Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nedělní debata Novy Za pět minut dvanáct se chce odlišit od konkurence

  12:00
Televize Nova v neděli 29. října vrací na obrazovky politický diskusní pořad. Debatu Za pět minut dvanáct bude moderovat Martin Čermák, známý z Televizních novin a živého vysílání TN Live. Podle ředitele zpravodajství Novy Kamila Housky chce Nova přinést něco nového a odlišit se od konkurence.

Diskusní pořad se bude vysílat živě, bude trvat zhruba hodinu a 20 minut a začíná v 11:55. Měl by řešit nejzásadnější politická a společenská témata, která rezonují Českou republikou. Zatím televize neuvažuje, že by se v pořadu objevila reklamní přestávka.

„Uvědomujeme si, že je chyba, že podobný pořad nemáme. Chceme, aby pořad byl dynamičtější. Chceme se odlišit od konkurence. Víme, že tento typ pořadů nepřitahuje mnoho lidí, ale pro ty, kteří mají diskuse rádi, chceme přinést něco nového. Chceme se bavit o věcech, které lidi trápí,“ popsal ředitel zpravodajství Novy Kamil Houska s tím, že se inspirovali v USA.

Pořad bude rozdělen na tři části, jednou z nich bude debata dvou hostů, v další části se budou řešit aktuální otázky končícího týdne a na závěr diváky čeká rozhovor s osobností, která něčím během týdne upoutala pozornost.

„Publicistika byla oslabená a myslíme si, že je potřeba vážně míněnou publicistiku mít. Nedělní politická diskuze je v českém mediálním prostředí zakotveným formátem. Na TV Nova nám nějakou dobu chyběla, a proto jsme se rozhodli, že se k ní vrátíme. Je dalším důkazem, že neustále posilujeme naše zpravodajství,“ doplnil Houska a dodal, že pořad se bude věnovat ne jen dění v Česku.

„Není potřeba bát se konkurence,“ okomentoval Houska čas nasazení nového pořadu, který poběží proti diskusním pořadům Otázky Václava Moravce v České televizi a Partii Terezie Tománkové na Primě.

„Úspěchem číslo jedna bude, že to zvládneme udělat na úrovni. Výhledově chceme být číslo jedna ze všech těchto tří pořadů, ale nevíme, jestli to bude za měsíc nebo za rok,“ poznamenal šéf zpravodajství Novy.

Nový pořad bude moderovat Martin Čermák známý divákům z Televizních novin a živého vysílání TN Live.

Ten to podle Housky nebude mít lehké, ale pracuje na sobě. „Je schopen improvizovat, dlouho moderoval na TN Live a má průpravu ze sportovního zpravodajství. Chceme, aby se uměl chytře ptát a lidé tomu rozuměli a nikdo neznal jeho názor,“ dodal Houska k nestrannosti moderátora.

Novými moderátory Televizních novin jsou Veronika Petruchová a Martin Čermák

Martin Čermák moderuje od konce roku 2021 na Nově Televizní noviny. Předtím uváděl Sportovní noviny a od roku 2018 byl i vedoucím vydání.

Původně měl nový diskusní pořad Novy moderovat Pavel Štrunc, který ale z Novy odešel.

Nova v minulosti vysílala v neděli politickou debatu Sedmička, předtím se pořad jmenoval Sedm čili 7 dní. Moderovali ho postupně Jan Vávra, Jana Bobošíková, Michaela Jílková, Martin Veselovský a Jitka Obzinová.

Martin Čermák: Během pořadu se nezastavím

S Martinem Čermákem, který už téměř dva roky společně s Veronikou Petruchovou moderuje na TV Nova Televizní noviny, jsme se sešli při zkoušce nového diskusního pořadu Za pět minut dvanáct. Ten bude moderovat každou neděli v poledne.

Budete moderovat politický pořad, ale začínal jste u sportu, co je těžší? Politika nebo sport?
Fyzicky asi sport. Mentálně rozhodně politika. V České republice to ale může být ošemetné. Přijde mi, že plno lidí tu rozumí fotbalu, rozumí politice, rozumí všemu. Za mě je to určitě politika, je tam mnohem více úrovní, je mnohem více o lidech, je to o názorech.

Budou se vám hodit některé dovednosti ze sportu?
To propojení tam určitě je. Například mnoho sportovců odpovídá krátce a někdy třeba i bez velkých podrobností a, stejně tak i někteří politici. Hodně mi dalo, když jsem dělal vedoucího vydání sportu. Tam totiž člověk přemýšlí o informaci jinak, než když ji jen píše a nechá si ji zkontrolovat a pak ji předává. V roli editora ji musí kontrolovat, schvalovat a dávat jí nějakou podobu. To, si myslím, mi dalo velkou průpravu právě pro úvody debat, kdy se na danou problematiku kouknu kriticky, zanalyzuji si ji a snažím se z ní vytáhnout to důležité. To mi z výroby sportu dalo hodně.

V prosinci 2021 jste začal moderovat i Televizní noviny a tím jste se už k té politice dostal a teď jste dostal nabídku moderovat diskusní pořad. Váhal jste dlouho?
Neváhal jsem, jelikož teď už druhým rokem moderuji i na TN Live, což je kontinuální vysílání. Tam člověk každý den „jede“ osm hodin v kuse jeden rozhovor za druhým jak s politiky, tak s politology či s ekonomy. Mě baví politika, ekonomika i byznys. I když jsem dělal sporťáka, tak v soukromém životě jsem vše sledoval, takže když jsem začal moderovat na TN Live, tak jsem na to jen navázal a zjistil jsem, že mě to baví ještě víc.

Jak se připravujete, znáte předem témata?
U tohoto pořadu ano. Celý tým ho připravujeme celý týden. Velkou část práce zabere příprava úvodů, kdy člověk představí téma a musí co nejvíc vydestilovat to zásadní a podat to co nejlidštěji, aby se divákovi i složitý problém zúžil do toho, co by ho mohlo zajímat, pak už do té debaty nejde z nuly, ale s nějakým základem. Ano, ta příprava je náročná, už rešerše na úvod je poměrně obsáhlá. To jsou hodiny shromažďování. To asi logicky dělá každý moderátor debaty. Pak příprava na každého hosta. V úvodní debatě budou dva hosté, takže je to příprava na téma, na hosta a na hosta. Je to náročné, ale zatím mě to baví.

Moderujete Televizní noviny a na TN Live. Stíháte to?
Zatím to stíhám. Na TN Live je většina rozhovorů bez přípravy, jelikož to jsou témata, která se dějí aktuálně ten den. Když se něco stane, tak produkce mi do dvou minut sežene hosta a já bez přípravy vedu třeba patnáctiminutový rozhovor o čemkoliv, od ekonomiky až po Hubbleův teleskop. Je to taková super škola. Teď to s tím časem asi bude horší, ale zatím to jde. Každopádně bude pro mě teď nový pořad prioritou.

Podílíte se i na přípravě Televizních novin? Těšíte se na to, že nový pořad bude jiný?
Určitě míň než teď u debaty, protože u Televizních novin člověk řeší studia, aby dávala smysl. Ale píšou redaktoři, já jen upravuji a kontroluji. Největší přípravou jsou asi rozhovory, ale ty jsou v rámci minut, tedy ta příprava je logicky trochu jiná než na pětadvacetiminutový rozhovor se dvěma lidmi. Takže ano, těším se na to, že člověk může ukázat víc, že do toho může dát víc, je to kreativnější. Tím ale neříkám, že práce v Televizních novinách není kreativní, to je velice, tam těch témat je opravdu velká škála, ale tady je to náš pořad a s týmem se mu můžeme věnovat celý týden, pipláme ho a šperkujeme.

Vy sám budete určovat témata pořadu?
Ano, na poradě si řekneme témata a už i to, jak je pojmeme, jak k nim budeme přistupovat, jaká fakta z obou stran nabídneme, tak, aby byl člověk do té debaty „nabrífovaný“, takže příprava běží celý týden. Dělám ji já s týmem.

První díl bude 29. 10. a jak dlouho už zkoušíte?
Zkoušíme už nějakou řádku týdnů, kdy si nanečisto píšeme pořady a vyrábíme grafiky, příspěvky, tedy jedeme ten formát, jako bychom už každou neděli vysílali.

Nový pořad bude trvat skoro hodinu a 20 minut a jak jsem viděla při zkoušce, tak se moc nezastavíte. Připravujete se i nějak fyzicky?
Vůbec se nezastavím. Ta příprava je hodně mentální, ale myslím, že budu muset do přípravy zařadit i víc běhu. Veškerý můj volný čas jde za rodinou, za holčičkami, Elince je sedm let a Medince osm měsíců, a za manželkou, ale i to je vlastně ve své podstatě fyzická příprava.

Co říkají doma, že budete moderovat další pořad?
Doma jsou nadšení. My si s manželkou navzájem přejeme úspěch v zaměstnání. Oba máme takové nastavení, že umíme a jsme schopní skloubit zaměstnání s volným časem. Teď to možná bude o něco složitější, ale to přijetí bylo pozitivní. Jsme s tím v pohodě, manželka hraje v kapele, takže většinu víkendů má vybukovanou, v tomhle jsme tolerantní a přející.

Pořad sice začíná v 11:55, ale kdy musíte být v televizi?
Neřekli jsme si, kdy musím, ale nicméně pro moji pohodu tu budu nejpozději v devět, abych se připravil, oblékl a naladil se nějak i mentálně. Takže za mě nějaké ty dvě, tři hodinky předem.

A kdy končíte?
Tím, že ten pořad jedeme na týdenní aktuálnosti, reflektujeme témata uplynulého týdne nebo minimálně ta témata, která rezonují Českem, ať politická nebo společenská, tak do jisté míry mám v tu neděli hotovo. Na pořad se pak podívám, jestli tam bylo něco, za mě nebo za tým, špatně, abychom to do příště „vychytali“, namyslím si nějaká témata na pondělí na úterý, ale vesměs to pro mě končí po vypnutí kamer. Takže nedělní odpoledne budu mít na mentální regeneraci a v pondělí to znova začíná.

Autor:
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a ušetřit? Pro všechny členy iDNES Premium máme speciální slevový voucher v hodnotě 1 000 Kč, který lze...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany. „Bavili jsme se o tom, že obrana země není jenom o modernizaci armády, ale že to je záležitost celé...

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  17:55

Rekord nevydržel ani týden, u Hradce se řidič hnal rychlostí 191 km/h

Další šofér přišel na Královéhradecku o řidičský průkaz kvůli příliš rychlé jízdě. Na silnici první třídy mu policisté u Třebechovic pod Orebem mimo obec naměřili rychlost 191 kilometrů za hodinu....

24. července 2024  17:21

Při požáru bytového domu v Jičíně zemřel muž, další dva lidé jsou vážně zraněni

Dva záchranářské vrtulníky a sedm hasičských vozidel zasahovalo v úterý odpoledne u požáru bytového domu v Jičíně. Podle svědků plamenům předcházel výbuch. Zdravotníci potvrdili jednoho zemřelého...

23. července 2024  13:55,  aktualizováno  24.7 17:10

Na dálnici D5 náhle zemřel řidič. Než zkolaboval, stihl zastavit

Ve středu odpoledne zasahovali záchranáři na 82. kilometru dálnice D5. Během jízdy zde náhle zkolaboval řidič osobního automobilu. Oživit se ho podle policejní mluvčí Hany Kroftové nepodařilo.

24. července 2024  17:07

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...