I vy můžete pracovat pro tajnou službu, láká MI6 v britských kinech

  11:48aktualizováno  11:48
Britská výzvědná služba SIS známá také jako MI6 poprvé ve své více než stoleté historii láká zájemce o práci prostřednictvím náborového videa v kinech. Prototyp chladnokrevného svalnatého zabijáka ztělesněného v legendární filmové postavě agenta 007 Jamese Bonda v něm však nečekejte.

Budova ústředí britské tajné služby SIS u Vauxhall Cross na jižním břehu řeky Temže v Londýně | foto: Wikimedia Commons

SIS či MI6

Britská tajná služba založena roku 1909. Primárně slouží jako zahraniční rozvědka britské vlády. Zajišťuje shromažďování zpravodajských informací a kontaktů, podílí se na boji proti terorismu, pracuje proti šíření jaderných zbraní a zbraní hromadného ničení. Šéf SIS je přímo zodpovědný britskému ministru zahraničí.

Druhý název služby MI6 (Military Intelligence, sekce 6) vychází s označení používaného pro službu během první světové války. Existence této tajné služby byla oficiálně potvrzena až v roce 1994.

Ústředí tajné služby se od roku 1995 nachází v obří netradiční budově u Vauxhall Cross na jižním břehu řeky Temže v Londýně.

 Cílí na „obyčejné lidi“, kteří ani netuší, že by agenty mohli být.

Náborový klip k práci v tajné službě nasadila britská SIS (Secret Intelligence Service) od pondělka v kinech v Londýně, West Midlands a severozápadní Anglii.

Žádné akční honičky, přestřelky s krutými padouchy, dechberoucí kaskadérské výkony nebo milostné scény s exotickými kráskami v něm ale nenajdete.

Vcelku nenápadný klip zachycuje ženu blíže nespecifikovaného etnika v několika běžných každodenních situacích. Při malé nehodě v kavárně, jako prodavačku květin nebo v běžeckém závodě s dalšími ženami. Ukazuje přitom jejích chování a emoční inteligenci v těchto drobných „krizových“ situacích.

„Tato osoba nepracuje pro MI6,“ konstatuje přitom mužský hlas na pozadí. „Ale mohla by,“ dodává na konci klipu.

Cílem je přilákat do MI6 různé typy vhodných kandidátů na nejrůznější pozice. Prototyp svalnatého bělocha zabijáka s ledově chladným pohledem a schopnostmi supermana jako ve filmech s agentem Jamesem Bondem ale není tím, co britská výzvědná služba podle náborářů shání.

Obecná představa, že v tajné službě pracují lidé jako bondovský herec Daniel Craig je mylná. „On by se k MI6 nedostal,“ citoval vedoucí náboru tajné služby, známé jen pod křestním jménem Sarah, britský deník Guardian.

SIS prý už má dlouho problém s tím, jaká představa o pracovnících zpravodajské služby u veřejnosti obecně přetrvává a to právě kvůli románům Iana Fleminga a jejich filmovým adaptacím. Nová náborová kampaň má mýtus zbourat a přesvědčit „obyčejné“ lidi, že i právě oni mohou v tajné službě pracovat.

Otestujte se pro práci v tajné službě

„Umění číst v lidech je nesmírně cenná zkušenost v mnoha situacích a především pro zpravodajské důstojníky. Přesto si řada lidí ani neuvědomuje, že jsou v tom skvělí,“ hlásá proto tajná služba na speciálních webových stránkách s testem, kde si zájemci o službu mohou své předpoklady pro práci u MI6 jednoduše ověřit.

Zároveň v několika bodech vyvrací mýty, že u MI6 pracují jen ti nejlepší absolventi prestižních britských univerzit, že pracovníci tajné služby se musí vzdát rodinného života a další.

Na adrese goodwithpeople.uk jsou k dispozici tři druhy testů, které zájemce prověří v roli „lidského“ detektoru lži, zda dovedou ovlivnit mysl druhého a pak také zda dokáží ovládat své emoce.

Na detektoru se během nahraného rozhovoru snažíte podle rytmu řeči a intonace odhalit, kdy jedna z osob nemluví pravdu, jsem uspěl jen na 36 procent. „Zdá se, že budete potřebovat více praxe,“ zní můj závěrečný verdikt v této online minihře.

V druhém testu jsem uspěl na 100 procent, když se mi podařilo v psané konverzaci přemluvit druhou osobu, aby změnila plán a šla na večírek. A v posledním, kdy ze tří videoukázek musíte vyčíst lidské emoce, jsem uspěl na 44 procent, což podle hodnocení prý „není vůbec špatné“.

I když uspějete ve všech třech online zkouškách, náboráři s MI6 se vám však patrně neozvou. Podmínkou je totiž mimo jiné britské občanství a trvalý pobyt na ostrovech.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Američané poprvé nasadí do cvičení nad Českem bezpilotní Reaper

MQ-9 Reaper je vybaven vnějšími závěsy i vnitřní pumovnicí.

Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou odstartovalo mezinárodní cvičení Ample Strike. Má především prověřit...

Pentagon ruší část své protiraketové obrany, chce lepší střely

Vypálení antirakety z Vanderbergovy letecké základny v Kalifornii proti...

Americké ministerstvo obrany ruší mnohamiliardový kontrakt na vylepšení stávajících střel stěžejní části protiraketové...

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz