Český voják zachránil amerického kolegu, dostal Bronzovou hvězdu

  12:19aktualizováno  12:45
Jedním z nejvyšších amerických vojenských vyznamenání, Bronzovou hvězdou, ocenil šéf sboru náčelníků americké armády Martin E. Dempsey českého vojáka Michala Novotného. V afghánské provincii Lógar zachránil život svému americkému kolegovi, těžce zraněnému při výbuchu nastražené nálože.

Rotný Michal Novotný v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

"Ocenění si samozřejmě vážím, ale medaile není tak důležitá jako to, že se podařilo zachránit život toho vojáka. Slyšel jsem, že se mu teď narodilo druhé dítě, a má tedy důvod, pro co žít," řekl Michal Novotný ze 102. průzkumného praporu z Prostějova, který se o víkendu vrátil po šesti měsících ze svého nasazení v Afghánistánu.

Vysoké vyznamenání, udělované od roku 1944 příslušníkům ozbrojených sil za statečnost, vynikající služby v boji a významné skutky, převzal ještě na základně Shank v Lógaru před odletem domů z rukou předsedy amerického sboru náčelníků Martina E. Dempseyho.

Novotného ocenil za událost z loňského 19. listopadu, kdy byl při výbuchu nastražené nálože v Lógaru těžce zraněn americký voják. Při výbuchu přišel o obě nohy, částečně o pravou ruku, měl zlomenou pánev a celou řadu dalších zranění. Novotný, který je absolventem série specializovaných zdravotnických kurzů v USA zaměřených na bojovou medicínu, okamžitě po výbuchu ještě s pomocí dalších tří českých vojáků přispěchal na pomoc a rychlým a profesionálním zásahem přispěl k záchraně jeho života.

Jen díra a člověk v cárech

"Seděl jsem ve vozidle a ucítil jsem výbuch ve vzdálenosti asi 30 metrů od nás. Viděl jsem díru, planinu a člověka v cárech maskáčů v příkopu necelých 7 metrů od místa výbuchu," popsal už dříve událost Novotný. Doběhl k němu a vytáhl ho na silnici.

"Tlakem výbuchu přišel voják o veškerou svoji balistickou ochranu, měl amputované obě dolní končetiny, částečně pravou ruku, roztržený svěrač, zlomenou pánev, ale byl při vědomí a komunikoval. Okamžitě jsem škrtidly začal stavět masivní končetinové krvácení. Do hrudní kosti jsem zajistil intraoseální přístup a podal léky proti bolesti," uvedl s tím, že skvělou práci odvedli jeho kolegové ze specializovaného týmu pro první pomoc v boji. Pomáhali, předávali informace, položili zraněného na nosítka a zabalili do fólie. "Ve čtrnácté minutě po incidentu přistával vrtulník MEDEVAC. Od svých amerických kolegů jsem se dozvěděl, že ruku mu museli amputovat v nemocnici v Baghramu a následující den jej převezli na základnu do Německa," dodal Novotný.

"Jsem hrdý na to, že má naše armáda vojáky, kteří v takovýchto krizových momentech, kdy jde doslova o životy, zachovají chladnou hlavu a bez zaváhání odvedou profesionální výkon," konstatoval náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Připomněl, že před necelými dvěma týdny obdržel zase poděkování za záchranu francouzských vojáků, zraněných při zběsilé střelbě afghánského vojáka v provincii Kápísá. Afghánský voják tehdy zaútočil na francouzskou jednotku a čtyři francouzské vojáky zabil a dalších patnáct zranil. Ve vojenské nemocnici na základně v Kábulu se pak na záchraně těžce zraněných podílel i jedenáctičlenný český polní chirurgický tým.

"Pevně věřím, že i domácí česká veřejnost bude na své vojáky pyšná," uvedl Picek. Podle ministra obrany Alexandra Vondry čeští vojáci odvádějí v Afghánistánu skvělou práci, kterou spojenci velmi oceňují. "Jsem hrdý na každého z nich. Rotný Michal Novotný svým bezchybným výkonem přispěl k záchraně toho nejcennějšího, lidského života. Za to mu patří dík," prohlásil Vondra.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti...

Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové...

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ A NÁKUPU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz