Do Mali bude moci v dubnu odjet až pět desítek vojáků. Náklady mise pro letošní rok se odhadují na 135 milionů korun, obdobnou částku by mělo České vydat také příští rok.
O misi: Češi budou chránit velitelství v Bamaku |
Češi budou v Mali nejprve hlídat základnu v hlavním městě Bamaku. Později se zapojí do výcviku místní armády. Česko by mělo místním jednotkám také darovat zbraně, munici a například elektrocentrály.
Pro vyslání vojáků hlasovalo 61 senátorů ze 69 přítomných. Potřeba bylo přitom nejméně 41 hlasů. Tři senátoři byli proti a pět se zdrželo.
Petr Nečas, premiér vlády (ODS)
"Nelegální obchod se zbraněmi, obchodování s drogami, nelegální migrace, únosy cizinců, námořní pirátství, či přerušení dodávek životně důležitých surovin jsou hrozby nejen pro samotný region Sahelu, ale i pro Evropu a tedy i pro Českou republiku."
Vladimír Dryml, senátor (SPOZ)
"My musíme být solidární v rámci misí Evropské unie, tady to není pod hlavičkou NATO, tady je to pod Evropskou unií a pokud chceme být proevropští a nový prezident to řekl, tak bychom měli podpořit úsilí Evropské unie."
František Bublan, místopředseda Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost
"Já jenom zmíním dvě taková negativa. To první je, že rozhodování o tom, zda vyslat nebo nevyslat vojáky do této oblasti vzešlo především z ministerstva zahraničních věcí a potažmo potom z vlády a armáda do toho příliš vtažena nebyla. Aspoň tedy byla dosti utlumena. Možná je to také dáno tím, že nemá svého ministra a z toho také potom pramenily takové určité nejasnosti, jakou tam naši vojáci budou zaujímat pozici. Potom částečné takové negativní postoje k tomu můžeme mít také z toho důvodu, že největší zájem na této oblast má Francie. Má tam svoje investice, má tam své zájmy, takže je to trošku taková služba Francii, to si nemusíme zastírat, ono tomu tak skutečně je."
Tomáš Kladívko, senátor (ODS)
"Bezpečnost ČR je úzce spjata s globální bezpečnostní situací, přičemž eskalace bezpečnostních hrozeb zejména ve spojení s aktivizovanými teroristickými skupinami v regionu Sahelu by ve svém důsledku znamenala přímé ohrožení bezpečnosti EU, tedy i ČR."
Jaroslav Doubrava, místopředseda Výboru pro záležitosti EU (Severočeši.cz)
"Já jsem za poslední asi měsíc dostal celou řadu proseb maminek dětí ohledně příspěvků na zdravotnické pomůcky, které by umožnily pohyb jejich dětí, resp. jejich léčení. Jestliže jsem vyslechl slova kolegy Bublana, o tom, jak je Mali rozoranou republikou, obávám se, že tento návrh usnesení nebudu moci podpořit. Jestliže jsem dobře poslouchal, bylo to 150 milionů na letošní rok, 150 milionů na příští rok. Dovedete si představit, kolik těchto maminek, kolik těchto dětí by za takovéhle peníze mohlo být vyléčeno? Já myslím, že to by byly účelněji použité prostředky."