Čeští vojáci na cvičení „Khaan Quest“ v Mongolsku

Čeští vojáci na cvičení „Khaan Quest“ v Mongolsku | foto: Ondřej Daněk

Širá step, vichr a vlci. Čeští vojáci cvičili v Mongolsku umění přežít

  • 2
Pod dvou týdnech se z Mongolska vrátily tři desítky českých vojáků. V rámci mezinárodního cvičení "Khaan Quest" si vyzkoušeli zapojení do mírových operací, ale také schopnosti přežití v drsné stepi. Cvičení patří řadu let každoročně mezi největší události v regionu.

Cvičení „Khaan Quest“ se v Mongolsku účastní čeští vojáci již druhý rok za sebou. Letos spolu s více než dvěma tisícovkami vojáků ze 47 zemí.

„Cílem akce je příprava velitelů a specialistů zejména průzkumných jednotek pro nasazení ve ztížených klimatických podmínkách,“ konstatoval Petr Šiler z 53. pluku průzkumu a elektronického boje.

Manévry mají zvednout taktickou úroveň při společných mírových operacích ve světě. Do cvičných scénářů, vycházejících z operací posledních let, se pravidelně zapojuje především americká námořní pěchota. Ostatně američtí mariňáci jezdí do Mongolska pravidelně už od roku 2003 a manévry také podporují finančně.

Tři desítky vojáků 53. pluku průzkumu a elektronického boje a 72. mechanizovaného praporu musely zvládnout záludnosti místní nehostinné přírody a náročného klimatu. Při nácviku přežití se čeští vojáci potýkali s velkými teplotními rozdíly a silným nárazovým větrem umocněným otevřenou krajinou mongolských stepí.

Podmínky v určitém ohledu připomínají Afriku i Afghánistán, proto je cvičení vhodnou součástí přípravy vojáků do zahraničních operací jak v africkém Mali tak v afghánském Bagrámu, kterých se čeští vojáci účastní.

Užitečné rady, třeba jak připravit pasti, orientovat se na rozlehlých pláních bez nejmodernější techniky nebo se bezpečně vyhnout vlčím smečkám, přebírají účastníci, kteří sami působí jako instruktoři, od zkušených mongolských vojáků.

Mongolská jednotka může do Súdánu

V rámci simulovaných situací z prostředí zahraničních misí pak byli čeští vojáci podle Šilera hodnoceni mezi nejlepšími a to i přes to, že jejich četa patřila k početně slabším.

Fotografie

Slavnostní ceremoniál na cvičení „Khaan Quest“ v Mongolsku
Kurz přežití během cvičení „Khaan Quest“ v Mongolsku
Příslušník americké námořní pěchoty během cvičení Khaan Quest v Mongolsku
Příslušníci americké námořní pěchoty během cvičení Khaan Quest v Mongolsku

Vrcholem cvičení byla pro mongolskou stranu certifikace jednoho z praporů k plnění úkolů v rámci jednotek OSN v Jižním Súdánu. Zhruba třímilionová země udržuje relativně malou armádu vyzbrojenou zastaralými zbraněmi sovětské výroby.

V aktivní službě je zhruba 10 tisíc vojáků, dalších 130 tisíc je v záloze. Dalších asi 7 tisíc členů mají pohraniční a bezpečnostní jednotky řízené ministerstvem vnitra.

V novodobé historii se mongolští vojáci zapojili do několika pozorovatelských misí OSN v Čadu, Kongu nebo Súdánu. Malé jednotky působily také v sestavě mezinárodních sil v Iráku.

Už v roce 2003 mongolští vojáci pomáhali americkým jednotkám vycvičit afghánské dělostřelce, používali totiž stejnou techniku. Zhruba 100 mongolských elitních vojáků dosud v Afghánistánu působí v rámci podpůrné mise NATO.

, natoaktual.cz

Video