Češi vybavili novou školku v Lógaru za peníze ze sbírek

  11:48aktualizováno  11:48
Český rekonstrukční tým dokončil v afghánském Lógaru další z projektů. Za peníze z finančních sbírek v Česku vybavil novou dětskou školku ve správním centru Puli Alam. Předškolní zařízení je součástí místní dívčí školy Bibi Amena.

Nafisa Baha, ředitelka školy Bibi Amena s příslušníky českého rekonstrukčního týmu v Lógaru | foto: PRT Lógar

Školka ve správním centru provincie byla otevřena po oslavách nového roku, který podle perského kalendáře připadá na 21. března. Je součástí tamější dívčí školy Bibi Amena, kde už Češi dokončili několik projektů.

Ze školního areálu pro předškoláky tam vyčlenili v jedné z budov dvě místnosti, jednu určenou jako hernu a jídelnu a druhou jako ložnici. "Má kapacitu šestnácti dětí, o které se bude starat celkem šest dospělých, tři vychovatelky, dvě ošetřovatelky a jedna kuchařka," uvedl Jan Šulc z českého provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru.

Češi v Lógaru

V současnosti v Lógaru působí 9. český kontingent vojáků především ze 4. brigády rychlého nasazení. Český provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Civilní část tvoří 11 odborníků, vojenskou složku pak 293 českých vojáků. Češi mají na starost obnovu a rekonstrukci celé provincie. Dokončili už přes 160 nejrůznějších projektů. Působení a podoba rekonstrukčního týmu se má brzy proměnit v souvislosti s předáváním odpovědnosti za jednotlivé oblasti země Afgháncům. Ministerstvo obrany předpokládá, že "těžiště" práce českých vojáků bude spočívat ve výcviku příslušníků afghánské národní armády a policie.

Projekt odstartoval už loni během působení 8. jednotky v Lógaru. Dokončen byl nyní, kdy v zemi působí už v pořadí devátá česká jednotka, složená z vojáků a civilních expertů.

Vybavení školky za zhruba 3 600 dolarů objednal rekonstrukční tým před časem u místních dodavatelů. Ti do místností dodali koberce, závěsy, velkou skříň, botník, postýlky a kolébky s matracemi, polštáři, dekami a ložním prádlem, stoly se židličkami a křesílky, lavice a jídelní stoly, nádobí a vařiče.

Peníze pochází ze sbírek kaplana 8. jednotky českého rekonstrukčního týmu a opavské základní školy. Součástí české pomoci byla i dodávka edukativních hraček, dětské abecedy a hracích tabulek. Vedení školy chce totiž děti odmala připravovat na budoucí školní výuku.

Samotnou dívčí školu Bibi Amena navštěvuje asi 200 dívek ve věku od šesti do patnácti let. Škola poskytuje klasické vzdělání v předmětech, na které jsou zvyklí i školáci v Evropě. Velký důraz je však kladen i na praktickou výuku, ruční práce, vaření a také na šití, vyšívání a výrobu keramiky.

Rozvojové projekty v místním školství patří mezi jednu z priorit českého rekonstrukčního týmu. Nedávno Češi v Puli Alam dokončili stavbu první části střední zemědělské školy, která bude sloužit tisícovce studentů. Škola nabízí vůbec první možnost odborného vzdělávání mladým lidem v provincii.

Farmařením se přitom v oblasti Lógaru živí až 85 procent lidí. V první fázi stavby, dokončené na sklonku loňského roku, byla vybudována hlavní část školního areálu, 19 učeben, laboratoří a rozsáhlá hala, která bude sloužit jako dílna pro mechanické obory.

Autor: natoaktual.cz

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím

Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

Čeští letci v pondělí na estonské základně Ämari převzali od Britů ochranu vzdušného prostoru Pobaltí. Nebe nad Litvou,...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz