Na Etický panel se obrátil generální ředitel České televize (ČT) Jan Souček.
Na Moravce přišla nejprve stížnost k Radě ČT a poté dorazily další dvě podobné stížnosti přímo Součkovi. Stěžovateli vadilo, že moderátor 26. ledna v debatě s europoslankyní Kateřinou Konečnou použil v souvislosti s otázkou legitimity zvolení Roberta Fica na Slovensku v demokratických volbách odkaz na skutečnost, že Hitler byl také demokraticky zvolen.
Autor stížnosti to označil za nevhodné a zavádějící přirovnání, jež je v rozporu s kodexem veřejnoprávní televize.
„Do těchto chvil jsem o bleskurychlém posouzení odvysílané relace Otázek Etickým panelem ČT nevěděl. Stejně tak jsem neměl příležitost prostudovat žádný z podkladových materiálů,“ uvedl Václav Moravec pro ČTK.
„Jinými slovy, neměl jsem možnost k podkladovým materiálům, které dostal Etický panel ČT, vyjádřit se. Jakmile Česká televize toto pochybení napraví, velmi rád poskytnu další podrobnosti – a to jak Etickému panelu ČT, tak médiím, včetně ČTK,“ dodal Moravec.
Redakce zpravodajství ve stanovisku pro Součka odmítla, že by moderátor srovnával Fica s Hitlerem. Podle ní to jasně vyplývá z kontextu debaty, moderátor pouze na základě historické analogie konfrontoval hosta s jeho absolutním a zobecňujícím tvrzením.
Etický panel, který rozhodl minulý týden, se ztotožnil s tím, že Moravec slovenského premiéra k Hitlerovi nepřirovnal. Problematické podle něj ale bylo samotné použití tohoto přirovnání.
Etický panel ČT podle zápisu z jednání považuje za nevhodnou formu, jakou byla tato otázka v diskusi předložena, tedy konkrétně vnesení odkazu na skutečnost, že i Adolf Hitler byl demokraticky zvolen.
Etický panel ČT se zastal Hynka a Moravce. Teď všichni jeho členové rezignovali![]() |
Podle členů etického panelu použití takto extrémního historického příkladu neodpovídalo dosavadnímu průběhu debaty, a to z obsahového hlediska i z hlediska intenzity a způsobu prezentace argumentů.
„Jde totiž o emočně velice nabitý a kontroverzní argument, který může pro diváky debatu zkreslovat, vytvářet nevhodné ukotvení a zároveň za určitých okolností být argumentačním faulem,“ připojili členové panelu v usnesení.
Etický panel České televize je poradním orgánem generálního ředitele veřejnoprávní televize, má pomáhat při posuzování otázek, jež vyplynou z uplatňování Kodexu ČT.
Pětičlenný panel loni Souček zcela obměnil, když jeho předchozích pět členů rezignovalo pro rozdílný názor na to, jako roli mají jako poradci generálního ředitele plnit.
Ředitel ČT považuje Etický panel za důležitý. Hledá nové členy![]() |
Panel tvoří pět členů, které po dohodě s Radou ČT jmenuje a odvolává generální ředitel. Členství v něm je čestné a nepřísluší za ně odměna.