Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

AMOS umožní českým firmám prodávat vojenský materiál na mezivládní úrovni

  17:04
Česko se zařadilo mezi hrstku zemí, které mohou domácímu obrannému průmyslu zprostředkovat obchody s vojenským materiálem na mezivládní úrovni. Umožňuje to nová speciální agentura AMOS, kterou zřídilo ministerstvo obrany. Agentura už pomáhá s uzavřením dohod s Filipínami a Severní Makedonií.

Český obranný průmysl na veletrhu IDET | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Nástrojem pro mezivládní obchod s vojenským materiálem disponuje jen sedm států a nyní k nim patří i Česká republika. Po podobné podpoře volají představitelé českých firem už mnoho let,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Ředitelem nové Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) jmenoval v pondělí Aleše Vytečku. Ten řadu let působil na ministerstvu zahraničí a věnoval se právě obchodu s vojenským materiálem. Pro české ministerstvo pracoval například v Etiopii nebo v Thajsku.

Nová agentura je součástí ministerstva obrany jako jeho samostatný útvar. Vláda její vznik schválila koncem února a pracovat začala od půlky března.

Jejím hlavním úkolem je podpora prodeje vojenského materiálu na mezivládní úrovni. Agentura nebude ve skutečnosti nakupovat a prodávat vojenský materiál, ale zajišťovat vládní zprostředkování takových obchodů.

Zastřešovat je bude jednak zárukami za technickou kvalitu zboží (poskytovanou národní certifikační autoritou – státním podnikem Vojenský technický ústav) a jednak mezivládní dohodou o vojensko-technické spolupráci.

Nabídne také finanční záruky formou Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) či České exportní banky (ČEB).

V konečné fázi navrhne vhodné řešení státního zastřešení kontraktu, který bude podepsán mezi českým dodavatelem a zahraniční vládou.

Obchody vláda-vláda využívá i Česko

Vznik agentury vychází z fungování podobných agentur v USA, Francii, Švédsku nebo Izraeli. Z jejich zkušeností vyplývá, že podobný nástroj zaručuje větší důvěryhodnost a celkovou efektivitu. České republice a domácím firmám obranného průmyslu může zajistit významnou konkurenční výhodu mezi vývozci vojenského materiálu.

Jak bude AMOS fungovat

Řada států nakupuje zbrojní materiál právě především prostřednictvím mezivládních dohod. Česká republika dosud nedokázala takovou formu pomoci českým firmám nabídnout a proto byly znevýhodněny.

O podporu se mohou ucházet firmy, které vojenský materiál vyrábí na českém území a v Česku platí daně, zároveň musí mít povolení pro zahraniční obchodování s vojenským materiálem.

Pokud bude mít česká společnost zájem o podporu od AMOS, napíše žádost, kterou ministerstvo vyhodnotí a předá agentuře.

Ta připraví dohodu, kterou vyhodnotí pracovní skupina složená z náměstků ministerstev obrany, průmyslu a obchodu, zahraničí a financí.

Následně ji schválí vláda. Konkrétní obchodní smlouvu ale daná firma podepíše s cizí vládou sama.

Ministerstvo obrany očekává, že agentura významně pomůže českým firmám, aby se dostaly na některé trhy třeba v jihovýchodní Asii nebo v Jižní Americe.

Podle předsedy sekce obranného průmyslu Hospodářské komory a prezidenta České zbrojovky Lubomíra Kovaříka jde o významný a velmi vítaný posun. „Český obranný průmysl zaměstnává 20 tisíc lidí a vytváří objem tržeb zhruba 50 miliard korun ročně. Vznik agentury je velká podpora exportérům, kteří vyváží více než 90 procent svých tržeb do zahraničí,“ konstatoval.

Nákupy způsobem vláda-vláda využívá i Česká republika, například v současnosti takto pořizuje nové americké vrtulníky nebo izraelské mobilní radary a protivzdušné systémy.

„Pro mnohé státy se můžeme stát cenným spojencem v oblasti obranné spolupráce,“ řekl náměstek ministra obrany pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný.

Podle něj už jsou v současné době rozjednané mezivládní dohody se Severní Makedonií a Filipínami. Podrobnosti o obchodech před jejich uzavřením ale nechtěl sdělit. Potvrdil ale, že zájem o podporu státu je mezi českými obrannými podniky veliký.

Předpokládané náklady na první rok fungování agentury hrazené z rozpočtu ministerstva obrany budou 16 milionů korun. Pracovat by v ní mělo zpočátku 10 lidí.

Klíčovým prvkem ve fungování agentury pak bude maximální koordinace se všemi resorty, které se zabývají podporou exportu. Zřízena proto bude mezirezortní pracovní skupina, ve které budou zástupci ministerstev obrany, průmyslu a obchodu, zahraničí a financí.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Ano, nebo ne? Ukrajina chce jasnou odpověď, zda může mezi spojence

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce v létě od svého amerického protějšku Joea Bidena slyšet jasné "ano", nebo...

Britská pýcha obepluje svět. Naše námořní renesance, věří si Londýn

Přes sedm měsíců na moři, 26 tisíc mil, 40 zemí a 70 různých akcí – od zdvořilostních zastávek, přes cvičení až po...

Armáda otestovala novou Věru. Zachytí start dronu až na sto kilometrů

Česká armáda získává nové schopnosti. Nedávné testování nových pasivních sledovacích kompletů DPET prokázalo, že jsou...

Spojenci zvyšují výdaje na obranu. Česko svůj slib zřejmě nesplní

Čeští představitelé na summitu NATO v Bruselu budou muset obhajovat, proč na rozdíl od ostatních zemí nebude Česko i...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...