Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

  17:31aktualizováno  17:31
Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka dvojnásobek oproti loňsku. Maková pole se znovu objevují i v dříve „čistých“ afghánských provinciích. Pro pěstování drogy slouží území o rozloze například Libereckého nebo Karlovarského kraje.

Makové pole | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Když americké letouny Raptor a bombardéry B-52 před týdnem znenadání zaútočily v Afghánistánu na sedm drogových laboratoří Talibanu, byla to doslova jen kapka v moři. Podle vrchního velitele spojeneckých sil v zemi Johna Nicholsona je na afghánském území dalších 400 až 500 podobných zařízení na zpracování opia. (O amerických úderech jsme psali zde.)

Za alarmující označuje situaci zvláštní zpráva OSN. Produkce opia je letos na historicky rekordní úrovni. Zatímco loni získal především Taliban pro financování svých akcí z makových polí přibližně 4 800 tun opia, letos už je to 9 000 tun.

Rekordní produkce podle OSN „pravděpodobně povede k dalšímu nárůstu nestability, ozbrojených útoků a vyšším příjmům teroristických skupin v Afghánistánu“.

Pěstování máku v jednotlivých provincích Afghánistánu

Pěstování máku v jednotlivých provincích Afghánistánu

Celková plocha, kde se pěstuje mák pro opium, letos zabírá 328 tisíc hektarů, to je o 63 procent více než loni. Jen pro představu, rozlohou jde o území o velikosti Libereckého nebo Karlovarského kraje.

Z máku heroin

Ze surového opia, tedy zaschlé šťávy z nezralých makovic máku, se nejprve extrahují morfin a další alkaloidy. Teoreticky lze ze 100 kilogramů získat asi 12,3 kilogramu čistého morfinu. Ve druhém kroku se morfinová báze převede na heroinovou bázi přidáním prekurzorových látek jako je například anhydrid kyseliny octové. Během tohoto kroku, kdy vzniká čistá heroinová báze, molekula morfinu získá dvě další "acetylové skupiny". Výsledná molekula je těžší a v ideálním laboratorním případě lze tak z jednoho kilogramu morfinu získat až 1,29 kilogramu čistého heroinu. Vzhledem ke ztrátám při obou procesech a laboratorní účinnosti 70 procent se však uvádí výsledný poměr opium - heroin zhruba 18,5-9:1.

„Na trh se dostane zvýšený objem vysoce kvalitního heroinu s nízkými náklady a nízkou cenou na spotřebitelských trzích po celém světě a pravděpodobně se tak také zvýší spotřeba,“ varuje zpráva OSN.

Taliban je podle OSN zodpovědný za produkci 85 procent opia na světě. Odhady hovoří, že zisky prodejců heroinu, který se z opia vyrábí, se loni vyšplhaly na 60 miliard dolarů a zhruba 200 milionů dolarů z toho činí zisky Talibanu.

Hlavní oblastí produkce je neklidná jižní provincie Hílmand, kde podle zprávy OSN je až třetina zemědělské půdy vyčleněna pro produkci máku. Afghánská vláda tam prakticky ztratila kontrolu nad odlehlými oblastmi provincie poté, co se z oblasti na sklonku roku 2014 stáhly britské a americké jednotky.

Nová a nová pole s mákem se objevují také v provinciích Kandahár, Nimrúz nebo Uruzgán, tedy tradičních baštách povstalců Talibanu. Pěstování máků pro opium se ale vrátilo i do oblastí, které se v uplynulých letech podařilo vyčistit. Například Gazní, Samangán nebo Núristán. Počet takzvaných „poppy-free“ (bez opia) provincií tak klesl ze 13 na 10. Provincie Gazní byla „čistá“ více jak dvě desetiletí, Samangán a Núristán od roku 2007.

Afghánským bezpečnostním silám se letos podařilo zlikvidovat asi 750 hektarů s mákem ve čtrnácti provinciích. Loni to byla polovina. Pro vyhledávání používají hlášení ze země i satelitní snímky.

Fotografie

Rostoucí plocha makových polí v provincii Hílmand
Satelitní snímek se zaznačenými makovými poli
Objem vyprodukovaného opia v Afghánistánu od roku 1994
Hodnota opia vyprodukovaná v posledních letech v Afghánistánu v milionech dolarů

Za ohromným nárůstem produkce je podle zprávy OSN hned několik faktorů. Nákladné a ze zahraničí financované programy pro farmáře, aby pěstovali jiné plodiny, nedokázaly zastavit sérii „velkých sklizní“ z posledních let. Ty naopak navnadily s vidinou výdělku další zemědělce. Pomohla tomu podstatně levnější pracovní síla vzhledem k nezaměstnanosti, dosah centrální vlády v Kábulu a všudypřítomná korupce.

Pěstitelé také nově využívají pokročilejší způsoby pěstování včetně pesticidů nebo zavlažovacích čerpadel poháněných solárními panely. Mák je také obecně pro afghánské zemědělce daleko méně náročnější plodinou, kterou je snadné pěstovat, sklízet, skladovat i přepravovat. Rekordní růst produkce také přímo souvisí s tím, že naprostou většinu oblastí s makovými políčky ovládají povstalci Talibanu a další teroristické a kriminální skupiny.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ruská bojová loď vplula do uzavřené zóny, kde vrcholí ostré střelby

Torpédoborec Smetlivij ruské Černomořské flotily

Ruský torpédoborec Smetlivij vplul v Černém moři do uzavřené zóny, kde právě vrcholí vojenské cvičení „Sea Breeze"...

Ruská ponorka popluje oblastí, kde NATO cvičí protiponorkový boj

Ruská dieselelektrická ponorka Vladikavkaz

Ze základny Poljarnyj na poloostrově Kola vyplula ruská ponorka Vladikavkaz. Míří na tradiční přehlídku v Petrohradě....

Ruské "labutě" znovu nad Baltem, vzlétli k nim Dánové, Finové i Švédové

Ruský strategický bombardér Tu-160 a bojový stroj letoun Su-35 nad Baltem

Dvojice ruských dálkových strategických bombardérů Tu-160 nad Baltským mořem v pondělí zalarmovala pohotovostní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz