Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Čína si díky investicím kupuje vliv. Žene ji pud sebezáchovy, tvrdí expert

  12:31
Čína se díky masivním investicím stala dominantním hráčem a snaží se rozšířit svůj politický vliv. Jak ho přemění a promítne do praktického života? „Nejsem si jistý, že oni sami v tom mají jasno," říká v rozhovoru pro natoaktual.cz expert na čínské vztahy se Západem Raffaello Pantucci.

Obraz diktátora Mao Ce-tunga lemovaný odznaky s jeho profilem v muzeu v provincii S'-čchuan. Čína si připomíná 50 let od vyhlášení Kulturní revoluce. (15. května 2016) | foto: AP

Česká republika v nedávné době zažila první oficiální návštěvu čínského prezidenta ve své historii. Co jsou podle vás důvody, proč se sem Si Ťin-pching vydal?
To je samozřejmě složité přesně určit, obecně lze ovšem říct, že Si Ťin-pching cestuje opravdu hodně, oficiálně navštívil velkou spoustu států. Je si totiž dobře vědom důležitosti a významu státních návštěv. Čína stále roste a má našlápnuto stát se jednou z nejdůležitějších zemí světa a Číňané si to uvědomují.

Raffaello Pantucci

Raffaello Pantucci

Je ředitelem odboru mezinárodních bezpečnostních studií v RUSI. Je expertem na téma boje proti terorismu a čínských vztahů se Západem.

V Číně žil přes tři roky v Šanghaji, kde také vyučoval na Šanghajské akademii společenských věd.

V současnosti pracuje na projektu, který sleduje čínské zájmy ve Střední Asii, přispívá také do médií – Guardian, CNN, New York Times či Foreign Policy.

Když se na takový stát, jakým je Česká republika, zaměří pozornost bezmála 1,3 miliardy lidí a hlavní představitelé této masy dokazují, že jim na vás záleží, že se o vás zajímají, vytváří to novou úroveň vzájemných vztahů. Číňané si tím obrazně řečeno otevírají nové dveře. Platí to ovšem i obráceně, nové dveře se tím otevírají i pro Čechy v Číně.

Česká média spekulovala, že se jednalo o navrácení laskavosti prezidentu Zemanovi, který Čínu navštívil při loňské oslavě konce druhé světové války. Přihlížel tehdy jako jediný evropský politik masivní vojenské přehlídce na náměstí Nebeského klidu. Podle jeho slov se navíc jel do Číny poučit, jak stabilizovat společnost.
To by zčásti mohla být pravda, ten kontext tady sice úplně neznám, ovšem čínští představitelé si rádi budují silné personální vazby se svými zahraničními protějšky. Takže ano, velkou roli tu mohl hrát respekt, který Číňané projevují. Zároveň je ale potřeba na to nahlížet z trochu jiné perspektivy. Například fotky královny Alžběty II. s prezidentem Si Ťin-pchingem na schůzce v samotném srdci bývalého Britského impéria z konce minulého roku samozřejmě velice působí na publikum v samotné Číně.

Si Ťin-pching si jednoduše buduje u běžných Číňanů image velkého státníka. Kdybych to měl shrnout, prezidentovy státní návštěvy, stejně jako ta zdejší, míří tak či tak zpátky k moci. Zvyšují Číně mezinárodní prestiž, mají zřetelný vliv na domácí čínské publikum a samozřejmě tím komunistická vláda rozšiřuje svůj vliv v daných zemích.

Jakým způsobem potom vy nahlížíte na velké investiční projekty, které obyčejně takové návštěvy doprovázejí?
Můj pohled na čínské investování po světě je poměrně jednoduchý. Čína je rostoucí ekonomikou, a tak hledá jakékoliv příležitosti, kde by mohla investovat. Zejména pak jde o investice do infrastruktury, a právě střední a východní Evropa jsou v této oblasti poměrně málo rozvinuté až zaostalé. Totéž vidíme i v různých částech Afriky a ve Střední Asii. Kde Číňané vidí příležitost rozvoje infrastruktury a dalších staveb, tak tam prostě chtějí jít a postavit to.

RUSI

Royal United Services Institute (RUSI) je nezávislý think tank zaměřený na bezpečnostní a obrannou politiku.

Tento prestižní institut podniká celou řadu precizních výzkumů v bezpečnostní oblasti.

Byl založen již roku 1831 vévodou z Wellingtonu, britským vojevůdcem a státníkem.

Proč zrovna střední a východní Evropa? Je to z pohledu Číňanů opravdu tak perspektivní oblast k investování?
Jednoznačně, Číňané jsou pragmatičtí. Půjdou investovat nebo budou dělat nějaký projekt, pokud jim to přinese peníze. Nemyslete si, že by dělali charitu nebo investovali do předem ztracených podniků. Zároveň si ale myslím, že tento region jim připadá jako vstupní brána do celé Evropské unie. Historicky totiž Čína měla problémy s trhy v západní Evropě, které jsou značně uzavřené, takže se do nich těžko dostává. Tedy logicky, pokud budou dělat projekty a investovat na periferii Evropské unie, tak si časem propracují cestu dále do západních zemí. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na prestiž.

Pokud nějaká čínská firma dělá projekt v Evropské unii, bude se tím chlubit u dalších zájemců o jejich služby. Je to svým způsobem garant kvality. Když taková firma splňuje vysoké nároky na standard v EU, je mnohem jednodušší se prodat kdekoliv ve zbytku světa. To ovšem taky znamená, že se čínské firmy musí rychle vyvíjet a zlepšovat.

Takže podle Vás je čínská aktivita založena na jednoduchém ekonomickém kalkulu. Jejich zájem je prostě vydělat peníze.
Přesně tak, minimálně si to tak vysvětluji já. Musíme pamatovat na to, že smýšlení čínské komunistické vlády je poháněno pudem sebezáchovy. Jejich cílem je, aby režim přežil, a k tomu je potřeba mít rostoucí ekonomiku, která přinese čínským občanům štěstí. Jak je vidět, zatím to funguje. Nesmíme také zapomenout na jeden podstatný fakt. V Číně masivně narůstá podíl bohatých soukromých firem a jednotlivců, kteří jsou od státu relativně odstřihnutí, takže se zajímají o svůj vlastní byznys.

Na druhou stranu ve svých textech píšete, že ve Střední Asii Číňané využívají svoji ekonomickou sílu k ovlivnění politiků a prosazení svých zájmů.
To je pravda, v politice, i té mezinárodní, přeci jde o prosazování svých zájmů a ovlivňování aktérů. Problém je v tom, že u Číny postrádám nějakou stálou agendu. Ano, investují po celém světě, stali se dominantním hráčem a snaží se rozšířit svůj politický vliv, ale co potom? Jak to přemění do praktického vlivu, který by pomohl jejich specifickým zájmům? Upřímně si nejsem jistý, že oni sami v tom mají jasno.

K čemu tedy svůj politický vliv v těch zemích využívají? K čemu to může vést zde v České republice?
Jak jsem říkal, Číňané jsou pragmatici, momentálně se tedy jedná o zájmy ekonomické. Vidí obchodní příležitost, a chtějí tu tak zvýšit svoji přítomnost. Spíše než vnitřní politiku chtějí ovlivnit takové ekonomické, mechanické a technické záležitosti týkající se obchodování. I pomocí propagandy či placené reklamy si chtějí jednoduše vytvořit prostředí, kde se jim bude dobře investovat a obchodovat. Nicméně tu jsou i témata, která jsou pro Čínu citlivá, a u kterých se tak snaží uplatnit svůj vliv. Jde tradičně o problematiku Tibetu, uznání Tchaj-wanu a momentálně také Jihočínského moře. A například u Tchaj-wanu vidíme, že jsou relativně úspěšní. Počet zemí, které Tchaj-wan uznaly jako samostatný stát, se zmenšuje, a to především kvůli lobbování Číny.

Otázkou ovšem je, co od Číny očekávat v příštích deseti patnácti letech...
To je klíčová otázka, na kterou ale odpověď neznám a upřímně si myslím, že ani sami Číňané to nevědí. Vy jste zmínil Střední Asii ve vztahu k Číně. Na tuto oblast se už nějakou dobu odborně zaměřuji, a to i kvůli tomu, že Číňané zde jsou velmi aktivní posledních 20 let. Mohu říct, že za celou tu dobu jsem v Pekingu ještě nepotkal jediného člověka, co by mi řekl, jaký je jejich plán ve Střední Asii. Protože oni žádný nemají. Jejich silné postavení v tom regionu se prostě stalo.

Autoři:

Čekat na smrt vlastní matky je bizarní, říká představitel prince Charlese

Josh O'Connor jako princ Charles v seriálu Koruna (2020)

VIDEO Josh O'Connor (30) hraje ve třetí a čtvrté řadě seriálu Koruna prince Charlese. Britský herec se...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Princ Charles vyzval k boji s klimatickými změnami (21. září 2020)

VIDEO Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž...

Karibský Barbados se zcela odstřihne od britské koruny, stane se republikou

Královna Alžběta II. a skromná oslava 94. narozenin panovnice (Windsor, 13....

Karibský ostrovní stát Barbados se chce definitivně vymanit z koloniálního propojení s Velkou...

Seděli se smíchem na britském trůnu, milenka finančníka Epsteina a Spacey

Přítelkyně finančníka Epsteina Ghislaine Maxwellová, obviňovaná z podílu na...

VIDEO Britská královská rodina byla opět vtažena do sexuální kauzy zesnulého amerického finančníka...

Únos, dvě manželství a koně. Jediná dcera britské královny slaví sedmdesát

Královna Alžběta II. a její dcera princezna Anna na Windsorském zámku na...

Britská princezna Anna slaví kulatiny. Jediná dcera královny Alžběty II. (94) a jejího manžela...

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejprve otevřeme kadeřnictví. Ostatní musí ještě počkat, říká Havlíček

Premium Ministr a místopředseda vlády Karel Havlíček promluvil o tom, jak bude probíhat rozvolňování bez systému PES....

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

AMOS umožní českým firmám prodávat vojenský materiál na mezivládní úrovni

Česko se zařadilo mezi hrstku zemí, které mohou domácímu obrannému průmyslu zprostředkovat obchody s vojenským...

Musíme být rychlí nebo rychlejší než ruská vojska, nabádá generál Hodges

Schopnost rychle přesouvat vojenské jednotky napříč Evropou je základním předpokladem k odstrašení a vyhnutí se...

Dny NATO slaví 20 let. Výroční speciál sledujte živě v pátek na iDNES

Velikonoční výroční speciál připravují na pátek 2. dubna organizátoři Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR. Akce...

Kdo přezbrojí dřív? Slovensko začalo taky hledat náhradu za "bévépéčka"

Slovenské ministerstvo obrany začalo hledat náhradu za dosluhující pásová bojová vozidla pěchoty (BVP). Hodnota zakázky...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....