Češi mají výzbroj jako ostatní v Alianci

  9:07aktualizováno  9:07
Česká armáda od vstupu ČR do NATO v roce 1999 z velké části modernizovala svou výzbroj a přiblížila se standardu jiných vojsk Aliance. Opozice ji ale kritizuje, že tak učinila za zbytečně mnoho peněz, bez jasného plánu a občas i bez výběrového řízení.

Další zbrojní projekty má ministerstvo obrany rozjednány.

"Armáda je tak připravena plnit požadavky, které jí plynou z členství v NATO a EU," řekl v rozhovoru generál Jaroslav Kolkus.

Mediálně je nejsledovanější pronájem 14 švédských stíhaček Jas-39 Gripen téměř za 20 miliard korun. Letos postupně nahradí staré ruské letouny MiG-21, jimž letos končí životnost. - více zde

Z akvizičních plánů pozemní techniky sledují média i připravovaný nákup 234 obrněných transportérů za ještě větší obnos - ministerstvo zatím tají cenu - a modernizaci tanků T-72.

Transportéry OT-64 dosluhují, jejich místo by mohly zaujmout finské, rakouské či švýcarské vozy. Výběrové řízení na dodavatele chce ministerstvo obrany vypsat do konce dubna.

Na hranici životnosti se dostaly i lehčí dopravní prostředky. Dopravní technika je zastaralá, třeba terénní vozy UAZ, nákladní automobily Praga V3S nebo staré tatry, přiznává Kolkus. Ministerstvo obrany proto plánuje její obnovu.

Chce nakoupit malé terénní vozy, projekt však ještě neprošel výběrovým řízením, dále automobily do středního terénu a těžké nákladní vozy. O kontrakt má zájem především Tatra, která vývoj nového armádního terénního nákladního vozidla nedávno dokončila. Armáda s ní však smlouvu na dodání techniky ještě nepodepsala.

Lehké vozy značky UAZ 469 a "vejtřasky" vojáci používají desítky let. Auta UAZ se nejprve dovážela ze Sovětského svazu, později je vyrábělo i Československo. Nyní je postupně nahrazují britské landrovery řady Defender, jimiž jsou vybaveny například české kontingenty v zahraničí.

Změnami prochází i armádní letectvo. Kromě již zmíněných gripenů má vojsko od roku 2000 k dispozici bitevníky L-159 Alca ze zbrojovky Aero Vodochody, navíc připravuje obnovu svých dopravních letadel původem ze Sovětského svazu. Za pět strojů zaplatí přes tři miliardy korun. - více zde

Důvodem jsou časté závady. Naposledy se letadlo muselo vrátit s ministrem obrany Karlem Kühnlem z cesty do Izraele. - více zde

Blíží se také konec platnosti emisních a hlukových výjimek udělených starým letounům členskými státy EU.

V rámci vypořádání ruského dluhu se do konce příštího roku rozšíří i počet vojenských vrtulníků. K 46 dopravním strojům Mi- 8, Mi-17, Mi-2 a W3A Sokol a 32 bitevním Mi-24 přibude dalších 26 Mi-117 a Mi-35. Jejich dodávky se ale opožďují.

Jedněmi z posledních uzavřených armádních obchodů jsou nové dělostřelecké radary Arthur v ceně půldruhé miliardy korun a protiletadlové raketové komplety RBS-70 za miliardu. Rakety nahradí zastaralé sovětské Strely S-2M, které vojsko dosud používalo.

K financování zakázek ministerstvu slouží rostoucí resortní rozpočet - zatímco v roce 2004 hospodařilo s částkou 50,7 miliardy korun, letos má mít k dispozici o dvě miliardy více. Podíl armádního rozpočtu na hrubém domácím rozpočtu však poklesl z 2,02 procenta na 1,81 procenta.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ikonický bombardér přistál na Mošnově. Bude lákadlem Dnů NATO

Americký bombardér B-52 na mošnovském letišti

Na mošnovské letiště dorazili první účastníci letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Kromě...

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

Švýcarský PC-7 Team

V Ostravě dosud nevídanou premiéru hned tří armádních akrobatických skupin nabídnou divákům blížící se Dny NATO & Dny...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz