Otestujte si fyzičku, lákají speciální síly na sobotní Army test

  9:52aktualizováno  9:52
Pět disciplin, které dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí mezi profesionály české armády. Přijít může každý, lákají na sobotní Army test v pražských Stodůlkách elitní speciální síly. Na veřejnosti tam navíc poprvé ukážkou nové vozidlo Perun, určené bojovníkům 601. skupiny speciálních sil.

Shyby (přítahy na hrazdě), sedy-lehy, kliky, běh na dvanáct minut a dřepy čelem ke zdi. Army testy probíhají po celé republice, už druhý rok si je zkusily stovky dětí a dospělých. 

Army test Best of!

  • sobota 10. listopadu
  • areál ZŠ Jánského, Praha 5, Stodůlky
  • od 9 hodin pro veřejnost včetně dětí
  • od 13 hodin soutěžní Best of! pro ženy a muže od 18 let

Tento však bude skutečně speciální. Jako pomyslný vrchol sezony. Klání s nálepkou „Best of!“ totiž proběhne pod záštitou šéfa Ředitelství speciálních sil generála Pavla Koláře. A elitní vojáci tam také na veřejnosti poprvé představí zbrusu nové vozidlo Perun určené bojovníkům 601. skupiny speciálních sil.

Soutěžit se bude v areálu Základní školy Jánského v Praze-Stodůlkách od devíti hodin ráno. „Přijít může každý. Celé rodinky. V pěti relativně jednoduchých disciplínách můžou naráz poměřit síly třeba otec se synem i páreček náctiletých,“ uvedl organizátor Ludvík Cimburek z Asociace pro podporu aktivní zálohy.

Hlavním smyslem celé akce podle něj je motivovat děti i dospělé k pohybu a dát příležitost si na vlastní kůži zkusit, jak náročné jsou armádní prověrky, které každoročně podstupují profesionální vojáci.

Army test 2017

Dívky a chlapci a stejně tak ženy a muži ve všech věkových kategoriích mají přesně dané limity, jaký výkon je takříkajíc „na jedničku“. Každá disciplína se totiž hodnotí známkou jedna až tři jako ve škole. Výsledný součet na „vysvědčení“ je pak jasným ukazatelem, jak na tom každý je. Ti nejlepší mají celkové hodnocení pět.

Jednotlivé disciplíny vycházejí z přezkoušení fyzické zdatnosti profesionálních vojáků, které jsou pro děti a mládež ale upraveny. Požadavky se postupně zvyšují až do 18 let, kdy jsou nároky na fyzickou kondici pro muže i ženy v armádě nejvyšší. Muži i ženy od 18 let mají prakticky stejné disciplíny a limity jako vojáci a vojákyně v armádě.

Disciplíny Army testu

Tabulka výkonů pro splnění Army testu - muži

Tabulka výkonů pro splnění army testu - muži

Tabulka výkonů pro splnění Army testu - ženy

Tabulka výkonů pro splnění army testu - ženy

Dospělý muž v kategorii 18 až 30 let tak musí na „jedničku“ zvládnout na hrazdě 12 přítahů, uběhnout za 12 minut 3 kilometry, za minutu dát 52 lehů sedů a 32 kliků za půl minuty.

Limity a disciplíny

oficiální stránky

Army test se „speciály“ bude podle Cimburka soutěžní. Dospělí, kteří získají ve všech pěti disciplínách hodnocení „za jedna“, se automaticky kvalifikují do soutěže „Best of!“. „Budou to tedy skutečně ti nejlepší z nejlepších,“ dodal Cimburek. Vyhodnocují se nejlepší muži a ženy v běhu na 12 minut, ženy ve výdrži ve shybu a muži v přítazích na hrazdě.

Cimburek připomněl, že každý, kdo testem projde, obdrží na konci od organizátorů dárky. Jedním z nich je náramek v barvě podle toho, jak si vedl. Ten nejcennější je obvykle černý. Za tento „speciální“ je ale připraven červený s logem speciálních sil.

Zvládli byste každou z disciplín Army testu alespoň na trojku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 16. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 170
Ne 69
Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Lítáme v tom, tvrdí piloti, když po šichtě ve stíhačce udivují akrobacií

Skupina Flying Bulls

Oba přes týden oblékají armádní uniformy a pilotují nadzvukové stroje Gripen. Stanislav Čejka a Jan Tvrdík patří mezi...

Čáslavská základna se otevře veřejnosti, piloti předvedou akční ukázky

Pilot Ivo Kardoš v JAS-39 Gripen českých vzdušných sil

Po dvou letech armáda opět na jeden den pro veřejnost otevře 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Na tradiční...

Evropský summit v Rumunsku střeží letouny AWACS a italské stíhačky

Letoun AWACS

Na summit Evropské unie v rumunském Sibiu ze vzduchu dohlíží speciální letoun včasné výstrahy AWACS, potvrdilo...

Najdete na iDNES.cz