Babiš v Bílém domě je šance na novou etapu vztahů, tvrdí experti

  11:50aktualizováno  11:50
Připravovaná cesta premiéra Andreje Babiše za americkým prezidentem Donaldem Trumpem je podle bezpečnostních expertů důležitou šancí na začátek nové etapy česko-amerických vztahů, které je třeba oživit a posílit.

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem | foto: koláž iDNES.cz

V otevřeném společném prohlášení se na tom shodli bývalý šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Setkání premiéra Babiše s prezidentem Trumpem je podle čtveřice bezpečnostní expertů příslibem pro zahájení nové etapy česko-amerických vztahů. Český premiér se do Bílého domu vrací po osmi letech. 

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

„Proto je nastávající oficiální návštěva A. Babiše mimořádnou příležitostí k oživení bilaterálních vztahů a projednání některých agend, které jsou pro nás důležité jak z hlediska naší bezpečnosti a budoucího rozvoje, tak z evropské a alianční perspektivy,“ shodují se.

Zároveň připomínají, že česko-americké vztahy od roku 1992 byly „plné vřelých slov, návštěv a deklarací“ a velmi konkrétní byla vojenská spolupráce v NATO a zejména v zahraničních misích důležitých pro bezpečnost USA i ČR. Strategické projekty se však podle nich na bilaterální úrovni nastartovat nepodařilo.

„Dnes přitom nemůžeme chtít vztahy, kdy by ČR byla prostým chráněncem USA... Akce, nikoli slova. Partnerství vyžaduje i společné investice. Vztahy s USA je třeba společně pozvednout,“ vyzývají.

Mezi hlavní body a zájmy spolupráce s USA označují například kybernetickou obranu včetně spolupráce zpravodajských služeb. „Máme silný IT sektor, máme co nabídnout, můžeme být solidním partnerem,“ tvrdí.

Fotogalerie

Důležitým tématem je pak oblast armády při její modernizaci nebo účasti v zahraničních misích a operacích. To podle expertů skýtá prostor pro bilaterální spolupráci na nové úrovni v podobě společných projektů či investic do moderních technologií. Kromě ekonomické spolupráce pak může hrát zásadní roli ve vztazích také energetická bezpečnost.

„Naše energetické zájmy také souvisí s potřebou koordinace a kooperace mezi Evropou a USA ohledně výzev a dopadů plynoucích z klimatických změn. Je zde i silná bezpečnostní dimenze – již nyní probíhají konflikty, jejichž příčinou jsou klimatické změny. Vidíme příležitost společných česko-amerických energetických projektů vůči třetím zemím a regionům,“ uvádí se v dokumentu.

Klíčovou oblastí společných zájmů Evropy a USA by pak podle odborníků měla být Afrika a Blízký východ. A to především v zájmu snížení migračních tlaků a v zájmu utlumení nebezpečných válečných konfliktů na Blízkém východě.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Pět ostrých. Čeští stíhači startovali k němým ruským letounům nad Baltem

Už pět ostrých startů k nekomunikujícím ruským vojenským letounům nad Baltem mají na kontě čeští letci s gripeny, kteří...

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

USA oživí test ze studené války, do Evropy bleskově vyšlou 20 tisíc vojáků

Americká armáda intenzivně připravuje test, který v dobách studené války se Sovětským svazem pravidelně podstupovala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz