Pásové obrněnce pro českou armádu ukážou výrobci široké veřejnosti

  11:49aktualizováno  11:49
Nadcházející víkendové Dny NATO v Ostravě nabídnou veřejnosti unikátní možnost vidět hned tři typy pásových bojových vozidel pro pěchotu, ze kterých v současnoti ministerstvo obrany pro armádu vybírá nástupce dosluhujících a zastaralých vozidel BVP-2 sovětské výroby.

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Na mošnovském letišti se o víkendu návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě představí hned tři typy, ze kterých by mohl v následujících měsících vzejít nástupce dosluhujících bojových vozidel pěchoty BVP-2.

„Veřejnost si tak může porovnat, z čeho armáda vybírá,“ konstatoval Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které největší bezpečnostní show v Evropě organizuje.

Dny NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 16. a 17. září. Účast dosud potvrdilo 17 zemí a NATO. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc návštěvníků. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo 130 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Půjde o tři vozidla, která česká armáda v létě intenzivně testovala na Libavé - Ascod, Lynx a Puma (psali jsme v článku zde).

Německé pozemní síly budou poprvé prezentovat nové bojové vozidlo pěchoty Puma, které se ve své třídě vyznačuje bezkonkurenční ochranou posádky a postupně nahrazuje stárnoucí vozidla Marder. Na výrobě Pumy se podílí firma Rheinmetall, jež ve své expozici ukáže také další obrněnec Lynx.

V dynamické ukázce se pak bude prezentovat také vozidlo ASCOD výrobce General Dynamics. To bylo na Mošnově k vidění již loni, letos se však premiérově představí s bezosádkovou zbraňovou stanicí.

Smlouvu na dodávku minimálně 210 kusů nových obrněnců za 50 miliard korun chce ministerstvo obrany podepsat příští rok, aby v roce 2020 mohly začít dodávky prvních kusů. Přezbrojena jimi bude především 7. mechanizovaná brigáda z Hranic.

Polsko vyšle speciální síly

Pozemní síly obecně budou mít podle organizátorů na letošních Dnech NATO významné zastoupení. Kromě německé armády, která vyšle také tank Leopard 2, připravuje širokou prezentaci Slovensko. To je letos speciálním partnerským státem akce.

Do Ostravy tak vyšle dělostřelecké jednotky a jednotky protivzdušné obrany. Stranou nezůstanou ani civilní bezpečnostní složky. „Naše akce klade důraz na přiblížení mezinárodní bezpečnostní spolupráce. Společná historie i úzké bezpečnostní vazby budou demonstrovány mimo jiné i v dynamických ukázkách zástupců celních správ a policejních sborů obou zemí,“ zdůraznil Pavlačík.

Fotografie

Obrněnec ASCOD během armádních testů na Libavé
Obrněnec Lynx během armádních testů na Libavé
Obrněnec CV90 během armádních testů na Libavé
Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Historicky zatím největší účast pozemních sil ze tří zemí zkompletuje Polsko, které na akci ukáže své speciální síly. Konkrétně půjde o jednotku AGAT. Ta je předurčena k provádění diverzních akcí v týlu nepřítele.

Premiérově s sebou přiveze obrněná vozidla Oshkosh M-ATV. Obrněné vozidlo spadající do kategorie MRAP (Mine Resistant Ambush Protected), je tak konstruováno, aby odolalo nástražným výbušným zařízením či přepadům, přičemž popudem k jeho vývoji byly operační zkušenosti z mise v Afghánistánu.

Polské speciální síly jsou už tradičně oblíbeným účastníkem akce. „Účast elitních jednotek zcela naplňuje naši snahu prezentovat na Dnech NATO moderní prostředky, které jsou reálně používány k zajištění naší bezpečnosti,“ dodal Pavlačík.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

Seskok britské parašutistické skupiny The Army Tigers

Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž...

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Najdete na iDNES.cz