Češi v Afghánistánu bojovali i krváceli

  13:46aktualizováno  13:46
Elitní bojovníci 601. skupiny speciálních sil se před měsícem vrátili z půlroční bojové mise v Afghánistánu. Nyní poprvé poodhalili roušku tajemství kolem svého přísně utajovaného poslání. Válčili s povstalci, krváceli a zachraňovali životy.

Elitní čeští vojáci v bojové protiteroristické operaci Enduring Freedom v Afghánistánu. | foto: 601. skupina speciálních sil

Na veřejnost se však dostane jen zlomek z toho, co skutečně ve válce prožili.

"Šlo o regulérní válku a vždycky šlo o život," popsal své dojmy velitel prostějovské 601. skupiny speciálních sil Ondrej Páleník. Když v květnu se svými muži do Afghánistánu odlétal, tvrdil, že to bude riskantní podnik, při kterém může zemřít.

Bojovali za "Bílého lva"
Zpátky domů se vrátilo všech 120 českých vojáků, beze ztrát. Na neklidném afghánském jihu však i oni krváceli v boji s povstalci Talibanu a teroristy.

Čelili nástražným zařízením na cestách, raketovým útokům i osamělým sebevražedným atentátníkům a střelcům na motorkách v nejnebezpečnější oblasti země, v provincii Kandahár. V okrese o velikosti Prostějovska, na území, které je baštou bývalého vládního hnutí Taliban.

"Zranění kamaráda je nepříjemná událost, ale i k tomu jsme cvičeni, abychom se s tím dokázali vyrovnat, ale hlavně abychom mu dokázali co nejrychleji a nejúčinněji pomoci," řekl jeden z vojáků, který velel skupině speciálního určení a účastnil se tvrdých bojů. Své jméno však kvůli vlastní bezpečnosti a utajení nesmí prozradit.

"Jsou to ty nejtěžší okamžiky, když se vaši vojáci dostanou do přímého střetu s nepřítelem. Kdy to člověk sleduje jen v rádiovém přenosu a spoléhá na jejich profesionalitu," dodal velitel Páleník.

Svou misi čeští bojovníci nazvali příznačně 'Bílý lev'. Během šesti měsíců v tvrdých podmínkách pouště i velehor splnili přes tři desítky speciálních úkolů. "Byly to snad všechny typy úkolů, k jakým jsou speciální síly určeny," nastínil Páleník. Podrobnosti o nich však zůstanou navždy utajeny.

Češi dopadli dva polní velitele Talibanu
Jeden husarský kousek českých vojáků však velitel přece jen prozradil. Jeho mužům se podařilo dopadnout dva významné polní velitele Talibanu. "Když slyším otázku, jestli to tam opravdu ta stovka Čechů vytrhne, odpovídám, že ano. Podařilo se nám v oblasti významně přispět k oslabení Talibanu na jeho vlastním území," konstatoval Páleník.

V protiteroristické operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda) působilo celkem 120 českých vojáků od května po boku Američanů, kteří o jejich vyslání požádali.

Skupina se přitom účastnila všech významných operací koaličních sil včetně masivní ofenzivy Mountain Thrust namířené proti skupinám rebelů v oblasti. Hlavním úkolem českých bojovníků v Afghánistánu byl speciální průzkum, úderné akce a další druhy speciálních operací na jihu země s cílem eliminovat aktivity nepřítele, především skupin Talibanu a Al-Kajdy.

Čeští speciálové byli součástí mnohonárodního uskupení speciálních sil. Kvůli zvýšení efektivity bojových operací byl kontingent rozdělen na dvě větší části a několik menších skupin.

Dočasným domovem elitních vojáků byla základna pojmenovaná "CAMP PROSTĚJOV" v Kandaháru. Základnu vojáci vybudovali sami na malém území uprostřed písku a kamení.

V táboře po celou dobu platil vysoký stupeň pohotovosti, protože se základna stávala častým terčem raketových útoků povstaleckých skupin. "Na základnu dopadlo během šesti měsíců zhruba šedesát raket," vypočítává Páleník.

Místem, odkud čeští bojovníci vyráželi do akcí, byla pak jedna z operačních základen spojeneckých speciálních sil v těžko přístupném vysokohorském terénu. Z vysokých hradeb v horách vyráželi na terénních čtyřkolkách, vrtulníky i speciálně upravenými vozidly přímo do boje.

Právě ukončená mise českých speciálů se podobala nasazení v roce 2004. Čeští vojáci tehdy v nepřístupných afghánských horách pátrali po teroristech z Al-Kajdy a přívržencích bývalého vládního hnutí Taliban. Šlo o první bojovou operaci české armády od konce druhé světové války. Čeští vojáci tehdy vypátrali několik významných objektů Talibanu a Al-Kajdy a navedli na ně spojence.

Přineseme další informace a fotografie.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Prach, vedro, léčky ozbrojenců. Čeští vojáci se připravují na misi v Africe

Čeští vojáci se na Libavé připravují na misi v africkém Mali. (Obličeje vojáků...

Konvoj českých vojáků za sebou zvedá masivní oblaka dusivého prachu. V nepřehledné zatáčce přichází výbuch. Ze všech...

Spojenci procvičí obranu Pobaltí, Američané se vracejí s 2. flotilou

Velitelská a výsadková loď USS Mount Whitney

Severoatlantická aliance spouští jedno z nejrozsáhlejších cvičení v Baltském moři. Námořnictvo a vzdušné síly během...

Svět bez smlouvy o raketách? Rusko má ještě čas, říká šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Ještě do 2. srpna má Moskva čas, aby se vrátila k dodržování podmínek americko-ruské smlouvy INF o likvidaci raket...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz