Schválený dokument počítá s tím, že Česko Afgháncům, kteří působili převážně jako tlumočníci, nabídne finanční prostředky a možnost azylu i jejich rodinám.
Podle premiéra Andreje Babiše bude program spuštěn co nejdříve. „Určitě budeme pomoc řešit okamžitě, šlo jen o oficiální schválení toho materiálu,“ prohlásil po jednání kabinetu. Konkrétní podrobnosti o programu vláda neuvedla s tím, že je kvůli povaze v utajovaném režimu.
Podle ministerstva obrany je to z důvodu bezpečnosti a ochrany možných účastníků programu a není tak možné zveřejnit počty tlumočníků ani další přesnou specifikaci pomoci. „Přijetí programu neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu,” konstatoval mluvčí obrany Jan Pejšek.
Obecně se ale očekává, že by se program měl týkat několika desítek Afghánců i s rodinami, většinou tlumočníků. Přesídlení nebo finanční pomoc podobně řeší i další spojenecké země.
Poslední čeští vojáci opustili Afghánistán na konci června. Ministerstvo obrany potvrdilo, že úspěšné operační nasazení v Afghánistánu bylo přímo závislé na komunikaci, se kterou spojencům pomáhali místní obyvatelé. A ti i podle samotných vojáků mnohdy museli prokázat mimořádné kvality a odvahu.
„Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země,“ vysvětlil ministr Metnar.
Účet za 19 let v Afghánistánu. Češi se vyznamenali, ale přišli o čtrnáct vojáků |
Cílem je podle jeho slov umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.
Program je navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a zohledňoval i jejich individuální preference.
Řada osobnostní veřejného života, lidskoprávní organizace i vojáci a veteráni nebo herci tento týden vyzvali otevřeným dopisem vládu, aby připravovaný záchranný program na přesun afghánských spolupracovníků české armády z Afghánistánu spustila co nejdříve. Iniciativa příznačně pojmenovaná „Zachraňte tlumočníky“ varovala, že se bezpečnostní situace v Afghánistánu rychle zhoršuje.
Radikální hnutí Tálibán v zemi stále sílí a obsazuje ovládá větší území. „Jedná se o zásadní věc, která nesnese odkladu, neboť později již nemusí být tito lidé naživu,“ uvedli v otevřeném dopise.