Česká mise v afghánském Lógaru po pěti letech pomalu končí

  15:41aktualizováno  15:41
Po pěti letech pomalu končí česká mise v afghánské provincii Lógar. Rekonstrukční tým složený z vojáků a civilních expertů se v únoru stáhne ze základny Shank. Nová jednotka už bude mít na starosti jen odsun techniky a materiálu do Česka.

Češi postupují při okraji pole během operace Welcome Home, v pozadí za nimi příslušníci afghánské národní armády | foto: PRT Lógar

V afghánském Lógaru český rekonstrukční tým pracoval od března 2008. Za tu dobu se tam vystřídalo několik tisíc lidí - celkem deset kontingentů složených z vojáků a civilních expertů. Na starosti měli Češi obnovu a rozvoj celé provincie.

Od počátku února rekonstrukční tým svoji práci ukončí. Česko stejně jako spojenci z NATO plánují opustit Afghánistán do konce roku 2014, kdy plnou odpovědnost za bezpečnost v zemi převezmou sami Afghánci.

Vojáci i civilisté se vrátí domů. Na místě je sice vystřídá ještě jedna skupina českých vojáků, ta ale bude mít od března na starosti už jen odsun materiálu a techniky domů. "Půjde o likvidační skupinu, která bude zajišťovat balení a odsun materiálu," uvedla Jana Růžičková z generálního štábu.

Některý materiál v Afghánistánu zůstane. Od obytných kontejnerů přes starý nábytek až po starší munici. "Necháme tam to vybavení, jehož přeprava zpátky do Česka by se nám už nevyplatila," konstatovala Růžičková.

Čeští vojáci v Afghánistánu

Kromě Lógaru působí další čeští vojáci v neklidné provincii Vardak. Zhruba 50 českých instruktorů cvičí afghánské vojáky a dohlíží na ně přímo v bojových operacích. Dvanáctičlenný tým vojenské policie pak učí afghánské policisty na tamější akademii.

Na letišti v Kábulu působí národní podpůrný prvek, jednotka chemické a biologické ochrany, poradní a výcvikový tým pro afghánské piloty vrtulníků a pozemního personálu a také polní chirurgický tým. Několik českých vojáků pak pracuje na velitelstvích v Kábulu a Bagramu.

Velení armády počítá s tím, že do konce roku 2014 se počet českých vojáků v Afghánistánu sníží z více než pěti stovek na 150. Pod novým mandátem by měli plnit asistenční úkoly, jako jsou opravy vrtulníků, cvičení specialistů nebo pomoc s metodickou přípravou v řízení.

Logisté teď musí naplánovat a zajistit především přepravu vozidel. Češi v Lógaru používali několik desítek obrněných vozidel Iveco a Dingo i kolových transportérů Pandur.

Veškerý materiál se musí nejprve dopravit do metropole Kábulu. Odsud pak poputuje do Česka letecky. "Prostřednictvím velkokapacitních letounů Aliance," dodala Růžičková.

Školy, farmy, zavlažování i výcvik

Za pět let působení stihl český rekonstrukční tým dokončit na dvě stovky nejrůznějších rozvojových projektů. Češi stavěli školy, nemocnice, věznice, kontrolní stanoviště, policejní stanice, zaváděli elektřinu, obnovovali zavlažovací kanály nebo farmy.

Podpora a rozvoj zemědělství byly přitom jednou z priorit české mise v Lógaru. Češi za poslední roky vyškolili v Afghánistánu asi tisícovku rolníků. Kromě toho také například postavili včelařské centrum nebo první hedvábnickou farmu pro chov bource morušového, která zajistí živobytí stovkám afghánských rodin.

Vojáci se kromě ochrany civilních expertů zase pravidelně zapojovali do bezpečnostních operací proti povstalcům. Kromě toho zajišťovali výcvik afghánské policie a armády.

Během svého působení se ale nevyhnuli ztrátám na životech. V roce 2008 přišel v Lógaru o život jeden český voják, když vozidlo najelo na nastraženou nálož. Další čtyři lidé ve vozidle byli zraněni. V roce 2009 byli při podobném incidentu zraněni tři vojáci působící v Lógaru.

Základna Shank se také několikrát stala terčem sebevražedných atentátů a raketových ostřelování Talibanu. Do těžkých bojů s povstalci se vojáci dostali i při patrolách do odlehlých koutů provincie.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Další z rubriky

Blízká setkání s ruskými letouny nechceme eskalovat, tvrdí čeští piloti

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

V září už potřetí vyšle české letectvo pětici letounů JAS-39 Gripen a sedmdesátičlenný kontingent do Pobaltí. Litva,...

Supertajný Lošarik se dočká oprav. Účel ponorky stále provázejí spekulace

Ponorku Lošarik před časem neúmyslně zachytili novináři ruské mutace britského...

Je to víc jak měsíc, co při požáru na palubě ruské supertajné hlubinné ponorky Lošarik vypukl požár, při kterém...

Moskva ukazuje sílu na několika frontách. Na Baltu, na Krymu i u Norska

Ruská protiponorková loď Severomorsk

Ruské ozbrojené síly od počátku srpna spustily několik velkých cvičení a to hned na několika "frontách". Velké námořní...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz