Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Nova si chtěla zaregistrovat „Kriminálku Brno“, úředníci to zatrhli

  19:30
Až k Nejvyššímu správnímu soudu se dostal spor mezi TV Nova a Úřadem průmyslového vlastnictví. Televize požádala o registraci ochranné známky „Kriminálka Brno“, úředníci to však odmítli, protože v Brně „kriminálka“ skutečně sídlí. Soudci se televize zastali. Úřad podle nich rozhodnutí dostatečně nezdůvodnil, žádostí Novy se proto musí zabývat znovu.

Ochrannou známku k seriálu Kriminálka Anděl má TV Nova registrovanou od října 2008. | foto: TV Nova

Televize Nova už má na Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV) zaregistrované značky Kriminálka Anděl, Kriminálka Smíchov či Policie Modrava.

V listopadu 2014 podala patentová zástupkyně Novy další sérii přihlášek. Byla mezi nimi i „Kriminálka Brno“. Televize si chtěla značku zaregistrovat nejen pro vysílání, ale i pro desítky výrobků, stejně jako to udělala v předchozích případech. Jenže tentokrát narazila – úřad to zamítl.

„Přihlašované označení je pro celý nárokovaný seznam výrobků a služeb vyloučeno ze zápisu do rejstříku ochranných známek, jelikož jeho znění 'Kriminálka Brno' je v rozporu s veřejným pořádkem a zájmem České republiky,“ rozhodl ÚPV.

Podle úředníků může sporná značka vyvolat dojem, že se jedná o název skutečného policejního útvaru. Kriminálku vnímají jako hovorový výraz pro Úřad služby kriminální policie a vyšetřování, který v Brně skutečně sídlí. 

Poukazují také na to, že si Nova chtěla zaregistrovat další „kriminálky“ ve spojení s městy Praha, Plzeň, Zlín, Kladno či Kolín. Úřad považuje za nepřijatelné, aby si na hovorové označení orgánu státní moci činil nárok jediný soukromý subjekt.

TV Nova s tímto závěrem nesouhlasí. Podle ní lidé používají slovo „kriminálka“ čím dál častěji jako označení pro kriminální film nebo seriál.

6. září 2014

Monopol na „kriminálku“?

Televize se odvolala k předsedovi ÚPV. Namítala, že jeho podřízení „mohli ze seznamu vyškrtat výrobky a služby tak, aby nebyl v kolizi s činnostmi, které má útvar Policie ČR ve veřejném zájmu vykonávat“.

S rozkladem neuspěla. Šéf úřadu prvoinstanční rozhodnutí potvrdil. „Odvolací orgán dospěl k závěru, že smyslu a účelu institutu ochranné známky by nepochybně odporovalo, aby bylo ke komerčnímu využití monopolizováno označení obsahující názvy státních institucí a jejich složek, včetně těch neformálních,“ míní předseda ÚPV Josef Kratochvíl.

K námitce Novy, že úředníkům v minulosti nevadily názvy Kriminálka Anděl, Kriminálka Smíchov či Policie Modrava a jako ochranné známky je zapsali, Kratochvíl uvedl, že nyní mají na věc jiný pohled. „Neexistuje právní nárok na stejné posuzování v případě, kdy Úřad ohledně zápisné způsobilosti zcela zreviduje svůj názor, jako je tomu u předmětného označení,“ napsal.

Televize v březnu 2016 Úřad průmyslového vlastnictví zažalovala. Ve sporu uspěla, a to jak předloni u Městského soudu v Praze, tak nyní u Nejvyššího správního soudu, kam ÚPV podal kasační stížnost. 

Soudci se shodli, že úředníci dostatečně nevysvětlili, jak může registrace značky „Kriminálka Brno“ znevažovat práci příslušníků Policie ČR, proč je v rozporu s veřejným pořádkem, když jde o spojení dvou běžně užívaných českých slov, a proč úředníci změnili názor, když televizi dříve obdobné značky zaregistrovali. Úřad teď musí žádost Novy znovu projednat a pokud ji opět nevyhoví, precizně to zdůvodnit.

Zamítavé stanovisko úřadu přitom neznamená, že Nova nemůže detektivní film či sérii pod názvem Kriminálka Brno natočit a vysílat. Pouze by nemohla uplatňovat k tomuto označení práva, která vyplývají z vlastnictví ochranné známky. V letech 2010 a 2013 natáčela Česká televize dvě řady seriálu Kriminálka Staré Město a jeho název v databázi značek nefiguruje.

10. června 2013

Zemanovka a Babišovka

Některé navrhované ochranné známky ÚPV zapsat odmítá. Jde třeba o názvy a symboly zločineckých organizací, což je podle úředníků v rozporu s ústavními zásadami České republiky.

Před patnácti lety například neuspěl patentový zástupce z Jablonce nad Nisou, který žádal o registraci značky KGB Amplification pro zvukové aparatury. V roce 2015 nepochodil přihlašovatel ochranné známky s názvem Komunistická strana Československa KSČ. Žádost podala stejnojmenná organizace se sídlem v Praze 8.

Odmítavý postoj má úřad i k výrazům propagujícím násilí, drogy či rasismus. Šanci nemají ani zájemci, kteří si chtějí zaregistrovat označení odvozené od příjmení známých politiků. 

Firma z Loun žádala v dubnu 2013 o registraci značky Zemanovka – pro kuřácké potřeby a nápoje včetně těch alkoholických. ÚPV jí nevyhověl. Stejně dopadl podnikatel z Brna, který chtěl pro destiláty a elektronické registrační pokladny zapsat ochrannou známku Babišovka.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

  • Nejčtenější

Ztracenou holčičku našel hajný v lese na trávě, dívka je mimo ohrožení života

Policie vypátrala osmiletou Julii, která se v neděli ztratila na vrcholu Čerchov na Domažlicku. Německou holčičku našel...

Zeman není schopen vykonávat funkci, Senát začne řešit odebrání pravomocí

Senát zahájí proceduru odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi, který není schopen vykonávat žádné pracovní...

Buchty na ARO, rodina, nový šéf soudu. A Zeman řekne, co dál s vládou

Prezident Miloš Zeman podle Hradu ve středu zveřejní další postup při sestavování vlády. V pražské Ústřední vojenské...

Napadáte a znevažujete naši práci, ohradila se nemocnice, kde leží Zeman

Ústřední vojenská nemocnice v Praze se ohradila proti vlně „spekulací, dezinformací a bohužel někdy i útočných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zeman je schopen úřadu, citoval mi německého klasika, řekl Vondráček

Předseda Sněmovny Radek Vondráček míní, že Miloš Zeman je schopen vykonávat úřad prezidenta. Navštívil ho v nemocnici a...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Odborníci dali červenou mluvčímu Ovčáčkovi. Rozděluje společnost a lže, míní

Asociace public relations se zásadně distancovala od způsobu práce mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten podle...

Šéfredaktor německého deníku Bild skončil kvůli sexu s podřízenými

Vydavatelský koncern Axel Springer oznámil, že odvolal šéfredaktora nejčtenějších německého deníku Bild Juliana...

Hošek uznal vinu za obtěžování kolegyň, chystá se vyhledat odbornou pomoc

Bývalý zástupce šéfredaktora portálu Seznam Zprávy Jiří Hošek vyhledá odbornou pomoc. V pondělí v redakci skončil kvůli...

Letiště Praha podpořilo spolek Nelež a chce odstřihnout dezinformační weby

Letiště Praha podpořilo iniciativu Nelež, která vystupuje proti šíření dezinformací. Proto se veřejně přihlásilo k...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...