Rusko přitvrdilo v tažení proti šíření falešných zpráv, má nový zákon

  11:00aktualizováno  11:00
Ruská Státní duma, dolní komora parlamentu, ve středu ve druhém čtení schválila novelu zákona, která stanoví přísnější postihy za šíření falešných zpráv. Podle kritiků může být opatření zneužito k cenzuře. Zákon musí ještě potvrdit horní komora parlamentu a podepsat prezident, píše agentura DPA.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Zákon bude trestat „falešné společensky významné informace, které jsou šířeny jako skutečnost“ a které mohou představovat „riziko pro bezpečnost“ státu či „vést k rozsáhlým nepokojům“.

Postih za šíření falešných zpráv hrozí oficiálně registrovaným médiím již nyní. Podle deníku Moskovskij komsomolec má být současná novela především prostředkem pro zásahy proti internetovým platformám.

V závislosti na závažnosti případu budou nyní hrozit pokuty od 30 tisíc do 1,5 milionu rublů (tedy od 10 300 do 515 tisíc korun). Novela nicméně umožňuje sdělovacím prostředkům vyhnout se trestu tím, že svou „chybu opraví“ ve stanoveném časovém období.

Dohled nad dodržováním schváleného zákona bude mít na starosti cenzurní úřad Roskomnadzor, který může vydat příkaz k zablokování internetových stránek a smazání sporného obsahu. Na něm také bude, aby posoudil, zda je mediální obsah z právního hlediska závadný či nikoliv.

Lidskoprávní organizace si již léta stěžují na sílící omezování svobody projevu v Rusku. Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) na Twitteru zákon označila za „ještě větší cenzuru“.

„Úřady nyní budou blokovat webové stránky a účty na sociálních sítích bez jakékoliv formy soudního procesu,“ řekl bývalý poslanec a současný představitel opozice Vladimir Ryžkov.

V Dumě prošel druhým čtením také zákon, který několikanásobně zvyšuje tresty za vyjádření hanobící ruské státní symboly a instituce. Napříště bude za tento čin hrozit peněžitý trest až 300 tisíc rublů (103 tisíc korun) či 15 dní vězení.

Rusko už řadu let posiluje úřední kontrolu internetu, zásahy státu jsou častější zejména po roce 2014, kdy se prudce zhoršily vztahy Moskvy se Západem kvůli anexi ukrajinského Krymu. Internetová média, sociální sítě, poštovní servery a účty blogerů jsou povinny půl roku uchovávat obsah pro případnou státní kontrolu, kterou nemohou odmítnout.

Státní duma v únoru v prvním čtení schválila kontroverzní návrh zákona o „svrchovaném internetu“, který má domácím uživatelům zajistit komunikaci i v případě odpojení od velkých zahraničních serverů. Podle kritiků novela posílí úřední kontrolu internetového provozu a usnadní blokování obsahu označeného za nežádoucí.

Mnoho Rusů se v důsledku schvalovaných zákonů obává digitální izolace země a především cenzury. V Moskvě se 10. března uskuteční demonstrace za svobodu internetu. Organizátoři doufají v účast alespoň 10 tisíc lidí.

Autoři: ,

Devianti lovící děti na internetu jdou rychle na věc, prozradil reportér

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Dejvičtí míří do Monte Carla, šanci má Dukla 61 i Dabing Street

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Na 59. mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu bude mít Česko silné zastoupení. Na cenu za nejlepší drama má...

Poslanecké kluby navrhly na dvě místa v Radě ČTK čtyři kandidáty

Ilustrační snímek

Poslanecké kluby minulý týden navrhly kandidáty do Rady České tiskové kanceláře zastupitele Prahy 3 Davida Soukupa,...

Na přelomu roku se nejvíce dařilo vydavatelství MAFRA, mezi deníky Blesku

Ilustrační snímek

Aktuální výsledky výzkumu čtenosti Media projekt potvrdily vedoucí pozici mediální skupiny MAFRA na trhu. Údaje Unie...

Najdete na iDNES.cz