Konvoj amerických výsadkářů projel Evropou na Ukrajinu

  18:22aktualizováno  18:22
Byla to podobná dálka, jakou před časem urazili američtí "dragouni" na cestě z Pobaltí i přes Česko do Německa. Tentokrát se ale na 1 800 kilometrů dlouhou cestu vydal nepoměrně menší konvoj a s výsadkáři. Bez bouřlivých přivítání a diskuzí. Z Itálie putoval na západ Ukrajiny.

Americký konvoj poblíž polsko-ukrajinských hranic | foto: 173rd Airborne Brigade

Konvoj pětadvaceti armádních vozidel s padesátkou amerických vojáků ze 173. výsadkové dorazil do Javoriva ve Lvovské oblasti o víkendu, potvrdilo velitelství amerických sil v Evropě.

Potichu a stranou pozornosti projel z mateřské základny v italské Vicenze přes Rakousko, Německo a Polsko a na Ukrajinu. Urazil přes 1 800 kilometrů.

Tam se k nim připojí dalších 250 amerických výsadkářů, kteří v rámci operace pojmenované „Fearless Guardian“ (Nebojácný Strážce) budou následujícího půl roku cvičit ukrajinské vojáky především v pěchotní taktice.

Výcvikem, který začne ještě v dubnu, by měly projít tři prapory ukrajinské armády a národní gardy, tedy přibližně 900 mužů. „Ukrajina je silný partner, který se s námi podílel na cvičeních a operacích po celém světě,“ uvedl plánovací důstojník brigády Ashish Patel. 

Konvoj složený převážně z logistických vozidel podle něj dopravil na Ukrajinu vybavení potřebné pro výcvik.

Není to první nasazení amerických vojáků v roli výcvikových instruktorů na Ukrajině. Už loni v září právě američtí výsadkáři cvičili ukrajinské vojáky. V posledních měsících pak příslušníci amerických speciálních sil školili ukrajinské vojáky v poskytování zdravotní pomoci.

Nová operace má nicméně zpoždění. Původně měla začít už v březnu. Americká administrativa nakonec vyslání výsadkářů pozdržela do doby, než bude uzavřeno na Ukrajině nové příměří.

Instruktory pošle také Kanada

Vyslání jednotek pro výcvik ukrajinských sil připravují také Británie a nově Kanada. Londýn už v únoru oznámil, že v první fázi vysílá 30 vojenských poradců a 25 expertů na lékařskou a odbornou přípravu. Od zásobovačů, přes zpravodajské analytiky až po instruktory pěchoty. Těch by pak mohlo být až 75.

Kanadský premiér Stephen Harper v úterý oznámil, že jeho země v létě vyšle na pomoc s výcvikem ukrajinské armády zhruba 200 vojáků. Ti by se měli v zemi střídat po několika měsících až do konce března 2017.

Ministr obrany Jason Kenney upřesnil, že by kanadští vojáci mohli podílet na odstraňování improvizovaných výbušných zařízení, výcviku vojenské policie, zdravotním školení nebo zabezpečení leteckého výcviku. Působit by mohli stejně jako Američané ve městě Javoriv ve Lvovské oblasti na západě země.

Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Nové vrtulníky nepotřebujeme na hraní, ale k obraně, hájí letectvo nákup

Česká armáda prostřednictvím sociálních sítí spustila v pondělí informační kampaň, která má veřejnosti vysvětlit nákup...

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Najdete na iDNES.cz