Diplomacie hledá experty pro rekonstrukční tým v Afghánistánu

  9:57aktualizováno  9:57
Ministerstvo zahraničí hledá další civilní odborníky pro český provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu. V afghánské provincii Lógar mají Češi na starost obnovu a rozvoj celé oblasti.

Přílet českých vojáků na základnu Shank v provincii Lógar. | foto: I. kontingent PRT Lógar

Ministerstvo hledá šest expertů, kteří vystřídají současné pracovníky rekonstrukčního týmu příští rok na jaře. Diplomacie pro práci v Afghánistánu shání odborníky na zemědělství, média, bezpečnost, stavební inženýry a projektové manažery.

Úspěšní kandidáti podle ministerstva získají kontrakt na 12 měsíců s možností prodloužení. "Odměna bude stanovena na základě odměn běžných pro civilní zaměstnance misí mezinárodních organizací," uvádí se v prohlášení na internetových stránkách ministerstva.

V afghánské provincii Lógar působí od letošního jara na americké základně Shank český provinční rekonstrukční tým složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie. - o české misi v Lógaru čtěte zde

Každý provinční rekonstrukční tým tvoří vojáci a civilisté. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země, včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

Ačkoliv Lógar patří ke klidnějším afghánským provinciím, již několikrát se tam čeští vojáci stali terčem útoku.

Naposledy před dvěma týdny byla v ohrožení základna Shank, ze které český tým operuje. Na jednom z okolních kopců objevila afghánská policie na improvizovaných odpalovacích rampách tři rakety namířené na základnu.

Do přímého ohrožení povstalci Talibanu se čeští vojáci dostali tentýž týden ještě jednou, když vyvázli z bombového útoku. U silnice nastražená výbušnina poškodila jedno z hlídkových vozidel s českými vojáky, kteří se vraceli z patroly. Žádného vojáka ale exploze vážně nezranila. - více o incidentu čtěte zde

V Afghánistánu dosud zahynuli tři čeští vojáci. Loni na jaře zemřel v provincii Fajzabád na severovýchodě Afghánistánu český voják Nikolaj Martynov, když kolonu jedoucích vozů v horách zasáhl ničivý sesuv kamení a bahna.

Letos 17. března zemřel v Afghánistánu příslušník speciální jednotky vojenské policie SOG. Byl zabit při útoku sebevražedného atentátníka.

Na konci dubna zase pod jedním z vozů Humvee, které mají čeští vojáci v Lógaru k dispozici, explodovala nastražená nálož. Pět českých vojáků bylo při výbuchu zraněno, jeden zraněním později podlehl.

Bezpečnostní situaci v Lógaru vykresluje i sobotní atentát na guvernéra provincie Abdalláha Vardaka. Při útoku, k němuž se přihlásili povstalci Talibanu, zemřel guvernér a další tři lidé.

Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga to ale nijak neovlivní aktivity a úsilí českého provinčního rekonstrukčního týmu, který spolu s obyvateli Lógaru pracuje na projektech posilujících stabilitu a rozvoj provincie. "Tato vražda naopak dokazuje, že nesmíme polevit. Budeme s obyvateli Afghánistánu nadále solidární a budeme jim pomáhat," uvedl ministr.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

Seskok britské parašutistické skupiny The Army Tigers

Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž...

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz