Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Moskva verbuje agenty i mezi řemeslníky a mládeží, varuje Estonsko

  10:01
Pro vlivové a dezinformační kampaně, ale i na sběr citlivých informací se snaží ruské tajné služby získávat rekruty v zájmových zemích mezí mládeží, u místních samospráv i mezi bývalými příslušníky bezpečnostních sborů. Vyplývá to z výroční zprávy estonské zpravodajské služby KaPo za loňský rok.

Agenti a spolupracovníci ruských tajných služeb odsouzení za uplynulých deset let v Estonsku | foto: KaPo

„Jeden z neúspěšnějších roků naší kontrarozvědné práce.“ Tak ve své výroční zprávě označuje rok 2019 estonská tajná služba KaPo (Kaitsepolitseiamet) a připomíná, že se jí loni podařilo odhalit a usvědčit hned několik osob napojených na zpravodajské služby Ruska, jejichž aktivity přitom dlouhodobě považuje Tallinn za hlavní bezpečnostní hrozbu.

A ve třech případech už došlo velmi rychle na soudy.

Tím prvním je „rodinná“ kauza Denisse Metsavase a jeho otce Pjotra Volina. Loni v únoru krajský soud v Harju poslal Metsavase, bývalého důstojníka estonské armády, na patnáct a půl roku a Volina na šest let do vězení za zradu za to, že pomáhali ruské vojenské zpravodajské službě GRU organizovat v Estonsku různé akce proti „nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti země“ a na základě pokynů z Moskvy.

Oba shromažďovali a předávali utajované informace o národní obraně, armádě, estonské obranné lize (obdoba Aktivní zálohy) i spojeneckých zemích.

V květnu pak příslušníci KaPo zatkli ruského občana Sergeje Kondrata, který trvale žil a pracoval jako elektrikář v Estonsku. Koncem srpna ho soud poslal na pět let do vězení za jeho styky s ruskou GRU, se kterou spolupracoval takřka čtrnáct let. „Vědomě se podílel na operativní agenturní práci zaměřené na nenásilném podkopávání estonské bezpečnosti,“ uvádí se ve zprávě KaPo.

20 odsouzených

 • Herman Simm
  odsouzen v roce 2009 za zradu, naverbován ruskou SVR v roce 1995, jako agent řídil bezpečnostní oddělení estonského ministerstva obrany
 • Alexej a Victoria Dressenovi
  odsouzeni za zradu 2012, pro ruskou FSB pracoval Dressen od roku 2002, zastával vysoké funkce v bezpečnostní službě, v září 2015 byl předán Rusku výměnou za příslušníka estonské tajné služby Estona Kohvera, uneseného FSB na hranicích v roce 2014
 • Vladimir Veitman
  odsouzen za zradu v roce 2013, rekrutován ruskou SVR o devět let dříve, působil jako specialista estonské kontrarozvědky
 • Deniss Metsavas a Pjotr Volin
  odsouzeni za zradu 2019, Metsavas pracoval pro ruskou GRU zhruba deset let a jeho otec asi polovinu

  Spolupracovníci GRU:
 • Arťom Zinčenko
  odsouzen 2017, naverbován ruskou GRU v roce 2009, předával informace o vojenských základnách a zařízeních
 • Ilja Tichanovskij
  odsouzen 2018, naverbován GRU v roce 2015
 • Jevgenij Slavin
  odsouzen 2018, rekrutován v roce 2016
 • Sergej Kondrat
  odsouzen 2019, rekrutován v roce 2005, předával údaje o objektech národní obrany a poskytovatelích základních služeb

  Spolupracovníci FSB:
 • Alexandr Rudněv
  odsouzen 2015, pro FSB pracoval od roku 2013, předával informace o policejních a hraničních službách a armádě
 • Pavel Romanov
  odsouzen 2015, rekrutován FSB v roce 1994, předával informace metodách a taktice hraniční stráže, kontrolních stanovištích a umístění dohledových kamer
 • Maxim Gruzděv
  odsouzen 2016, rekrutován v roce 2013, předával informace o personálu estonských vyšetřovacích a bezpečnostních agentur včetně tajné služby KaPo
 • Arťom Malyšev
  odsouzen 2016, předával informace o operacích hraniční stráže v jižní oblasti země, pohybech ozbrojených sil a jejich vybavení
 • Alik Hučbarov
  odsouzen 2016, předával údaje o pohybu jednotek hraniční stráže a policie
 • Albert Provornikov
  odsouzen 2017, předával údaje o pohybu jednotek hraniční stráže a policie v jižní prefektuře a informace o armádě a tajné službě KaPo
 • Michail Petrov
  odsouzen 2017, spolupracoval s FSB od devadesátých let, předával a aktivně získával informace o budovách, vozidlech a personálu tajné služby KaPo
 • Alexej Vassiljev
  odsouzen 2018 za přípravu kybernetického útoku a průnik do počítačového systému
 • Dmitrij Kozlov
  odsouzen 2019 za předávání informací o ochraně hranic na jihu země
 • Vladimir Kulikov
  odsouzen 2019 za kontakty s FSB

Zdroj: KaPo

Podle zprávy Kondrat díky svému povolání elektrikáře šikovně shromažďoval informace, které podle rozsudku soudu mohly ohrozit bezpečnost Estonska. Předávat měl údaje o objektech národní obrany nebo poskytovatelích základních služeb.

„Je to dobrý příklad, že lidé nemusí mít zrovna přístup ke státnímu tajemství, aby vzbudili zájem ruských tajných služeb,“ upozorňuje estonská kontrarozvědka s tím, že mnohdy stačí jen motivace ke spolupráci a přístup k požadovaným informacím je bonusem.

Zajímavým případem je také odhalení a odsouzení bývalého důstojníka samotné estonské tajné služby KaPo Vladimira Kulikova. Ten byl zatčen loni v březnu a v září ho soud poslal do vězení na pět let za vědomé navázání vztahu se zahraniční bezpečnostní službou a za účast na zpravodajské činnosti proti Estonsku ve prospěch zahraniční tajné služby. Kulikov sice v KaPo nepracoval už roky, nicméně ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) ho jako zajímavou osobu získala ke spolupráci.

Dvacet případů za dekádu

Za posledních deset let zaznamenala služba KaPo dvacítku takových případů, které se dostaly před soudy. Nové spolupracovníky pro vlivové operace nebo rovnou agenty se podle zprávy snaží Moskva v Estonsku získávat „osvědčenými způsoby“.

KaPo tvrdí, že loni Rusko na území Estonska zintenzivnilo své aktivity pod záminkou příprav pro letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války. Moskva se přitom usilovně snažila zapojit ruskojazyčnou menšinu v Estonsku a to především mládež. „Zjevně pochopilo, že namísto rozšiřování počtu svých aktivistů stárnoucí generace pro politiku rozdělení společnosti je rozumnější zapojit a školit příští generace,“ uvádí se ve zprávě.

Jako nejviditelnější příklady vlivových aktivit zaměřených na mládež v zahraničí jmenuje různé olympiády, soutěže či vzdělávací a poznávací akce, které však obvykle obsahují prvky ideologického vzdělávání. Ruskojazyčná menšina tvoří v Estonsku až čtvrtinu populace. Pozornost by se měla podle KaPo věnovat pokusům Ruska o podporu mezinárodní spolupráce mládeže, například pod záštitou dobrovolnických aktivit nebo ochrany životního prostředí a klimatu.

„Tato témata jsou vnímána jako příležitost k pozitivnímu začlenění mladých lidí do společné ruské sféry informací a vlivu – později využitelnou k ruským zájmům, například k protiestonské propagandě,“ varuje tajná služba.

Upozorňuje také na skutečnost, že Rusko intenzivně cílí kromě mladých lidí také na absolventy vysokých škol, kteří v minulosti v Rusku studovali. Kreml podle KaPo proto pod záminkou socializace a vzniku absolventských organizací koordinuje snahy o oslovení především absolventů moskevského Státního institutu mezinárodních vztahů (MGIMO) a dalších univerzit, kteří v současnosti trvale žijí v Estonsku.

