Středoškoláci neumějí rozlišovat fakta a dezinformace, ukázal průzkum

  12:00aktualizováno  12:00
Čeští středoškoláci mají potíže s porozuměním zprávám a neumějí je kriticky hodnotit, vyplývá z průzkumu agentury Median, který si zadala organizace Člověk v tísni. Zhruba polovina respondentů například nepozná rozdíl mezi komerčním a zpravodajským sdělením.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Průzkumu se v květnu a červnu zúčastnilo 1 002 studentů gymnázií, středních odborných škol a učilišť. Jeho autoři zjistili, že většina mladých neví moc o tom, jak fungují internetové vyhledávače a sociální sítě, i když z nich čerpají většinu informací.

Mediální gramotnost, tedy schopnost porozumět informacím a třídit je, má podle autorů výrazný vliv na vnímání role médií v demokratické společnosti.

Středoškoláci s větší mírou této gramotnosti výrazně častěji souhlasí s tvrzením, že jsou nezávislá média důležitá pro fungující demokracii a považují za méně důvěryhodná média, která vlastní politici.

Kolem třetiny dotázaných uvedlo, že zná nějaké dezinformační weby. Asi 88 procent účastníků průzkumu zároveň odpovědělo, že se na internetu setkává s nepravdivými informacemi. Při posuzování důvěryhodnosti dvou zpráv, z nichž jedna byla ze zpravodajského webu a druhá z dezinformačního, zvolila správnou odpověď polovina středoškoláků.

Studenti středních škol si v průzkumu nebyli jisti, která média jsou veřejnoprávní. Mnozí označili za veřejnoprávní i komerční televize, rádia nebo weby. Například web Parlamentnilisty.cz považuje za veřejnoprávní, nebo to o něm neví, přibližně 57 procent dotázaných středoškoláků, uvedli autoři průzkumu.

Respondenti se neorientovali ani ve vlastnících soukromých médií. Nejvíc znali Jaromíra Soukupa, kterého správně k TV Barrandov přiřadilo 62 procent studentů. U ostatních soukromých médií klesl podíl správných odpovědí pod polovinu. Například web iDNES.cz spojilo správně s premiérem Andrejem Babišem 48 procent respondentů a web Aktuálně.cz se Zdeňkem Bakalou 35 procent studentů.

To, že obsah zobrazovaný na Facebooku řídí matematické algoritmy, věděly v průzkumu asi dvě pětiny studentů. Podobné množství jich nevědělo, že příspěvky s označením „Sponzorováno“ jsou placená reklama. Studenti z gymnázií odpovídali celkově lépe než jejich kolegové z ostatních škol.

Autor:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Prodej deníků loni klesl i kvůli problémům s distribucí

Ilustrační snímek

Prodej tuzemských deníků v roce 2018 poklesl v meziročním srovnání o sedm procent, píše server MediaGuru. Z...

V Česku vzniklo nové sdružení novinářů

Ilustrační snímek

Česko má novou novinářskou organizaci, Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). IPI je globální...

Najdete na iDNES.cz