Afghánci převzali velení ve své zemi, chtějí opět jednat s Talibanem

  10:45aktualizováno  18:17
Za bezpečnost v Afghánistánu už zodpovídají sami Afghánci. NATO v úterý formálně předalo celou zemi afghánským bezpečnostním silám. Slavnostnímu ceremoniálu ale předcházel sebevražedný atentát na bývalého viceprezidenta.

Afghánský voják | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Slavnostnímu shromáždění v Kábulu, kterého se zúčastnili představitelé Afghánistánu i NATO včetně prezidenta Hamída Karzáího a šéfa Aliance Anderse Fogh Rasmussena, předcházel sebevražedný útok v západní části metropole.

Hazárové

Hrdý národ obývá převážné centrální část Afghánistánu a severozápadního Pákistánu. V Afghánistánu platí za čtvrté nejpočetnější etnikum. Jako jediní však vyznávají šíitský islám, za což byli u ostatních terčem pohrdání a diskriminace.
Historicky jde pravděpodobně o potomky Čingischánových nájezdníků, jehož vojska se krajem prohnala počátkem třináctého století. Taliban nechal za své vlády jejich vesnice, například v provincii Bamján, neprodyšně izolovat. Vesničané nesměli pod pohrůžkou smrti oblasti vůbec opouštět.

Nejméně tři lidé podle agenturních zpráv zemřeli a dalších 21 bylo zraněno.Terčem útoku byl bývalý afghánský viceprezident Muhammad Mohakík. Politický vůdce etnických Hazárů vyvázl nezraněn, ale někteří členové jeho ochranky zranění utrpěli.

Prominentní šíítský duchovní je vysoce postaveným členem zvláštní skupiny, která má pomoci zprostředkovat vyjednávání o míru s povstalci Talibanu. K incidentu došlo podle agentury Reuters jen zhruba 90 minut před ceremoniálem, který se ale uskutečnil v jiné části města.

Bezpečnost je v rukou Afghánců

Formálním předáním kontroly nad posledními 95 okresy, a to především v dosud stále neklidných provinciích Hílmand, Kandahár, Chóst, Paktia a Kunar skončil proces zahájený v roce 2011.

Afghánské bezpečnostní síly tak ode dneška samy zodpovídají za bezpečnost v celé zemi. "Je to důležitý milník," řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Na klid dohlíží v celé zemí na 350 tisíc vojáků a policistů. Zahraniční vojáci nyní budou plnit už jen výhradně podpůrnou úlohu a pomáhat s výcvikem. Do konce roku 2014 chce NATO postupně všechny své vojáky stáhnout.

Jak NATO předává odpovědnost v Afghánistánu

Jak NATO předává odpovědnost v Afghánistánu

"Role ISAF se přesouvá od boje k podpůrné činnosti. Nebudeme již plánovat, provádět a vést bojové operace. Do konce roku 2014 bude naše bojová mise ukončena a začne nová," konstatoval Rasmussen.

Nová mise pojmenovaná Resolute Support (Rozhodná podpora) se ale bude od té stávající významně lišit. Bude nebojová. Vojáci budou cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám.

Vojáci NATO neopustí Afghánistán úplně, v nové misi ale nebudou bojovat

"Vstupujeme do závěrečné fáze. To je důvod k oslavě, ne k obavám," uvedl velitel mezinárodních sil Joseph Dunford.

Letectvo dostane dárek

Jako pomyslný dobře načasovaný "dárek" k převzetí odpovědnosti se jeví pondělní oznámení amerického ministerstva obrany, že zafinancuje nákup dalších vojenských vrtulníků pro afghánské letectvo.

Za celkem 30 ruských transportních strojů Mi-17 zaplatí přes 572 milionů dolarů. Kontrakt s ruským výrobcem Rosoboronexport zahrnuje také dodávky náhradních dílů a technickou podporu.

Afghánská vláda i USA chtějí jednat s Talibanem

Obecně se očekává, že by vrtulníky měly být dodány do konce roku 2014. Sloužit by pak měly leteckému křídlu pro speciální operace. Jednotka se zaměřuje hlavně na protiteroristické a protidrogové akce.

V této souvislosti Česká republika v příštích měsících posílí svůj speciální letecký poradní tým (Air Advisory Team, AAT) na letišti v Kábulu. Čeští instruktoři tam pomáhají s výcvikem vrtulníkového letectva afghánských vzdušných sil.

V úterý přišla také zpráva o tom, že afghánská vláda a povstalci islamistického hnutí Taliban se chystají obnovit mírový dialog. Rozhovory o ukončení dvanáctileté války by se měly uskutečnit v katarském Dauhá, kde Taliban otevřel svůj politický úřad. V Kataru chtějí příští týden zahájit jednání s Talibanem také Spojené státy.

Taliban ohlásil, že má zájem o dobré vztahy se státy sousedícími s Afghánistánem a že je pro politické řešení situace v Afghánistánu.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ - ŘEZÁNÍ MATERIÁLŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 18 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz