Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Britská vojska se po pětašedesáti letech stáhnou z Německa

  12:54
Britští vojáci odejdou z Německa. Zhruba dvacet tisíc britských vojáků má kvůli razantním vládním úsporným škrtům do deseti let opustit tamější základny a vrátit se zpátky na ostrovy. Britové přitom udržovali vojenskou přítomnost v Německu od roku 1945.

Britské jednotky z Německa každoročně cvičí i na území České republiky. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Stažení všech sil z Německa a uzavření základen je výsledkem "redukční diety", kterou britským ozbrojeným složkám naordinovala nová vláda.

Armáda propustí až 42 tisíc lidí a vyřadí stovky letounů, tanků i válečných plavidel. (Britskou armádu zmenší úspory, zbaví se letadel, tanků, lodí i tisíců vojáků)

Britové v Německu

Po skončení druhé světové války zůstalo v okupované zóně zhruba 150 tisíc britských vojáků. V roce 1957 už to bylo jen 55 tisíc a po konci Studené války v devadesátých letech jen 30 tisíc. V současnosti je v Německu zhruba 20 tisíc příslušníků britské armády a dalších 30 tisíc rodinných příslušníků. Odhaduje se, že britská přítomnost v Německu ročně přinese do tamější ekonomiky až 1,5 miliardy eur.

"Cílem je stáhnout všechny síly z Německa do roku 2020," píše se v nové britské Strategické obranné a bezpečnostní revizi. Klíčový vládní dokument má nastavit další směřování britských ozbrojených sil na nadcházející desetiletí.

Podle této zprávy už neexistují žádné operační důvody, proč by nadále měla Británie takový počet svých vojáků v Německu udržovat. Spojené státy tak jsou poslední z bývalých okupačních mocností, kdo v Německu zůstane po odchodu Francie, Kanady a také Sovětského svazu z východu Německa.

V současnosti je ve čtyřech posádkách v Severním Porýní-Westfálsku a Dolním Sasku zhruba 20 tisíc britských vojáků především z 1. obrněné divize. Jde vlastně o nejpočetnější britský kontingent v zahraničí.

ANALÝZA NATOAKTUAL.CZ

Andor Šándor: Quo vadis stará dobrá Anglie?

"Stažení kontingentu z Německa do roku 2020, jehož umístění jako reliktu druhé světové války nemající z hlediska současné bezpečnosti v Evropě žádný význam, lze v tomto kontextu chápat jako logický a těžko zpochybnitelný krok," uvedl bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a v současnosti vojenský přidělenec v Londýně Andor Šándor.

Británie ponechala po válce v Německu početné jednotky, které dohlížely na jeden ze čtyř okupačních sektorů, na které bylo poválečné Německo rozděleno. Po rozdělení Německa a vzniku NATO v roce 1949 a poté během studené války zůstávalo v zemi 30 tisíc vojáků, kteří měli bránit západ Evropy před vojsky Varšavské smlouvy. Třetinu sil včetně letectva, rozmístěného na desítkách míst, Británie stáhla po skončení studené války po roce 1990.

"Podobně jako USA, i Velká Británie ponechala po konci studené války velkou část svých sil v Německu," konstatoval bezpečnostní expert Lukáš Dyčka z Masarykovy univerzity. Podle něj se ale zdá, že vzhledem k nedostatku vojáků v jiných částech světa, jsou britští politici ochotni své sliby dodržet a vojáky skutečně stáhnout.

V posledních letech základny v Německu sloužily převážně pro výcvik jednotek před nasazením v Iráku nebo Afghánistánu. Část jednotek je také zapojena do aliančních sil rychlé reakce.

Britské jednotky rozmístěné v Německu

Britské jednotky v Německu jsou rozmístěny ve čtyřech oblastních posádkách - Bergen-Hohne Garrison (Fallingbostel, Hohne a Celle), Gütersloh Garrison (Gütersloh, Bielefeld, Herford, Dülmen a Münster), Paderborn Garrison (Detmold, Hameln a Sennelager) a Rhine Garrison (Rheindahlen, Elmpt, Dülmen a Mönchengladbach).

- 1. obrněná divize
V britské armádě existuje od roku 1809, kdy ji zformoval vévoda z Wellingtonu v Portugalsku ze dvou britských brigád a hanoverské brigády Královské legie. Proto má jednotka tak silné vazby s touto oblastí dnešního Německa. Divize byla rozmístěna v Německu od roku 1960 jako součást jednotek NATO, nejprve ve Verden an der Aller a od roku 1993 je v Herfordu. V současnosti tvoří významnou část Sil rychlé reakce Aliance. Velitelství podpory je v Rheindahlenu poblíž Mönchengladbachu.

- 7. obrněná brigáda známá jako "The Desert Rats" (Pouštní krysy)
Vznikla v roce 1938 v rámci nově budované 7. obrněné divize složené z britských posádek rozmístěných v severní Africe. Jednotka se zapojila do bojů v Africe proti německým a italským silám. Do Německa byla přesunuta v roce 1947. Jednotka používá ve znaku krysu, ještě jako pozůstatek z válečného tažení v Africe.

- 20. obrněná brigáda známá jako "The Iron Fist" (Ocelová pěst)Rozmístěna v Paderbornu na severu Německa. Ve znaku má jednotka bílou pěst. Zformována v roce 1920 na bázi několika jednotek s bohatou historií. Součástí jsou například Královští husaři, 1. Královská stráž či 1. Královský regiment princezny z Walesu. Jednotka se zapojila do misí v zemích bývalé Jugoslávie a poté tvořila významnou část britských sil v irácké Basře po svržení režimu Saddáma Husajna.

- 102. logistická brigáda
Hlavním úkolem je zajišťovat přepravu a zásobování britských sil během zahraničních operací.

- 1. spojovací brigáda
Jejím hlavním úkolem je zajišťovat chod informačních a spojovacích systémů pro velitelství Sil rychlé reakce NATO (ARRC - Allied Rapid Reaction Corps). Jednotka je zapojena do mise v Afghánistánu.

Autor: natoaktual.cz

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní mapa iDNES.cz. Podívejte se, jak dopadly volby ve vaší obci i okolí

Čeští občané si po čtyřech letech opět zvolili nové zastupitele ve svých obcích. Průběžné i finální výsledky voleb lze...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Obří letouny, dron i bojové vrtulníky. USA představí techniku na Dnech NATO

Pestrá škála americké vojenské techniky bude patřit mezi hlavní lákadla nadcházejících Dnů NATO v Ostravě. Na...

Přípravy na Dny NATO vrcholí. Dunění tanků a obrněnců přehlušují stíhačky

Na mošnovském letišti po celý pátek vrcholí přípravy na víkendové Dny NATO v Ostravě. Na místo přilétají zahraniční...

Stíhači v maximálním vytížení. Na Dnech NATO cvičili tankování za letu

Čeští stíhači s gripeny stále střeží vzdušný prostor pěti zemí. Kvůli operačnímu vytížení se tak nemohli naplno...

V Ostravě přistál Gripen E. Jedno z největších lákadel Dnů NATO

Na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku ve čtvrtek přistál letoun JAS-39 Gripen E. Zúčastní se tam o víkendu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...