Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Nova si chtěla zaregistrovat „Kriminálku Brno“, úředníci to zatrhli

  19:30aktualizováno  19:30
Až k Nejvyššímu správnímu soudu se dostal spor mezi TV Nova a Úřadem průmyslového vlastnictví. Televize požádala o registraci ochranné známky „Kriminálka Brno“, úředníci to však odmítli, protože v Brně „kriminálka“ skutečně sídlí. Soudci se televize zastali. Úřad podle nich rozhodnutí dostatečně nezdůvodnil, žádostí Novy se proto musí zabývat znovu.

Ochrannou známku k seriálu Kriminálka Anděl má TV Nova registrovanou od října 2008. | foto: TV Nova

Televize Nova už má na Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) zaregistrované značky Kriminálka Anděl, Kriminálka Smíchov či Policie Modrava.

V listopadu 2014 podala patentová zástupkyně Novy další sérii přihlášek. Byla mezi nimi i „Kriminálka Brno“. Televize si chtěla značku zaregistrovat nejen pro vysílání, ale i pro desítky výrobků, stejně jako to udělala v předchozích případech. Jenže tentokrát narazila – úřad to zamítl.

„Přihlašované označení je pro celý nárokovaný seznam výrobků a služeb vyloučeno ze zápisu do rejstříku ochranných známek, jelikož jeho znění 'Kriminálka Brno' je v rozporu s veřejným pořádkem a zájmem České republiky,“ rozhodl ÚPV.

Podle úředníků může sporná značka vyvolat dojem, že se jedná o název skutečného policejního útvaru. Kriminálku vnímají jako hovorový výraz pro Úřad služby kriminální policie a vyšetřování, který v Brně skutečně sídlí. 

Poukazují také na to, že si Nova chtěla zaregistrovat další „kriminálky“ ve spojení s městy Praha, Plzeň, Zlín, Kladno či Kolín. Úřad považuje za nepřijatelné, aby si na hovorové označení orgánu státní moci činil nárok jediný soukromý subjekt.

TV Nova s tímto závěrem nesouhlasí. Podle ní lidé používají slovo „kriminálka“ čím dál častěji jako označení pro kriminální film nebo seriál.

6. září 2014

Monopol na „kriminálku“?

Televize se odvolala k předsedovi ÚPV. Namítala, že jeho podřízení „mohli ze seznamu vyškrtat výrobky a služby tak, aby nebyl v kolizi s činnostmi, které má útvar Policie ČR ve veřejném zájmu vykonávat“.

S rozkladem neuspěla. Šéf úřadu prvoinstanční rozhodnutí potvrdil. „Odvolací orgán dospěl k závěru, že smyslu a účelu institutu ochranné známky by nepochybně odporovalo, aby bylo ke komerčnímu využití monopolizováno označení obsahující názvy státních institucí a jejich složek, včetně těch neformálních,“ míní předseda ÚPV Josef Kratochvíl.

K námitce Novy, že úředníkům v minulosti nevadily názvy Kriminálka Anděl, Kriminálka Smíchov či Policie Modrava a jako ochranné známky je zapsali, Kratochvíl uvedl, že nyní mají na věc jiný pohled. „Neexistuje právní nárok na stejné posuzování v případě, kdy Úřad ohledně zápisné způsobilosti zcela zreviduje svůj názor, jako je tomu u předmětného označení,“ napsal.

Televize v březnu 2016 Úřad průmyslového vlastnictví zažalovala. Ve sporu uspěla, a to jak předloni u Městského soudu v Praze, tak nyní u Nejvyššího správního soudu, kam ÚPV podal kasační stížnost. 

Soudci se shodli, že úředníci dostatečně nevysvětlili, jak může registrace značky „Kriminálka Brno“ znevažovat práci příslušníků Policie ČR, proč je v rozporu s veřejným pořádkem, když jde o spojení dvou běžně užívaných českých slov, a proč úředníci změnili názor, když televizi dříve obdobné značky zaregistrovali. Úřad teď musí žádost Novy znovu projednat a pokud ji opět nevyhoví, precizně to zdůvodnit.

Zamítavé stanovisko úřadu přitom neznamená, že Nova nemůže detektivní film či sérii pod názvem Kriminálka Brno natočit a vysílat. Pouze by nemohla uplatňovat k tomuto označení práva, která vyplývají z vlastnictví ochranné známky. V letech 2010 a 2013 natáčela Česká televize dvě řady seriálu Kriminálka Staré Město a jeho název v databázi značek nefiguruje.

10. června 2013

Zemanovka a Babišovka

Některé navrhované ochranné známky ÚPV zapsat odmítá. Jde třeba o názvy a symboly zločineckých organizací, což je podle úředníků v rozporu s ústavními zásadami České republiky.

Před patnácti lety například neuspěl patentový zástupce z Jablonce nad Nisou, který žádal o registraci značky KGB Amplification pro zvukové aparatury. V roce 2015 nepochodil přihlašovatel ochranné známky s názvem Komunistická strana Československa KSČ. Žádost podala stejnojmenná organizace se sídlem v Praze 8.

Odmítavý postoj má úřad i k výrazům propagujícím násilí, drogy či rasismus. Šanci nemají ani zájemci, kteří si chtějí zaregistrovat označení odvozené od příjmení známých politiků. 

Firma z Loun žádala v dubnu 2013 o registraci značky Zemanovka – pro kuřácké potřeby a nápoje včetně těch alkoholických. ÚPV jí nevyhověl. Stejně dopadl podnikatel z Brna, který chtěl pro destiláty a elektronické registrační pokladny zapsat ochrannou známku Babišovka.

Autor:

Forejt v Rozstřelu: Nevím, jestli bude chtít princ Harry trávit celý život pod horkým sluncem

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Zkusili jsme se zbavit výrobku Samsung. Od srpna je to nemožné

Potřebujete se zbavit spotřebiče, třeba televize? Pokud je značky Samsung, máte to od srpna značně složité. Ve většině...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

CNN Prima News přestane vysílat Hlavní Zprávy, budou jen na Primě

Televizní skupina Prima v příštích týdnech stáhne svou hlavní zpravodajskou relaci Hlavní zprávy ze CNN Prima News,...

Media projekt: MAFRA je na špici, v karanténě byl zájem o společenské časopisy

Výsledky čtenosti výzkumu Media projekt za 1. pololetí 2020, které zahrnují i období karantény pokryté speciálním...

Nižší zisk hlásí Reuters i New York Times, digitální tržby poprvé přerostly tisk

Americkému vydavateli novin The New York Times klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o šest procent na 23,7 milionu...

Křížková už má náhradu za kolegyni Lekešovou. Je to sporťačka Černošková

Sportovní moderátorka Barbora Černošková bude novou parťačkou Lucie Křížkové v pořadu Sama doma. Bývalá misska tvořila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...