Bush může po vítězství přitvrdit

  11:58aktualizováno  11:58
V souboji o Bílý dům rozhodují u většiny Američanů postoje kandidátů k zahraniční politice. Zatím vede Bush. Pokud skutečně zvítězí, může si dovolit v Iráku i ve válce proti terorismu ještě přitvrdit, soudí analytici.

Petr Suchý, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
Druhé prezidentské období by pro Bushe znamenalo, že může být razantnější. Už se nebude muset zodpovídat před voliči a nebude mít co ztratit, protože potřetí v řadě být zvolen nemůže.

Zahraniční politika bude u něj na prvním místě. Pro jeho administrativu bude pak primární setrvání v boji proti terorismu, stabilizace situace v Afghánistánu a v Iráku. Ani během následujících čtyř let však nelze předpokládat, že konkrétně v Iráku se to Američanům podaří.

Ve vztahu k Evropě pak Bush bude pokračovat v dialogu, ale jen do té míry, pokud mu bude chtít Evropa naslouchat.

Při vítězství Kerryho bude zajímavé sledovat, jak se postaví k Iráku. Svou kampaň postavil na kritice Bushových kroků, ale jeho postoje v kampani byly někdy až příliš vágní. Zřejmě by byl nucen pokračovat v opatřeních, které začal Bush.

Proklamované kroky o stažení sil z Iráku by byly krátkozraké a mohly by se Kerrymu vymstít. Pro Evropu by zvolení Kerryho nepřineslo automaticky urovnání vztahů. Kerry by velmi záhy přišel na to, že jednání s některými evropskými představiteli není pro něj jako demokrata o nic snazší, než pro republikána.
---

Jan Eichler, Ústav mezinárodních vztahů
Ve většině evropských zemí by byl vítanější Kerry. S jeho osobou si Evropané spojují naději na urovnání vztahů konec označování kdo je a kdo není pravý spojenec.

Obecně považuji válku v Iráku a celý kolotoč sporů za největší krizi uvnitř Severoatlantické aliance. Pokud zvítězí Bush, další roky budou pro Evropu svízelné. Myslím, že tvrdší v zahraniční politice už však být nemůže. Nebo, že by snad šel dál a vyprovokoval válku v Íránu či vtrhnul do Sýrie?
---

VOLBY V USA NA iDNES

On-line sčítání hlasů

Republikáni vs. demokraté

Přehled prezidentů USA

ON-LINE REPORTÁŽ

Fotogalerie

Články

Anketa

Břetislav Dančák, Mezinárodní politologický ústav
Bush se bude snažit dovést do konce kampaň v Iráku i za cenu toho, že se nezlepší vztahy s evropskými spojenci. To je úkol, který si na sebe sám vzal a považuje se za něj zodpovědný. Bude se snažit nadále získat podporu Evropanů, ale pokud se mu jí nedostane, pokračovat bude sám.

Kerry musí počítat s vyřešením iráku. I kdyby vojáky z oblasti stáhnul, nemůže si dovolit utlumit vliv či opustit pozice USA v oblasti Perského zálivu. Spojené státy potřebují vliv a stáhnutí se může oblast destabilizovat. Kerry dosud nevysvětlil, jak chce tento problém vyřešit, zda posílí vazby na Saudskou Arábii, nebo se bude věnovat otázce Íránu. více zde
---

Radek Khol, Ústav mezinárodních vztahů
Bush může brát vítězství ve volbách jako potvrzení tvrdého kurzu, který nastolil bez ohledu na veřejné mínění a hranice mezinárodního práva. Druhou variantou může být, že jeho další čtyři roky v Bílém domě budou moderovanější.

Bude si vědom, že další opakování Iráku by Ameriku rozdělilo ještě více. Kampaň v Iráku stála Bushe ve volbách celou řadu jinak zaručených hlasů. Obecně lze říci, že další směřování potvrdí už sestavení nové vlády.

Pokud zůstane ve vládě ministr obrany Donald Rumsfeld, odejde určitě ministr zahraničí Colin Powell a Bush bude pokračovat v nastoleném tvrdém kurzu. Pokud naopak bude ve vládě chybět Rumsfeld, je možné, že se Bushova administrativa bude chovat mírněji.

Kerry postavil kampaň na kritice Bushových excesů. V roli prezidenta by určitě více jednal se spojenci, pokud by to však bylo možné. Sám na vlastní pěst, jen pokud by to bylo nezbytně nutné. I Kerry by však neváhal použít jednostranně vojenské síly v případě ohrožení USA. Preventivní útoky by však byly opět poslední možností a nikoliv reflexem jako u Bushe.

Autor: natoaktual.cz

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

Seskok britské parašutistické skupiny The Army Tigers

Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz