ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Wikipedia zaplňuje bílá místa dějin, v soutěži lze dopsat komunistická hesla

  • 6
Wikimedia, která provozuje encyklopedii Wikipedia, a Ústav pro studium totalitních režimů vyhlásily k výročí listopadu 1989 soutěž, chtějí tak doplnit bílá místa historie. Lidé mohou ve Wikipedii doplňovat chybějící hesla poválečných dějin Česka a Slovenska, jako například melouch nebo Anticharta.

Soutěž Hvězda svobody potrvá do 17. února 2020 a je určena jak pro zkušené editory, tak i pro úplné nováčky, jejichž zdařilé články budou zařazeny do zvláštní kategorie.

Vítězné články určí porota, která oboduje faktickou správnost, objektivitu či práci se zdroji. Články nováčků porota nominuje a poté vybere losem. Autoři a  autorky nejlepších článků budou odměněni v březnu 2020.

„A když nevyhrajete, nebo nezvládnete napsat skvělý článek? Nevadí – každá přidaná informace na Wikipedii se počítá!“ píšou autoři soutěže. Cílem je také oslavit svobodu a demokracii, kterou Češi a Slováci v roce 1989 nabyli.

Stránka soutěže nabízí pravidla i tipy na chybějící a stručné články, které je třeba doplnit.

V internetové encyklopedii chybí například třicítka biografií nebo třicítka obecných témat, mezi nimi i dopis Václava Havla Gustávu Husákovi, proces se skupinou The Plastic People of the Universe či proces s Jazzovou sekcí, ale také řada kulturních témat.

Rozšířit je potřeba také zhruba třicítku stručných hesel, která se týkají třeba dokumentů Dva tisíce slov, Několik vět či Moskevského protokolu, studenta Jana Zajíce, ale také třeba Prioru v Jihlavě či typu rodinného domu Šumperák.

Wikipedia vznikla 15. ledna 2001. Je encyklopedií s otevřeným obsahem, jejíž podobu vytvářejí sami uživatelé a články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.

V české verzi, která byla spuštěna 3. května 2002,  se už sešlo na 438 tisíc článků. Loni byl nejčtenějším článek o panovnici Marii Terezii, čtenáři ho otevřeli více než milionkrát.