Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Poplachů nad Baltem přibývá. Rusové posílají průzkumné letouny

  9:07
Počet ostrých startů pohotovostních stíhaček NATO k nekomunikujícím ruským vojenským strojům nad Baltem dál rychle roste. Jen od počátku dubna, kdy ochranu vzdušného prostoru trojice pobaltských republik převzali čeští a španělští letci, jich spojenci zaznamenali 46.

Britské pohotovostní stíhačky zasahovaly u nekomunikujících ruských vojenských letounů nad Baltem. Na snímku ruský Su-27. | foto: RAF

Kolik ostrých startů mají na kontě přímo čeští letci, startující s gripeny ze základny v litevském Šiauliai, ale není zřejmé.

Generální štáb Armády ČR totiž už dříve avizoval, že celkové počty ostrých vzletů a typ plněných úkolů nelze blíže specifikovat kvůli utajení a ochraně české jednotky v Pobaltí. Potvrdil však, že počet cvičných i ostrých vzletů je v porovnání s posledním nasazením v roce 2019 vyšší.

Podle litevského ministerstva obrany, které případy eviduje, podnikli letci NATO od 1. dubna už 46 ostrých startů.

Ovšem více jak polovinu z nich (26) tvoří zvláštní hlídkové lety podél ruských a běloruských hranic, které alianční velitelství zavedlo bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu 24. února a které vzhledem k situaci na Ukrajině řadí do kategorie ostrých pohotovostních startů, takzvaných „Alfa Scramble“.

Kolik z nich mají na kontě čeští letci, také litevské ministerstvo obrany ani český generální štáb nespecifikují.

Dvacet ostrých startů v Pobaltí. Nebe před Rusy chrání i české gripeny

Nicméně, z údajů vyplývá, že alianční stíhači startovali ve dvaceti případech přímo k „němým“ ruským vojenským strojům. Jen pro srovnání – při posledním nasazení v Pobaltí v roce 2019 zaznamenali čeští letci celkem 13 ostrých vzletů, ale to bylo za celé čtyři měsíce jejich působení.

Kromě například těžkých transportních strojů Il-76 mířících z Ruska do ruské militarizované exklávy Kaliningradu jde nyní ve valné většině o starty k ruským průzkumným letounům v doprovodu ruských stíhaček, které testují připravenost a reakční časy spojenců.

Například 14. dubna alianční stíhači startovali k letounu Il-20 a dvojici stíhaček Su-27. Podobně také 30. dubna nebo 2. a 3. května. V dalších případech se zase velmi blízko vzdušného prostoru spojenců objevil ruský průzkumný stroj An-30 v doprovodu taktického bombardéru Su-24.

Kvůli ruskému průzkumnému stroji Il-20 nad Baltem musely v sobotu startovat také dvě stíhačky Eurofighter německé Luftwaffe, když se nebezpečně přiblížil k největšímu německému ostrovu Rujána.

Operační tempo je nebývale vysoké

Litva, Lotyšsko ani Estonsko vlastní stíhací letouny nemají, proto se v ochraně jejich vzdušného prostoru střídají od roku 2004 spojenci z NATO. Za úkol mají identifikovat neznámé letouny, které se objeví blízko vzdušného prostoru.

Za „němé“ ruské vojenské lety jsou označovány stroje, které se objeví blízko vzdušného prostoru spojenců a nekomunikují s řízením letového provozu, nemají letové plány nebo zapnuté automatické odpovídače a nebo vše dohromady. To může být nejen předzvěst možného útoku v tom nejhorším případě, ale také problém pro civilní stroje na letových trasách.

Pohotovostní stíhačky mají za úkol neznámé letouny identifikovat a vyprovodit je do bezpečné vzdálenosti.

NATO v Pobaltí významně posílilo vojenskou přítomnost. Do regionu vyslaly stíhačky nad rámec běžné ochrany také další země, včetně USA s letouny F-35 a F-15 nebo Francie se čtyřmi stroji Mirage 5F. Ve vysokém stupni pohotovosti spojenci ale kvůli ruské invazi udržují 130 stíhaček po celé Evropě.

O další měsíce svou misi v Pobaltí prodloužila také Belgie se čtyřmi stroji F-16, které jsou v estonském Ämari nasazeny od loňského prosince. Namísto březnového stažení belgické letectvo vystřídalo personál a obměnilo stroje a pokračuje v pohotovostním režimu, přičemž nyní belgičtí letci podnikají především hlídkové lety podél ruských a běloruských hranic

„Od poloviny února jsme provedli mnohem více záchytů než v předchozích měsících, někdy až tři denně. V březnu naši piloti provedli přes 90 ostrých startů,“ upozornil mluvčí belgické jednotky Marvin Artus na nebývale vysoké operační tempo.

Ruský letoun narušil vzdušný prostor Švédska a Dánska, letěly k němu stíhačky

Ruské vojenské lety v regionu směřují převážně do ruské militarizované exklávy Kaliningradu a nazpět do Ruska. Krátce po ruské invazi na Ukrajinu ale ruské bojové stroje narušily například i vzdušný prostor Švédska.

A ruské letouny nyní také operují v běloruském prostoru, odkud odpalovaly střely na cíle na ukrajinském území. Loni podle údajů litevského ministerstva obrany zaznamenali alianční letci nad Baltem celkově 112 zásahů k ruským letounům. Za první tři měsíce letošního roku to bylo už 32 případů z celkových 84 ostrých startů.

Kvůli posílení ochrany pobaltských republik přesunula americká námořní pěchota ze cvičení v Norsku do Litvy jednotku s výkonným radarem AN/TPS-80 G/ATOR (Ground/Air Task Oriented Radar). Zajišťuje komplexní přehled pro protivzdušnou obranu, řízení letového provozu, radarový dohled a komunikační podporu.

Autor: natoaktual.cz

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Stíhačky, torpédoborce a velitelství. USA kvůli Rusku posilují v Evropě

Kvůli ruské agresi vyšlou USA do Evropy další moderní stíhačky, bojová plavidla a posílí vojenské struktury. Na summitu...

NATO přijme nové členy, vyzbrojí Ukrajinu a posílí obranu. Moskvě navzdory

Severoatlantická aliance na summitu v Madridu schválila masivní dlouhodobou vojenskou a finanční pomoc Ukrajině,...

Pohotovostní jednotky NATO zvýší stav na 300 tisíc vojáků, oznámil Stoltenberg

Severoatlantická aliance zvýší počet jednotek, které budou spojenci udržovat ve vysoké pohotovosti. Celkově to bude...

Obrana NATO bude drahá. Česko zaostává, ale Fiala slíbil spojencům nápravu

Závazek dávat na obranu dvě procenta HDP splníme v roce 2024, slíbil spojencům na summitu NATO v Madridu český premiér...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...