Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Čeští vojáci se prostříleli laserovou bitvou uprostřed Evropy

  15:15
"Dva tanky Leopard, žádáme rychle o minometnou palbu na souřadnice..." ozývá se tlumený hlas průzkumné hlídky ukryté kdesi daleko před skupinou českých obrněnců, které se právě chystají dobýt zpět nepřítelem obsazenou vesnici. Schyluje se k velké bitvě.

Protiútok českých sil během cvičení Sabre Junction II v německém Hohenfelsu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Uprostřed amerického výcvikového prostoru u německého Hohenfelsu vrcholí dvoutýdenní cvičení Sabre Junction II. Do realistických manévrů za účasti desítky států NATO a partnerských zemí nasadila česká armáda 590 vojáků a 120 kusů techniky, většinu ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic.

"Procvičujeme konvenční vedení boje, všechny typy činností, obranu, útok. Tak masivní nasazení je srovnatelné jako třeba s misí na Balkánu," řekl velitel 72. praporního úkolového uskupení Martin Botík.

Čeští vojáci během cvičení Sabre Junction II v německém Hohenfelsu
Nepřátelský tank Leopard norské armády během cvičení Sabre Junction II v...
Obrněná vozidla české armády během cvičení Sabre Junction II v německém

Zatímco poslední dny se čeští vojáci úporně bránili, teď je čeká ofenzíva. Stojí proti nim čtyřicítka norských tanků Leopard a T-80, které Američané simulují obrněnci M113. V moderním boji plném taktiky, léček a nevyzpytatelných manévrů už ale rozhodně nečekejte masivní nájezdy valícího se železa v podobě desítek tanků jedoucích proti sobě.

V dnešní době satelitů, bezpilotních letounů a dokonalého obrazu o bojišti platí pravidlo vidět a nebýt viděn.

Tady se válčí laserem

Speciální cvičiště v německém Hohenfelsu využívá česká armáda už poněkolikáté. Poskytuje totiž zázemí, které čeští vojáci nemají doma k dispozici. Vše, co se zde odehrává, je totiž takřka jako ve skutečnosti.

Na členitém a lesnatém území o rozloze 200 kilometrů čtverečních lze vyzkoušet prakticky všechny možné situace, se kterými se vojáci mohou v reálu setkat. Jsou tu jeskyně, minová pole, mosty, řeky i města.

Cvičení Sabre Junction II v německém Hohenfelsu

Realističnosti pomáhá speciální systém MILES. Každý z vojáků má pod hlavní zbraně připevněný laserový zářič a na přilbě a na uniformě hned několik senzorů. Při každém výstřelu vyšle zářič paprsek a pokud senzory na protivníkově těle paprsek zaznamenají, je voják buďto zraněn, nebo zabit. Dvě krátká pípnutí znamenají zranění, dlouhý tón oznamuje smrt.

Stejně vybavena je také bojová technika včetně tanků, transportérů, vrtulníků i komparsistů, kteří ve cvičných vesnicích a městech rozesetých po krajině hrají civilisty.

Celé cvičiště je pak doslova protkáno digitální technikou. Každý kousek prostoru i všechny cvičící jednotky snímají stovky kamer. Každá akce je přenášena kamerami do vyhodnocovacího centra a nahrávána.

Přímo v terénu, doslova za zády každého vojáka nebo vozidla, se pak pohybují američtí hodnotitelé. Všechno sledují.

Vystoupí voják třeba z vozidla bez zbraně? Chyba. Kdykoliv se mohou nečekaně objevit "povstalci" a pak už slyší jen táhlý tón.

Lišky nedávají dobrou noc

Svítá a průzkum objevil pár nepřátelských tanků v okolí vesnice, kterou mají čeští vojáci obsadit. Velitel nasazuje minomety. Po několika dalších střetech se české jednotky stahují a přeskupují.

Jedna z cvičných vesnic ve výcvikovém prostoru americké armády u německého...
Spojenecké jednotky ze Slovinska během cvičení Sabre Junction II v německém
Průzkumné vozidlo LOS českých jednotek během cvičení Sabre Junction II v

Jeden z českých vojáků v mezičase vypráví historku, která se mu přihodila, když posledních pár dní strávil v lese na skrytém pozorovatelském stanovišti. "Chtěl jsem během střídání něco sníst a najednou vidím, jak mi liška krade batoh s jídlem. Normálně ho táhla pryč," směje se Pavel D.

To už ale přichází hlavní útok, při kterém mají spojenci dobýt zpět nepřítelem obsazenou vesnici.

Planina v údolí i okolní lesy se po chvíli halí do hustého dýmu. Výbuchy a palba. Za ohlušujících dunění  Češi postupují a ženou nepřítele pryč. Za nimi zůstávají jen nehybné stroje, vyřazené z boje.

Po hodině je takřka hotovo, alespoň prozatím. Úkol splněn. Pěší jednotky ještě pročesávají vesnici. To měli sice zajistit spojenci ze Slovinska, jejich výsadek ale nepřítel rozdrtil ještě před vesnicí.

"Vedou si velice dobře. Z průběžných hodnocení pozorovatelů vyplývá, že nejednom naši velitelé si vedou velmi zkušeně a to navíc v terénu, který je pro ně neznámý. Je to pro mě potěšitelná zpráva, že se neztratí, ale naopak svým vystupováním budí obdiv a uznání," komentoval po ofenzívě náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Češi předvedli špičkové manévry

Jednoduché to ale čeští vojáci během cvičení neměli ani zdaleka. Den předtím šlo do tuhého, když 40 nepřátelských tanků prolomilo slovinskou obranu a hnalo se do týlu českých hlavních sil a k letišti, které měli Češi ubránit za každou cenu.

České jednotky pročesávají dobytou vesnici během cvičení Sabre Junction II v

"Najednou se na nás začaly hrnout tanky," popsal události velitel Martin Botík. Přitom jen pár hodin předtím to vypadalo, že je nepřítel bezradný. Češi vytvořili obranné linie daleko před letištěm a každý pokus o útok tvrdě odrazili. "Večer jsme zničili dva leopardy. Ráno nás čekal velký boj, kdy jsme vyřadili celou četu tanků a šest obrněnců. Když nepřítel viděl, že to přes nás nepůjde, nasměroval to přes slovinský prapor na severu a vpadl nám do týlu," konstatoval Botík.

Slovincům se rozpadla celá obrana i spojení a nedali včas vědět, že se přes ně žene taková síla. Slovinci v lehkých transportérech neměli proti tankům žádnou velkou šanci. Češi museli celou svou obranu otočit a tryskem uhánět zpět k letišti i hlavnímu velení nedaleko.

Nepřátelské jednotky letiště obsadily. Ale jen na chvíli. "Byl to velmi rychlý manévr. Díky tomu, že jsme obranu koncipovali jako vysoce mobilní a nezakopali jsme se na linii," vysvětlil Botík.

Zatímco na letišti záložní jednotky zničily nepřátelský předvoj, spěchající obránci zablokovali další nepřátelskou vlnu tanků a nepřítel po těžkých ztrátách ustoupil. "Vytlačili jsme je zpět. Ztráty jsme měli minimální, přišli jsme o čtyři bojová vozidla pěchoty a dva tanky," dodal Botík.

Američtí instruktoři nezastírají, že šlo o "husarský" kousek. Blesková akce napravila chyby slovinských kolegů. "Měli jsme šanci a podařilo se. Během třiceti minut jsme měli letiště zpět. Jen díky tomu, že mí velitelé a vojáci to umí a cvičí to," řekl Botík.

Autor: natoaktual.cz

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Stíhačky, torpédoborce a velitelství. USA kvůli Rusku posilují v Evropě

Kvůli ruské agresi vyšlou USA do Evropy další moderní stíhačky, bojová plavidla a posílí vojenské struktury. Na summitu...

Kdo přezbrojí dřív? Slováci rychle finišují nákup bévépéček, Češi přešlapují

Zatímco česká obrana řeší nákup nových pásových obrněnců pro armádu už nejméně sedm let, sousední Slovensko je za pouhý...

Silnější obrana i vyšší výdaje, priority Fialovy delegace na summitu NATO

Hlavním tématem nastávajícího summitu NATO v Madridu bude válka na Ukrajině a její důsledky. Politiky čeká schválení...

Pohotovostní jednotky NATO zvýší stav na 300 tisíc vojáků, oznámil Stoltenberg

Severoatlantická aliance zvýší počet jednotek, které budou spojenci udržovat ve vysoké pohotovosti. Celkově to bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...