Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna

Radar NATO nedaleko místa bitvy tří císařů u Slavkova u Brna | foto: Radek Miča, MAFRA

Armáda znovu zapne radar u Slavkova, televizi už rušit nebude

  • 11
Armáda znovu zapojí nový radar NATO poblíž Slavkova u Brna. Loni v říjnu museli vojáci zařízení odstavit, protože rušilo lidem v okolí příjem digitálního televizního vysílání. Potíže by se už neměly opakovat, ujistilo ministerstvo obrany.

Armáda musela loni v říjnu radar odstavit poté, co obdržela několik stížností na rušení televizního signálu. Měření Českého telekomunikačního úřadu pak potvrdilo, že za rušení na sedmi místech v okolí může skutečně elektromagnetické pole z radiolokátoru.

Všechny problémy už byly odstraněny, řekl agentuře ČTK Jiří Štábl z tiskové služby ministerstva obrany. Český telekomunikační úřad podle něj také odsouhlasil, že technická opatření na radaru jsou plně funkční. Další technické problémy navíc nejsou hlášeny a proto vojáci počítají s tím, že radar opět zapnou.

Do testovacího nepřetržitého režimu chce armáda znovu radar zapnout 28. března. Testování potrvá až do 1. srpna. Pokud bude úspěšné, měla by armáda zařízení od dodavatele definitivně převzít a na podzim zahájit normální provoz.

RADARY FADR (Fixed Air Defence Radar)

Dřívější zastaralé radary, které armáda donedávna používala, měly i po modernizaci dosah zhruba 350 kilometrů daleko a 20 kilometrů vysoko. Nové radary typu FADR "dohlédnou" až 600 kilometrů daleko a třicet kilometrů vysoko. Navíc jsou schopny zároveň měřit azimut, vzdálenost i výšku, mají integrovaný systém rozpoznávání letících objektů a umožňují identifikaci vzdušných cílů. Obsluhu každého z radarů tvoří čtyřčlenná směna. Po zapojení do systému NATO budou obě zařízení sledovat vzdušný prostor nepřetržitě.

Radar u Sokolnic je jedním ze dvou nových zařízení vybudovaných v České republice. Zatímco stavba prvního radaru u Nepolis na Královehradecku probíhala bez problémů, výstavba "bratříčka" u Slavkova se protáhla.

Stavbu několik let komplikovaly a protahovaly soudní spory s odpůrci radaru, především z okolních obcí. Lide se obávali například škodlivého záření. Výsledky nedávného měření během testování radaru ukázaly, že záření nepřekračuje hygienické normy.

Obě zařízení, každé za zhruba půl miliardy korun, budou sloužit k ochraně vzdušného prostoru nad Českem, ale i v rámci páteřního systému NATO.


Video