Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Další pacient v kritickém stavu, slovenská armáda čeká na medicínu

  5:01
Zatímco česká armáda už strategický plán pro své zotavení v podobě takzvané Bílé knihy má, sousední Slovensko na medicínu pro svého "pacienta v kritickém stavu" teprve čeká. A léčba bude bolestivá. Jisté už je, že Slováci například přijdou o tankové vojsko.

MiG-29 slovenských vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Klesající výdaje na obranu v posledních letech přivedly šestnáctitisícovou slovenskou armádu na pokraj propasti. Obraně za roky 2002 až 2010 chybělo v pokladně na už naplánované úkoly zhruba 1,5 miliardy eur. Ministr obrany Ľubomír Galko ji přirovnal k pacientovi, který potřebuje operaci. Bude se šetřit, propouštět, rušit útvary a zbavovat stárnoucí techniky.

Výdaje na obranu

Slovenská armáda má snížený rozpočet z 1,5 procenta hrubého domácího produktu na přibližně 1,08 procenta, což je takřka nejméně v rámci celého NATO. Letos ministerstvo hospodaří s částkou 740 milionů eur. Státy Aliance se přitom zavázaly vynakládat na obranu 2 procenta HDP. To se však daří jen několika členským zemím  - USA, Velké Británii, Francii, Albánii a donedávna také Řecku. Slovensko tak slouží jako jeden z nejhorších příkladů. Obdobně málo peněz na obranu totiž vydávají pouze země jako Litva, Lotyško nebo Maďarsko, tedy státy, které se potýkaly či potýkají s vážnou finanční krizí.

Současný stav, kdy 85 procent z rozpočtu na obranu spolknou mzdy, odvody a platby za energie, je neúnosný. Dalších 6 procent utratí resort v zahraničních misích a pouhých 8 procent zbývá na výzbroj, výstroj a vůbec rozvoj.

V rámci úsporných opatření už obranu opustilo 415 lidí. Ministerstvu se podle Galka podařilo zastavit plýtvání, když si některé služby, jako například provoz kotelen, zajišťuje resort sám a levněji. Jednorázově tak prý ušetřil přes 40 milionů eur.

Změny nastaly i v systému veřejných zakázek, které nyní nelze vypsat bez souhlasu ministra. Galko navíc nechal zrušit všechna výběrová řízení, na která ministerstvo ve skutečnosti nemělo přidělené finance. Na různých dodatcích k nevýhodným smlouvám by zase měla obrana podle něj ušetřit asi 19 milionů eur. Zrušen bude také například vojenský folklorní soubor Jánošík, na jehož fungování obrana ročně dávala 600 tisíc eur.

Stíhačky zůstanou, zatím

Klíčovým pro reformu skomírající slovenské armády má být dokument nazvaný Komplexní hodnocení obrany, kterou zpracoval pro ministerstvo tým expertů. Na jejím základě bude vytvořena slovenská "Bílá kniha", strategický plán, který by měl podobně jako v Česku jasně určit směřování slovenské armády do roku 2020.

Dokument navrhuje tři varianty dalšího vývoje. První, optimistický model, počítá s navýšením financí pro obranu na úroveň 1,5 procenta HDP do roku 2015. To by umožnilo modernizaci jednotek, obměnu techniky a splnění všech závazků armády včetně zahraničních misí. Druhý model zase navrhuje zachovat současný přísun peněz, tedy 1,1 procenta HDP s tím, že by ale armáda už neplnila všechny současné úlohy a byly by výrazně omezeny pozemní nebo vzdušné síly. To by mohlo znamenat zánik nadzvukového letectva nebo stažení vojáků ze zahraničí.

MiG-29 slovenských vzdušných sil
Slovenská armáda

Poslední třetí varianta by znamenala pokračovaní v trendu klesajícího rozpočtu. V krátkodobém horizontu několika let by podle expertů vedla ke kolapsu, kdy by armáda nebyla schopna zabezpečit ochranu vlastního území ani se podílet na kolektivní obraně v rámci NATO.

Bezpečnostní rada státu si vybrala kombinaci prvních dvou. Slovenská armáda by tak nadále měla vlastní nadzvukové letectvo, vysílala by vojáky do zahraničních misí a doma měla bojové jednotky připravené do operací NATO. To se však neobejde bez razantních škrtů. Ministerstvo obrany proto chce do konce roku předložit jasnou strukturu armády, včetně počtů lidí, techniky, výzbroje, a návrhy na zrušení konkrétních útvarů a zařízení.

Jedním z kroků má být zánik celého tankového vojska. Slováci se zbaví 69 tanků T-72. Ještě v roce 1996 měla slovenská armáda tabulkově takřka 500 tanků.

K záchraně mají pomoci projekty s Českem

S otevřeným apelem na reformu ozbrojených sil přišla i slovenská premiérka Iveta Radičová. Zatímco se podle ní armáda zmenšila na sílu jedné standardní divize (obvykle 10-12 tisíc vojáků), struktury zůstaly stejné jako v dobách, kdy ve zbrani sloužilo přes 40 tisíc lidí.

Čtvrtinová síla

Slovenská armáda má v současnosti 13 400 profesionálních vojáků, k tomu ještě necelé 3 tisíce civilních zaměstnanců. Při rozdělení Československa v roce 1993 měly nově vzniklé ozbrojené síly tabulkově 57 tisíc vojáků. V roce 1996 už to bylo 46 tisíc vojáků. V roce 2006 na Slovensku skončila povinná vojenská základní služba a země se od té doby spoléhá jen na profesionály.

"Samotné struktury nejen komplikují fungování armády, ale jsou opravdu zbytečné," prohlásila Radičová. Ministerstvo obrany by proto mělo začít s reorganizací a zeštíhlením v rámci existujících složek. A zcela zásadní pro fungování slovenské armády v budoucnu by pak podle Radičové měla být spolupráce na společných projektech s Českou republikou.

"Musíme hledat co nejvíce společných projektů, protože to řeší finanční zdroje a zefektivňuje obranu tak blízko sebe ležících zemí," uvedla Radičová. Několik projektů už podle ní připravených je a slovenská strana doufá, že na ně česká strana během připravované podzimní schůzky kývne.

V této souvislosti se často hovoří například o společné ochraně vzdušného prostoru nad Českem a Slovenskem. Nebo dokonce odvážnější vize počítají například s ochranou nebe nad celou Visegrádskou čtyřkou - tedy i Polskem a Maďarskem. Ministr obrany Ľubomír Galko je ale k takovým plánům skeptický. Slovenské vzdušné síly mají 12 modernizovaných nadzvukových letounů sovětské výroby MiG-29. Ačkoliv mají stroje do svého "důchodu" prý ještě poměrně daleko, velmi rychle stárnou a pro společnou ochranu slovenského a českého nebe nebo i dalších zemí střední Evropy nepřipadají v úvahu.

"Nemůžete očekávat, že uděláte například s Českou republikou společné nadzvukové letectvo, přičemž Česká republika dá nové gripeny a vy dáte staré migy. Tak to nefunguje. Když chcete mít se sousedem společné koňské spřežení, tak nemůže on dát krásného dvouletého ušlechtilého koně a vy umírající kobylu. To by nešlo," řekl Galko. Případný nákup nových stíhaček je však na Slovensku zatím veřejným tabu.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Rus chtěl navzdory sankcím domů vyvézt auta, propadne mu 3,3 milionu

24. dubna 2024  10:52

Občan Ruské federace Vladimir Lichutin musí zaplatit 300 tisíc korun za pokus o porušení...

Lídr kandidátky AfD propustí asistenta podezřelého ze špionáže, do voleb půjde

24. dubna 2024  10:12,  aktualizováno  10:32

Europoslanec a lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilian Krah i přes obvinění svého...

Vyberte si jednotku a pozici. Ukrajina se snaží nalákat nové rekruty

24. dubna 2024  10:01

Daleko od zákopů, v nových centrech po celé Ukrajině, nabízejí civilní náboráři vyzbrojení...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...