„Skutečný, hlubší zájem je získat více informací o jejich běžném životě, kontaktech a současných aktivitách, aby je pak bylo možné využít pro politické, obchodní a bezpečnostní zájmy,“ konstatuje se ve zprávě.

Na scénu se rychle dere Čína

Za ještě nebezpečnější pak zpráva označuje pokusy Kremlu o spolupráci v citlivých oblastech a získávání přímých kontaktů na místní samosprávu v Estonsku. Jako případy uvádí různé dohody o vzdělávání a školení a partnerské programy s regiony a institucemi v Rusku.

Zpráva nicméně konstatuje, že i přes zvýšené úsilí Moskvy zůstávají vlivové operace k podkopávání fungování společnosti, šíření dezinformací a sběr využitelných citlivých informací záležitostí na úrovni několika jednotlivců financovaných Ruskem a na ně napojených skupin.

Podle KaPo se ruské tajné služby potýkají v tomto ohledu s nedostatkem „lidských zdrojů“. Estonská služba tak doporučuje lidem, aby si při obchodech či spolupráci s ruskými firmami či institucemi „byli stále vědomi skrytých cílů Kremlu“ a byť i neúmyslně neporušovali mezinárodní sankce či se nestali součástí ruské politiky „rozděl a panuj“.

Podle zprávy KaPo je velmi nepravděpodobné, že by aktivity zahraničních tajných služeb v Estonsku v následujících letech ustávaly. Naopak. Zpráva upozorňuje především na rychlý nárůst akcí čínských zpravodajských složek v zemi.

Ty se o Estonsko zajímají nejen kvůli jeho členství v NATO a EU či aktuální pozici nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. „Pro Čínu je stejně zajímavá zeměpisná poloha Estonska jako tranzitní země mezi Východem a Západem, jakož i infrastrukturní projekty, které jsou v současné době ve fázi plánování nebo výstavby,“ píše se ve zprávě.

Masivní zahraniční investice Číny by proto podle doporučení kontrarozvědky mělo Estonsko považovat za vlivové kroky pro zajištění čínských zahraničně-politických zájmů.

Autor: natoaktual.cz
 • Nejčtenější

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

Otec se synem nesprávně chlorovali bazén. Spustili chemickou reakci

Pořádný malér se stal osmdesátiletému Němci a jeho synovi, kteří v městě v Hesensku chtěli chlorovat bazén. Kvůli...

Nedali odměny, řekl řidič sanitky a má padáka. Reportéra vyrazili ze dveří

Řidičům sanitek garantuje vyhláška ministerstva zdravotnictví odměnu 75 tisíc korun za nasazení během koronavirové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvacet tisíc lidí se nakazilo po prvním očkování. Ochrana je jen poloviční

Premium Ačkoliv první dávka očkování proti koronaviru stačí, aby se daný člověk nemusel pravidelně testovat, v praxi není...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

 • Další z rubriky

Summit NATO potvrdí odstrašení vůči Rusku, českou delegaci vede Zeman

Má to být klíčový moment pro spojence 30 zemí. V Bruselu začal summit NATO, na kterém lídři členských zemí přijmou...

Zřícený Black Hawk s českou vojákyní měl při letu potíže se stabilizátorem

Posádka na palubě vrtulníku Black Hawk, který se loni v listopadu zřítil na Sinajském poloostrově a v jehož troskách...

Škrtněte Česko a USA ze seznamu nepřátel, vyzvalo NATO Moskvu

Lídři NATO na summitu v Bruselu v závěrečném prohlášení vyjádřili solidaritu České republice a dalším zemím, kterých se...

Armáda otestovala novou Věru. Zachytí start dronu až na sto kilometrů

Česká armáda získává nové schopnosti. Nedávné testování nových pasivních sledovacích kompletů DPET prokázalo, že jsou...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...