Britské stíhačky zasahovaly nad Baltem u neobvyklého ruského stroje

  13:10aktualizováno  13:10
Britské pohotovostní letouny, které pomáhají střežit vzdušný prostor Pobaltí, musely v týdnu dvakrát vystartovat k formacím nekomunikujících ruských vojenských strojů. Podařilo se jim zachytit také poměrně vzácnou variantu letounu Il-22.

Ruské letouny Il-22 a Su-27 zachycené britskými stíhači nad Baltem 14. května 2019 | foto: RAF

Dvojice stíhaček Eurofighter Typhoon poprvé vystartovala z estonské základny Ämari v úterý ke skupině neidentifikovaných a nekomunikujících strojů blížících se ke vzdušnému prostoru pobaltských republik. Litva, Lotyšsko ani Estonsko vlastní stíhačky nemají a proto se v jejich ochraně střídají státy NATO.

Britské stíhačky dostihly formaci tří ruských strojů složenou ze dvou přepadových stíhacích letounů Su-27 (“Flanker“ v kódování NATO) a dopravního stroje Il-22 (“Coot-B“).

Fotogalerie

„Šest minut po vzletu jsme rychle dostihli ruský Il-22, který byl doprovázen dvěma ruskými stíhačkami Su-27. Po identifikaci jsme letouny v bezpečné vzdálenosti doprovázeli podél estonského vzdušného prostoru. Ruští piloti se chovali profesionálně a klidně, nijak neobvykle. Následně jsme předali ruskou formaci k doprovodu maďarským pohotovostním letounům, které startovaly z Litvy,“ popsal jeden z pilotů Paul „Pablo“ O’Grady.

Formace pak zamířila do ruské militarizované exklávy Kaliningradu, odkud ve středu v podobném složení opět odstartovala zpět do kontinentálního Ruska a opět k ní musely startovat pohotovostní stíhačky NATO kvůli chybějícím letovým plánům a nekomunikování s řízením letového provozu.

„Jde o první starty pohotovostních letounů od minulého měsíce, kdy Královské letectvo převzalo ochranu Pobaltí od Německa,“ potvrdil Mark Lancaster z britského ministerstva obrany.

Snímky zachyceného ruského turbovrtulového stroje, které britští piloti pořídili, ukázaly, že šlo o vcelku vzácnou variantu letounu Il-22. Letecký magazín The Avionist ji identifikoval jako modernizovanou verzi s označením Il-22M11-RT „Sokol“ podle dvou charakteristických velkých antén ve tvaru obráceného písmene „L“ na horní straně trupu.

Magazín upozornil, že stroj stejného typu byl nad oblastí podle dostupných informací zachycen asi před třemi lety.

Obecně letouny Il-22 v minulosti využívalo nejvyšší velení sovětských a později ruských obzrojených sil a často sloužily i pro přepravu VIP osob. Létaly tak i ve zbarvení ruských aerolinek Aeroflot a s civilní registrací. Stroje prošpikovaného elektronikou sloužily jako vzdušné velitelské a komunikační centrum schopné zachytávat a analyzovat signály a vést radioelektronický boj.

Ostrých startů každoročně přibývá

Vzdušný prostor Pobaltí od počátku května střeží čtyři letouny Gripen maďarskcýh vzdušných sil a pětice strojů EF-18 španělského letectva startujících z litevské základny Šiauliai. Z estonské základny Ämari pak operuje čtveřice britských letounu Eurofighter. Na podzim se potřetí do Pobaltí vrátí také čeští letci s gripeny. Pobaltské země české gripeny střežily už v letech 2009 a 2012.

Nejvážnější incident

V září 2005 se ruský stíhač Su-27 při přeletu z Petrohradu do Kaliningradské oblasti odchýlil od své trasy a vletěl do litevského vzdušného prostoru.

Po prodlevě jeho zjištění – způsobené nejspíše jednak zastaralými litevskými radary a jednak nízkou nadmořskou výškou, v níž letoun letěl – k němu vystartovaly hotovostní stroje Phantom německé Luftwaffe. Ještě než letoun dostihly, ruský stroj havaroval.

Pohotovostní letouny NATO musely loni startovat k nekomunikujícím ruských vojenským strojům ve 137 případech. Za první čtyři měsíce letošního roku je to podle pravidelných hlášení litevského ministerstva zatím 36 ostrých startů, takzvaných „Alfa Scramble“. K těm lze už připočíst i dva starty z tohoto týdne.

Jen pro zajímavost. V roce 2009, tedy ještě v době relativně dobrých vztahů Západu s Ruskem, když Pobaltí chránili poprvé čeští letci s gripeny, museli v období čtyř měsíců kvůli ruským letounům do vzduchu sedmkrát z celkových osmi ostrých startů. To bylo však stejně jako za celé období od dubna roku 2004, kdy Aliance s leteckou ochranou Litvy, Lotyšska a Estonska začala.

V roce 2013 Aliance zaznamenala 47 ostrých startů k ruský letounům. V roce 2014, kdy se vztahy mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem kvůli ruské anexi Krymu a situaci na Ukrajině vyostřily, to bylo už 140 ostrých startů. Rekordní byl pak následující rok 2015 se 160 starty. V roce 2016 to bylo 110 a v roce 2017 pak 130 startů.

Ruské letouny nejčastěji míří z Ruska do ruské exklávy Kaliningradu nebo nazpět. Létají však velmi blízko hranic pobaltských zemí, navíc bez letových plánů, nekomunikují s řízením letového provozu a mají vypnuté automatické odpovídače.

Zařízení umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytuje základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. Středisko řízení letového provozu proto takové letouny bez identifikace označuje za neznámý cíl. A v tu chvíli se na některé ze dvou operačních základen v Litvě nebo Estonsku rozezní poplach.

Při ostrém startu má dvojice pohotovostních stíhaček za úkol co nejrychleji neznámý stroj dohnat, identifikovat jej, zkusit s pilotem navázat komunikaci a stroj sledovat a doprovodit do bezpečné vzdálenosti.

U ruského Kaliningradu a běloruských hranic pro pohotovostní piloty přitom platí takzvané nárazníkové pásmo. Letci musejí dodržovat vzdálenost 15 kilometrů k hranici a to samé se očekává od ruských a běloruských letounů.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Američané poprvé nasadí do cvičení nad Českem bezpilotní Reaper

MQ-9 Reaper je vybaven vnějšími závěsy i vnitřní pumovnicí.

Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou odstartovalo mezinárodní cvičení Ample Strike. Má především prověřit...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Dremo Personaldienstleistung GmbH
PODLAHÁŘ - Německo - prémie 500 EURO!

Dremo Personaldienstleistung GmbH

nabízený plat: 72 000 - 84 000 Kč

Najdete na iDNES.cz