Nezávislý venezuelský tisk se snaží zachránit na internetu

  12:00aktualizováno  12:00
Venezuelský nezávislý tisk, zatlačený do kouta systematickým tlakem, zruinovaný poklesem příjmů z reklamy a nedostatkem papíru, zakouší nejhorší krizi v dějinách této jihoamerické země. Snaží se přežít na internetu, třebaže síť je tam jenom málo výkonná, píše agentura AFP.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Nešlo se tomu vyhnout,“ poznamenal Jorge Makriniotis, který řídí prestižní caracaský deník El Nacional. Ten po 75 letech existence 13. prosince zastavil rotačky, protože se mu nedostávalo papíru. Od té doby je dostupný pouze na internetu, stejně jako řada dalších deníků, jež si drahé role papíru nemohou ve Venezuele dovolit.

Důvody to má podle ředitele neziskové organizace Espacio Público Carlose Correy ekonomické, ale i politické. V roce 2013 vláda rozhodla, že dovoz a distribuci papíru zastřeší jediná společnost. Tato firma pak rozhoduje, komu papír přidělí.

Od roku 2013 tak přestalo podle Correy vycházet 58 deníků.

Na otázky stran nedostatku papíru se „nikdy nedočkáme oficiální odpovědi“, říká Gisela Carmonaová. Ta řídí regionální list El Impulso, jehož tištěná verze přestala vycházet v únoru 2018.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v nedávné zprávě zdůraznila „hegemonii“ vlády prezidenta Nicoláse Madura v oblasti médií. Ty z novin, které si to mohly dovolit, se po vzoru listu El Nacional hromadně přesunuly na internet. Citovaný deník stál přechod do digitální podoby více než milion dolarů (skoro 23 milionů korun).

Makriniotis, který se svým odporem vůči Madurovi neskrývá, se utěšuje tím, že tištěný deník beztak nevynášel.

Tisku, který si chce zachovat nezávislost na moci, ale situaci dál ztěžuje „systematická politika“ nátlaku, znepokojuje se národní syndikát zaměstnanců tisku.

List El Nacional například v roce 2015 prohrál soudní spor s Diosdadem Cabellem, druhým mužem vlády. Ten deník žaloval za to, že přetiskl články původem ze španělského tisku, které ho obviňovaly z obchodu z drogami.

K tomu všemu se přidala hospodářská krize, jež vedla k drastickému poklesu zisků za reklamu.

Výpadky proudu a sporé pokrytí internetem

Panorama, deník druhého největšího venezuelského města Maracaibo, musel kvůli propadu příjmů, problémům s papírem a výpadkům elektřiny zastavit rotačky 14. května. Jeho ředitelka Maria Inés Delgadová v prakticky prázdné redakci vysvětluje, že vedení nemuselo propustit jediného novináře. I je postihla krize, jeden po druhém ale podávali výpověď a odcházeli do zahraničí. „Jakmile jsme někoho nahradili, jiný oznámil, že odchází,“ popsala Delgadová.

Pro čtenáře znamenal konec tištěné verze listu Panorama těžkou ránu. Kvůli výpadkům proudu a sporému pokrytí internetem se deník z obrazovky čte jen těžko.

„Teď už o ničem nic nevíme,“ stěžuje si někdejší čtenářka Belkis Navaová.

Mobilní internet je ve Venezuele velmi pomalý. Podle místní neziskové organizace IPYS, která sleduje nezávislost médií, je průměrná rychlost „0,9 megabitu za vteřinu čtvrtinová proti průměru Latinské Ameriky“. Zatímco v roce 2015 mělo ve Venezuele chytrý telefon 13,2 obyvatel, v roce 2018 už to bylo pouze 12 milionů, uvedla státní společnost Conatel.

Tyto potíže ale venezuelským novinářům nebrání v tom, aby vytvářeli vlastní média na internetu. Příkladem může být server El Pitazo, který se orientuje na investigativní žurnalistiku. Letos získal prestižní ocenění Josého Ortegy y Gasseta udílené španělským deníkem El País.

Nemůže se spoléhat na příjmy z reklamy, a tak El Pitazo vsadil na takzvaný crowdfunding, tedy skupinové financování. To mu umožnilo podle ředitele Césara Batize „udržet se. Podobně jako jiné weby se však El Pitazo během dvou let stal čtyřikrát terčem kybernetického útoku.

Autoři: ,

Pokud Babiš padne, půjdu do politiky, řekl Ovčáček

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Talkshow Jiřího Ovčáčka. Pořad spouští TV Barrandov na konci srpna

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v srpnu 2015

Pořad pojmenovaný Talkshow Jiřího Ovčáčka bude stanice vysílat každou středu večer od posledního týdne v srpnu, uvedla...

Na pražský trh venkovní reklamy chtějí dva noví mezinárodní hráči

Takto by to jednou mohlo vypadat... vizualizace „chytré“ zastávky na Výtoni.

Do připravovaného tendru Prahy na provoz přístřešků MHD se plánují přihlásit nejméně dvě mezinárodní firmy, které dosud...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Najdete na iDNES.cz