Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Průzkum: Nouzový stav přilákal k rádiu i mladé posluchače

  14:00
Během nouzového stavu rozhlasové přijímače přilákaly i mladší posluchače a téměř polovina posluchačů přiznala, že je pro ně rádio v době krize lepším společníkem než televize. Zjistily to společnosti MEDIAN a STEM/MARK v první ze tří plánovaných vln průzkumu o poslechovosti rádia a jeho roli v nouzovém stavu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Z první, dubnové, vlny průzkumu rovněž vyplývá, že rádio hraje v životech obyvatel Česka stále velmi důležitou roli a během nouzového stavu poslechovost rádia příliš ovlivněná nebyla. Pro tři pětiny obyvatel České republiky se, co se poslechovosti týče, nic nezměnilo.

Zcela poslouchat rádia přestala pouze přibližně dvě procenta oslovených ve věku 12 až 79 let a poslech nějakým způsobem omezilo dalších 10 % dotázaných. 

„Mezi osobami, které poslech rádia omezily nebo úplně přestaly, jsou pravděpodobně z velké části řidiči a řidičky, kteří poslouchali rádio primárně v autě cestou do práce a během pandemie zůstali doma s dětmi. Tomu by také napovídal fakt, že se nejčastěji jedná o věkovou skupinu 30-39 let,“ okomentovala zjištění Jana Proboštová z agentury STEM/MARK. 

Naopak každý desátý podle průzkumu deklaruje zvýšení intenzity poslechu rádia oproti době před koronavirovou pandemií a s ní souvisejícím vyhlášeným nouzovým stavem. Častěji se jedná o ženy, děti a mladé ve věku 12-19 let a také obyvatele Prahy a Středních Čech.

„Zvýšení intenzity poslechovosti rádia u nejmladších věkových kategorií je velmi pozitivní jev. Přestože se s největší pravděpodobností jedná o přímý následek nouzového stavu, pokud teď poslouchají, i v budoucnu mohou mít tito lidé o rádio větší zájem,“ míní Vladimír Kožíšek z MEDIANU.

Rádio je obecně media typem, kterému lidé poměrně věří, téměř čtyři pětiny posluchačů jsou podle výzkumu přesvědčeny, že změny, které přinesla pandemie koronaviru se rádia nijak nedotknou a poslech rádia během období krize neklesne. Mezi nimi jsou častěji ženy a obyvatele větších měst.

Informace i relaxace

Z dubnové vlny průzkumu rovněž vyplývá, že více než čtyři pětiny dotázaných přisuzují rádiu při informování veřejnosti důležitou roli, u lidí nad 50 let už se jedná dokonce o 9 z 10 posluchačů, ukázal výzkum. Častěji se jedná o ženy a lidi s vyšším vzděláním. Naprostá většina respondentů se pak domnívá, že informace, které rádio nabízí, jsou obsahově dostatečné.

Karanténa posadila Čechy k televizi, rádiu a webům, ukázal průzkum

Kromě informační role přisuzují posluchači rádiu do značné míry i relaxační roli. „Hudba a pořady v rádiu mohou přinášet klid v komplikované době, rádio také může vhodně doplnit práci z domova, na kterou v době krize přešla řada lidí. Také nepochybně dobře funguje jako kulisa při jiných činnostech,“ vysvětlil Vladimír Kožíšek z agentury MEDIAN.

Téměř polovina oslovených navíc deklaruje, že je pro ně rádio v době krize lepším společníkem než televize. Jedná se především o ženy a obecně posluchače starší než 40 let.

Tato relaxačně-zábavná role rádia v době pandemie se projevuje také v preferencích u programové skladby. Více než dvě pětiny posluchačů odpověděli, že preferují hudbu před zpravodajstvím, jedná se častěji o účastníky průzkumu do 29 let. Dvě pětiny považují obojí za stejně důležité, a informační i relaxační roli využívají stejně, a pouze pro 14 % je důležitější zpravodajství samotné.

V této oblasti se podle autorů průzkumu objevuje zajímavý paradox: zpravodajství zajímá častěji nejmladší věkovou skupinu 12 až 19 let a také tu nejstarší 70 až 79 let.

Nejmladší věková skupina, tedy posluchači mezi 12 a 19 lety, vystupuje podle autorů průzkumu v preferencích u programové skladby obecně velmi vyhraněně, pro více než polovinu je důležitější hudba, pro čtvrtinu zpravodajství a pouze přibližně pětina považuje obojí za stejně důležité.

Průzkum ale zjistil, že většina posluchačů své preference v programové skladbě rádií v době nouzového stavu nezměnila. Více než čtyři pětiny posluchačů totiž uvádějí, že se oproti době před pandemií jejich preference nijak nezměnily. Změnu hlásí zejména ti, kteří rádio podle vlastních slov poslouchají nyní více než před tím.

„Téměř polovina posluchačů je také přesvědčená, že na vysílání není potřeba v současné době nic měnit, ostatní chtějí buď více hudby (28 %), regionálních informací (27 %) nebo více odlehčených, zábavních pořadů (27%),“ uzavřela Jana Proboštová ze STEM/MARK.

Výzkum uskutečnily agentury MEDIAN a STEM/MARK v průběhu dubna 2020. Sběr dat probíhal metodou CATI (telefonické dotazování) a zúčastnili se ho 1003 respondenti ve věku 12 až 79 let. Výzkum je reprezentativní podle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Lipovská z Rady ČT odvolána nebude, podrželi ji poslanci ANO, SPD a KSČM

Hana Lipovská z Rady České televize odvolána nebude. Podrželi ji poslanci ANO, SPD a KSČM. Jednat a hlasovat o jejím...

Vždycky mě může trefit kulka. Musím být na sebe tvrdá, říká fotografka Klicperová

Premium Už přes deset let jezdí do válečných oblastí. Novinářka a fotografka Lenka Klicperová je s vojáky v zákopech, sbírá...

Odemkli jsme nejčtenější články. Podívejte se, co nabízí iDNES Premium

Ve svém druhém roce přinesl speciál iDNES Premium téměř osm tisíc článků. Sledoval žhavou současnost, komentoval,...

Influenceři Harry a Meghan. Time je zařadil mezi nejvlivnější lidi světa

Princ Harry a vévodkyně Meghan se pochlubili novými společnými snímky. Pózují pro magazín Time, který je zařadil mezi...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...