Vesmírné smetí trápí americké velitelství, které ovládá strategický arzenál

  11:16aktualizováno  11:16
Na oběžné dráze kolem Země není bezpečno, tvrdí velitelství STRATCOM zodpovědné za veškeré globální operace americké armády. Strategické velitelství trápí "vesmírné smetí", desetitisíce nejrůznějších zbytků a úlomků z nosných raket nebo starých satelitů.

Na strategické velitelství STRATCOM (zkratka Strategic Command) na základně Offutt v Nebrasce se sbíhají nitky ze všech vojenských zařízení amerického jaderného arzenálu a dalších zbraní hromadného ničení.

Komplex budov velitelství s rozsáhlým podzemním bunkrem řídí veškeré globální operace americké armády, je zodpovědné za výzvědnou a průzkumnou službu, protiraketovou obranu amerického území, strategické údery i vojenské operace ve vesmíru.

STRATCOM

Vstup na rozlehlou základnu Offutt v Nebrasce obehnanou vysokými ploty podléhá přísnému režimu. Komplex velitelství s rozsáhlým podzemním bunkrem řídí veškeré globální operace americké armády.
Bezprostředně po teroristických útocích na Washington a New York v září 2001 se údajně právě tady americký prezident George Bush radil o odvetných úderech. Základna je městem s veškerým zázemím, včetně kostelů, škol a nákupních center. Komplex strategického velitelství ale zůstává běžným smrtelníkům zapovězen. Součástí je letiště se speciálními průzkumnými a výzvědnými letouny. Velitelství řídí kromě strategických tankerů nebo družic taky veškeré ponorky s balistickými střelami a flotilu strategických bombardérů B-52, B-1 a B-2 schopných nést nukleární nálože. Reportáž ze základny čtěte zde

A právě nejbližší vesmír, tedy oběžná dráha kolem Země a hlavně její znečištění vesmírnými odpadky, teď zaměstnává vojenské velitelství více, než by se zdálo.

Zbytky nosných raket a nejrůznějších vesmírných zařízení totiž ohrožují aktivní satelity, včetně těch vojenských, které velitelství v Offuttu ovládá. Jde o desetitisíce identifikovatelných a sledovatelných objektů přibližně od velikosti lidské pěsti, které kolem země neřízeně krouží. Každá srážka s nimi může aktivní satelity poškodit i zničit.

Těsno na orbitě

Jen loni velitelství vydalo do celého světa na 10 tisíc varování o možné kolizi některého satelitu s vesmírným smetím a zajistilo nebo podpořilo celkem 75 úhybných manévrů, které bezprostřední srážce zabránily.

"Tato čísla porostou každým rokem," konstatoval velitel STRATCOMu Robert C. Kehler během slyšení před americkým senátním výboru pro obranu.

Velitelství kvůli "ohrožení" zřídilo před časem speciální sledovací registr a údaje o vesmírném smetí i jeho pohybu začalo prostřednictvím internetu sdílet s ostatními státy, nadnárodními organizacemi i soukromými společnostmi, kterým jde o "bezpečí" jejich vlastních vesmírných zařízení.

Data z oběžné dráhy nyní po přechodu z testovacího režimu podle Kehlera využívá na 90 zahraničních institucí a firem a 180 amerických subjektů.

Projekt sledující zbytky starých raket a úlomků i zhruba tisícovku aktivních satelitů se stal jedním z obecně nejpopulárnějších "veřejných služeb" amerického strategického velitelství, uvedla šéfka divize pro vesmír Lina Cashin.

K internetovému rozhraní www.space-track.org, kde jsou data k dispozici, je registrováno na 85 tisíc účtů ve 185 zemích světa. "Chceme se zbytkem světa sdílet informace, o kterých si myslíme, že jim mohou pomoci, a naopak z nás učiní více odpovědné," řekla Cashin.

Americká základna Offutt v Nebrasce.
Americká základna Offutt v Nebrasce.
Americká základna Offutt v Nebrasce.

Americká základna Offutt v Nebrasce

Žádné další odpadky

Registr slouží nejen těm, kteří satelity na oběžné dráze provozují nebo plánují jejich vypuštění, ale také pro přípravu vesmírných letů. Jakákoliv kolize by totiž mohla přinést další nárůst vesmírného smetí.

Experti už roky varují, že i přes zdání nekonečného prostoru ve vesmíru by se mohlo stát, že oběžná dráha kolem Země bude za pár desítek let zcela nepoužitelná.

Uhněte před tajnou troskou, volají z USA

Například jen po srážce komunikačního satelitu systému Iridium s ruskou vojenskou družící Kosmos v roce 2009 přibylo na oběžné dráze nejméně 2 200 sledovatelných trosek a úlomků.

Zvláště sledovaná je proto geostacionární dráha přímo nad rovníkem, která poskytuje nejlepší místa pro například komunikační satelity. Už nyní je na vesmírné poměry "přecpaná". "Místa jsou stále vzácnější, přitom stále dražší a žádanější," dodal generál David Thompson, náměstek ředitele pro globální operace.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Nové pásové obrněnce musí obstát v první linii, hájí zadání zkušený velitel

Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě

Stará "bévépéčka" se hodí spíše do muzea a ne na bojiště, říká v rozhovoru zástupce náčelníka Generálního štábu...

Made in USA. O variantě nákupu vrtulníků pro armádu rozhodne cena

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Ministerstvo obrany má na stole hned tři velmi zajímavé varianty nákupu amerických vrtulníků. O výběru a definitivní...

Ruská stíhačka před námi nebezpečně prolétla, tvrdí američtí letci

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Americké námořnictvo řeší incident, ke kterému došlo v úterý nad Středozemním mořem. K průzkumnému stroji P-8A Poseidon...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz