA na Dny NATO zamíří již tradičně obří letouny - bombardér B-52 Stratofortress, létající tanker KC-135 Stratotanker a transportní letoun C-5M SuperGalaxy.

V rámci Dnů NATO do Ostravy se uskuteční rovněž oficiální setkání velitelů vzdušných sil ze států Visegrádské skupiny a společné jednání plánují také ministři obrany V4. 

„Každým rokem si díky přehlídce připomínáme, jak důležitá je úloha našich záchranářů, policistů, vojáků a všech, díky kterým se můžeme cítit bezpečně,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. 

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž...

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Najdete na iDNES.cz