Americké „blesky“ poprvé udeřily. Cílem byly tunely a sklad islamistů

  22:20aktualizováno  22:20
Americké letectvo poprvé použilo v boji nejmodernější letouny páté generace F-35A. Cílem leteckých úderů byl komplex tunelů a mezisklad zbraní v pohoří Hamrin v Iráku, odkud ozbrojenci takzvaného Islámského státu podnikali útoky na irácké bezpečnostní složky.

Letoun F-35A amerického letectva při první bojové misi proti islamistům v Iráku. | foto: USAF

Údery podnikly dva stroje F-35A Lightning II v úterý 30. dubna na síť tunelů a mezisklad zbraní v iráckém pohoří Himrin, potvrdilo nyní velení amerických vzdušných sil. Na cíle letouny zaútočily přesně naváděnými pumami.

Fotogalerie

Misi proti islamistům označilo velitelství za první bojové nasazení stroje v této modifikaci. Tedy pokud jde o americké letectvo. Námořní pěchota se stroji v modifikaci B, tedy schopných kolmého startu i přistání už stroje nasadila loni v září v Afghánistánu.

A historicky první bojové nasazení modifikace A je připisováno izraelekému letectvu loni na jaře při úderech nad libanonským Bejrútem.

„Máme schopnost shromáždit, sloučit a předat tolik informací, že z každého přátelského letounu uděláme schopnější přežít a zároveň nebezpečnější,“ uvedl velitel 3. stíhací perutě a zároveň jeden z pilotů Yosef Morris Informační převaha na bojišti společně s technologií „stealth“, která znesnadňuje zachycení stroje radary, podle něj činí z letounu nástroj, který je schopný doplnit a podpořit jakékoliv jednotky.

Neviditelný

Jednou z hlavních vlastností stíhaček páté generace je využití technologií „stealth“, tedy jejich snížená zachytitelnost radarem.

Dosahují jí mnoha způsoby, mimo jiné úpravou povrchu a tvarem. Dalším znakem je jejich víceúčelovost. Díky pokročilým elektronickým systémům mohou operovat za jakéhokoliv počasí, ve dne i v noci, proti vzdušným i pozemním cílům, zvládnou přepady, mnohahodinové hlídkování, průzkum i elektronický boj.

Letouny nasazené do první bojové operace byly k americkému Centrálnímu velitelství (CENTCOM) přiveleny v polovině dubna z domovské Hillovy letecké základny v Utahu. Předtím se zapojily do cvičení v USA a byly rovněž na krátko vyslány v rámci ujištění spojenců nejprve do Japonska a pak i do Evropy.

Základní provedení stroje F-35A je určeno pro tradiční „suchozemské“ vzdušné síly. V příštích letech by letouny měly nahradit stárnoucí stroje F-16, které v uplynulých dekádách tvořily pomyslný standard v rámci NATO. První kusy už postupně přebírají Norsko, Nizozemsko nebo Itálie.

Mezi první zákazníky má patřit také Turecko. Washington však Ankaře hrozí, že letouny nemusí nakonec dostat, pokud dotáhne do konce nákup protivzdušných systémů S-400 z Ruska.

Námořní verze F-35C se má uplatnit na letadlových lodích s katapulty a modifikace F-35B se schopností kolmého startu a přistání by měla nastoupit místo strojů Harrier u námořní pěchoty. Většina zahraničních zákazníků má používat verzi F-35A, ale několik zemí včetně Británie objednalo stroje F-35B, která dokáže operovat také z menších letadlových lodí.

Jeden ze strojů této modifikace japonského letectva se v dubnu zřítil do moře, předtím loni v září v Jižní Karolíně. (Psali jsme v článku ZDE)

Informační nadvláda na bojišti

Americké letectvo dosud stroje také dvakrát nasadilo do komplexní simulace letecké bitvy. Na nevadském nebi se „neviditelným“ a kvůli vysoké ceně kritizovaným strojům hned napoprvé dařilo - ve vysoce realistickém cvičení „Red Flag“ obstály poměrem sestřelů 15:1, přestože nejsou primárně určené pro vzdušný boj.

Zákazníci

 • Austrálie: 72+28
 • Nizozemsko: 37
 • Izrael: 33+42
 • Japonsko: 42
 • Jižní Korea: 40
 • Norsko: 52
 • Británie: 138
 • Itálie: 90
 • Turecko: 120
 • USA: 2443
  Na programu se podílejí zatím bez objednávek také Dánsko a Kanada

Zdroj: Lockheed Martin

Převaha letounu nad protivníky totiž nespočívá jen v malém radarovém odrazu, o němž se v souvislosti se stíhačkami páté generace mluví nejčastěji, ale také v nebývalém elektronickém vybavení.

Díky pokročilým senzorům a fúzi dat ze všech možných vlastních zdrojů má pilot F-35 přehled o bojišti, o němž si dříve mohl mohl nechat jen zdát. Ví dokonce, který protivník ho vidí a který nikoliv.

Mezi špičkové vybavení stroje patří například technologie pojmenovaná jako „božské oko“. Ta dává pilotovi možnost sledovat veškeré dění kolem celého letounu. Obraz vidí pilot prostřednictvím displeje přímo v helmě.

Právě cvičení ukázala, že letoun F-35 sice není tak rychlý a obratný jako jiní protivníci, díky absolutní technologické převaze však dovede zachytit protivníka jako první, vystřelit a zasáhnout ho, a to v řade případu daleko dříve, než nepřítel vůbec zjistí, že se něco děje.

Autor: natoaktual.cz
 • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

 • Další z rubriky

Nové vrtulníky nepotřebujeme na hraní, ale k obraně, hájí letectvo nákup

Česká armáda prostřednictvím sociálních sítí spustila v pondělí informační kampaň, která má veřejnosti vysvětlit nákup...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR na mošnovském letišti v neděli navštívilo 95 000 lidí. Za oba dny...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Najdete na iDNES.cz