Začínají Týdny mediálního vzdělávání, mají zlepšit mediální gramotnost

  16:00aktualizováno  16:00
Žáky základních a středních škol čekají filmové projekce, semináře nebo debaty s novináři a odborníky na mediální témata. Na školách totiž začíná třetí ročník Týdnů mediálního vzdělávání, které pořádá organizace Člověk v tísni a které mají zlepšit mediální gramotnost žáků.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Do Týdnů mediálního vzdělávání se zapojilo přes 60 novinářů a desítka organizací, včetně České tiskové kanceláře, a zahájila je debata v pražském Goethe institutu na téma Novináři ve volbách.

Aktivity, které se při několikatýdenní akci uskuteční ve školách, mají podle organizátorů informovat žáky o fungování médií a rozvíjet jejich schopnost kriticky nahlížet na mediální sdělení. Například mottem loňského ročníku bylo „O pravdu?“ a připomínalo důležitost rozlišování pravdivých a důvěryhodných informací v době, kdy se zejména na sociálních sítích rychle šíří množství nepravdivých zpráv.

Česká školní inspekce nedávno uvedla, že děti sice mají poměrně dobré znalosti o fungování a roli médií, ale mají potíže s interpretací zprávy či poznání manipulace ve sdělení. Na dostatečně dobré úrovni není podle inspekce ani samotná mediální výchova ve školách.

Právě s interpretací zpráv a poznáním manipulace ve sdělení mají současní školáci podle inspekce problémy. Z průzkumu, který provedla ve školním roce 2017/2018 na českých základních a středních školách, vyplynulo, že žáci nejlépe dovedou poznat mediální žánr nebo ví, jak se v čase média vyvíjela.

Větší potíže žákům dělá porozumění delší zprávě, vyhodnocení postoje jejího autora a pravdivosti sdělení. S touto částí si poradila zhruba desetina testovaných žáků. Nejhůře jsou na tom žáci v učebních oborech. Podle inspekce se ale školy málo věnují rozvoji těchto dovedností žáků. Učitelům přitom chybí metodická podpora i pomůcky, více než dvě třetiny se jich v mediální výchově proto vzdělávají samy.

Při kontrolách výuky inspektoři zjistili, že se mediální výchova vyučuje většinou jako průřezové téma v různých předmětech a v 70 procentech škol se této tématice věnuje polovina učitelů. Dělají například exkurze do médií, pořádají pro žáky besedy s odborníky, vydávají školní časopisy a snaží se naučit děti přemýšlet o obsahu sdělení a bezpečně používat internet.

Přibližně třetina učitelů se mediální výchově věnuje kvůli svému vlastnímu zájmu o toto téma. Kurz mediální výchovy na vysoké škole nebo v dalším vzdělávání absolvovala asi desetina učitelů.

Z loňského průzkumu agentury Median vyplývá, že většina vyučujících se cítí ve výuce mediální výchovy nejistě a postrádá podporu.

Autoři: ,

Označení „česká Greta“ mě neuráží, řekla klimatická aktivistka v Rozstřelu

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Slovenský parlament schválil nový tiskový zákon, vrací právo na odpověď

Ilustrační snímek

Slovenští politici, vysocí státní úředníci a další představitelé veřejných institucí opět získají právo na zveřejnění...

ČTK bude dál vydávat plná tisková sdělení jako placenou službu

Logo ČTK

Česká tisková kancelář bude nadále nabízet šíření tiskových sdělení jako placenou službu Protext pro všechny zájemce....

Časopis Instinkt končí. Jaromír Soukup zavírá už druhý titul během roku

Karolina Kurková na prvních fotkách po porodu.

Časopis Instinkt končí, posledním číslo vyjde v říjnu, píše server Médiář. V létě skončil i magazín Faktor Soukup,...

Kvůli stávce zaměstnanců nevysílaly některé stanice bavorského rozhlasu

ilustrační snímek

Zaměstnanci bavorského veřejnoprávního rozhlasu ve středu vstoupili do 24 hodinové stávkové pohotovosti. Vysílání...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz