Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

  19:01aktualizováno  19:01
Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů. Za stroj kategorie Business Jet pro 14 až 19 osob by obrana mohla zaplatit asi 570 milionů korun bez daně. Letoun nemusí být nový. Současné stroje pomalu dosluhují.

Gulfstream G650 | foto: gulfstream.com

„Mělo by jít o menší stroj schopný přepravit 14 až 19 osob,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že nemusí jít striktně o zbrusu nový letoun, ale variantou je i nákup už používaného stroje.

Fotogalerie

Armáda menší dopravní stroj potřebuje pro zajištění přepravy vládních a ústavních činitelů. Prezident, premiér, ministři nebo poslanci během zahraničních pracovních cest využívají hlavně dva velké armádní dopravní stroje Airbus A-319 pro 98, respektive 42 cestujících.

Méně početné delegace dosud armáda přepravuje menším strojem CL-601 Challenger (pojme 17 pasažérů) s doletem 5 tisíc kilometrů nebo dvěma letouny Jak-40 (20 pasažérů) s doletem 1 300 kilometrů. Všechny tyto menší stroje ale už prakticky dosluhují.

Podle předběžného oznámení zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek by ministerstvo mohlo za stroj zaplatit zhruba 578 milionů korun bez DPH. Obrana by podle zveřejněné poptávky chtěla dvoumotorový letoun z kategorie Business Jet – nový nebo používaný. „Z druhé ruky“ ale nesmí mít nalétáno více než 4 000 letových hodin a vyroben před rokem 2012.

Vybaven by měl být nejméně čtyřmi křesly u stolku a nejméně šesti místy pro spaní. Jeho maximální vzletová hmotnost by měla být do 42 tun a dolet minimálně 8 tisíc kilometrů.

Součástí zakázky, kterou plánuje obrana vypsat v září, by měl být výcvik pro dvě letové posádky a 14 členů pozemního personálu, zajištění letového instruktora a servisu po dobu dvou let.

Na trhu je v současné době celá řada nových letounů i „olétaných“ strojů, která taková kritéria splňují. Pomyslným etalonem v této kategorii jsou americké stroje Gulfstream. Ceny vhodných nových modelů ale většinou startují na úrovni jedné miliardy korun.

Výrobce ale přímo na svých stránkách zároveň nabízí takřka dvě desítky letounů „z druhé ruky“ v různých konfiguracích, stáří a cenových hladinách. Například stroj G550 z roku 2013 pro 14 pasažérů je tam k mání za 23 milionů dolarů, tedy něco přes půl miliardy korun.

Mezi úspěšné výrobce patří také francouzské stroje Dassault Falcon, kanadské Bombardier Global Express nebo americké turbovrtulové Beechcraft.

Pro zajímavost sousední Polsko pro stejné účely nedávno koupilo dva stroje Gulfstream G550, Německo využívá čtyři letouny Bombardier Global 5000, Maďarsko jeden stroj Dassault Falcon 7X a například dánské Královské letectvo provozuje čtyři stroje Bombardier Challenger 604s.

České armádní dopravní letectvo má kromě velkých airbusů ještě malé vrtulové L-410, vrtulníky Mi-8, Mi-17 a W-3A Sokol a především čtyři vrtulové letouny C-295M CASA. Každý z nich přepraví až 66 vojáků. Obrana chce flotilu těchto letounů rozšířit ještě o další dva nové modernější stroje C-295MW za zhruba 2,3 miliardy korun.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Cenu za nové pásové obrněnce pro armádu mají výrobci nabídnout do října

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Ministerstvo obrany vyzvalo všechny čtyři oslovené výrobce obrněných vozidel, aby do října předložili konkrétní nabídky...

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz