Na americké základně Shank poblíž správního města provincie Pol-e‘Alam dnes zavlála česká vlajka. Slavnostním ceremoniálem začala historická mise České republiky. Rekonstrukční tým, složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii, bude mít na starost obnovu a rozvoj celé provincie.
"Chtěli bychom navázat na tradice spolupráce s Afghánistánem ze 70. let, kdy v Afghánistánu působili čeští odborníci v oblasti průmyslu, geologického průzkumu a další," řekl během ceremoniálu první náměstek ministryně obrany Martin Barták.
V Lógaru chtějí čeští specialisté nejprve dokončit několik už zahájených amerických rozvojových projektů a poté připravovat vlastní. Jedním z převzatých je například stavba dívčí školy v okrese Čarch. "Hrubá stavba je téměř hotová, my máme na starosti to, aby odpovídala projektové dokumentaci a byla v souladu s vyhláškou afghánského ministerstva školství," popsal situaci stavební inženýr Jiří Šesták.
V nejbližších dnech se čeští experti pustí mimo jiné i do výstavby nové nemocnice v provinčním centru Pol-e‘Alam a do budování malých chladíren, které místním lidem umožní uskladnit sklizené ovoce. "Připravují se také projekty v oblasti zdravotnictví či bezpečnosti. V dubnu se tým rozroste o české experty i z dalších oblastí," konstatovala mluvčí rekonstrukčního týmu Sabina Introvičová.
Do Lógaru se vojáci i civilisté přesunují postupně už od února. Celá jednotka bude v Afghánistánu kompletní v dubnu. Působit bude z americké základny Shank poblíž města Pol-e´Alam v provincii Lógar, zhruba šedesát kilometrů jihozápadně od Kábulu.
V Lógaru půjde o první misi takového typu v historii České republiky. Každý provinční rekonstrukční tým tvoří vojáci a civilisté. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.
Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země, včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.
"Česká republika přišla do Lógaru s tím, že tady chce být delší dobu," konstatoval politický ředitel ministerstva zahraničí Martin Povejšil. Jak dodal, Česká republika v Lógaru nechce působit v roli "mentora, ale partnera místní vlády".