Právo a sociální sítě: Co je trestné - nenávidím, protože můžu?

  6:44aktualizováno  14:40
Když Radek Banga zveřejnil na svém veřejném profilu na Facebooku stanovisko ohledně kauzy Ortel, netušil, že otevřel Pandořinu skříňku nenávisti. Během dvou dní zaplavily jeho zeď tisíce předsudečných útoků v nejlepším případě urážlivých, v nejhorším případě vyzývajících k jeho likvidaci. Když o týden později podal na skupinu útočníků trestní oznámení, věřil, že tím přispěje k bezpečnosti sociální sítě. Jak to tedy s nenávistí v prostředí sociálních sítí je? A co pro sebe mohou udělat lidé, kteří se s nenávistnou šikanou setkají? O tom a o mnohém dalším bude seriál věnující se předsudečné kyberkriminalitě.

| foto: ČTK/Hájek OndřejMediahub

Předsudečné útoky, jiným označením také útoky z nenávisti, jsou takové útoky, které jsou motivovány předsudky útočníka vůči napadenému. Jejich důvodem jsou nezměnitelné charakteristiky napadeného, jako jsou barva pleti, víra, etnický či národnostní původ, zdravotní stav, sexuální orientace či identita, gender, sociální postavení či politické přesvědčení. Při útocích přitom nejde ani tolik o silnou antipatii útočníka, ale o fakt, že tak jedná vůči jiným výběrově. Můžeme se tak setkat s útočníky, kteří skutečně nenávidějí Romy kvůli tomu, že jsou Romové, jako s lidmi, kteří negativní vztah k Romům používají jako nástroj své politické propagandy. Předsudečné násilí nabývá různých podob od nadávek až po teroristické útoky.

Efekt útoků z nenávisti je trojí – ubližují konkrétním lidem, působí proti skupinám osob, které jsou obvykle v určitém teritoriu v menšině nebo se liší, a ohrožují demokratický právní stát. Proto jsou i verbální předsudečné útoky v řadě států postihovány.

Sociální sítě jsou pro šíření nenávisti a předsudků ideálním místem, jejich množství stále roste. Pomohou vám ulevit si, když vás někdo naštve, jsou k dispozici, když potřebujete podpořit ve svém "spravedlivém" hněvu, a jsou zdánlivě neregulované. Je tomu však skutečně tak? Není.

Jak to vidí právo?

Právo platné v České republice je stejně aplikovatelné na projevy na náměstí jako na projevy na internetu. A co více, závažné projevy uskutečněné prostřednictvím internetu jsou postihovány přísněji než útoky v prostém fyzickém prostoru. Je tomu tak proto, že takové projevy jsou obecně považovány za účinnější a pro společnost i poškozené více devastující. V online prostoru zůstávají déle, mohou být sdíleny a hůře se odstraňují.

Co je zakázáno?

V prvé řadě by uživatelé sociálních sítí neměli nikomu vyhrožovat usmrcením, ublížením na zdraví či způsobením škody velkého rozsahu. Obvyklým výrazivem "haterů" je posílání jiných lidí do plynu, věšení, znásilňování, upalování či jiná podobná likvidace. Takového jednání se v nedávné době dopustil například Aleš Rozsíval, kterého prostějovský soud "odměnil" podmínkou ve výši třiceti měsíců. Trestné je i jednání, jehož obsahem je hanlivé vyjadřování o jiných skupinách lidí nebo podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Výroky oslavující některé nenávistné hnutí či popírající holocaust jsou také zakázány.

Psal jsem to na vlastní zeď, takže to je, jako bych si to říkal doma...

Pokud se již lidé chtějí podobných výroků dopouštět, nechť to skutečně dělají doma a za zavřenými dveřmi. Ve veřejném prostoru, za který právo považuje i prostor za soukromou zdí, takové jednání přípustné není.

Máme přece svobodu projevu, ne?

V evropském prostoru je svoboda projevu zásadně omezena a omezitelná. Společenství tak reaguje na tragické zkušenosti s totalitními režimy či národnostními konflikty uplynulého století, které vždy předcházela nenávistná propaganda.

Tyhle normy nám diktuje Evropská unie

Normy chránící před předsudečnými projevy byly do českého právního řádu přijaty již ve třicátých letech  dvacátého století. Masarykovské Československo se jimi chránilo před vlivem nacistického Německa. Právo chránící před předsudečným násilím je primárně určeno k ochraně společnosti jako celku, individuální zájmy napadených osob jsou předmětem ochrany teprve sekundárně.

Jak to vidí sítě?

Nárůst předsudečného násilí v prostředí online sítí přiměl sociální sítě Facebook, Youtube, Twitter a Instagram k akci. Nejdále šel pravděpodobně Facebook ve svých Zásadách komunity, dle kterých jsou zakázány agresivní nebo ponižující slovní projevy, označování lidí za podřadné nebo výzvy k vyloučení či segregaci. Vaše uživatelská práva mohou být omezena i za takové projevy, které přirovnávají jiné lidi ke špíně, bakteriím, nemocem nebo fekáliím, ke zvířatům, která jsou vnímána jako méněcenná, či je označují za podlidi. Zakázány jsou také projevy naznačující fyzickou, mentální nebo morální nedostatečnost určité skupiny osob. Třetí kategorií nepovolených projevů jsou pak takové výroky, které volají po vyloučení nebo izolaci určité skupiny lidí. Facebook však připouští kritiku imigrační politiky či do značné míry kontroverzní politické názory. Podobným způsobem svoje uživatele omezuje Youtube či Twitter.

Jak to vidí komunita?

Účinným nástrojem proti předsudečným výrokům jsou různé aktivity působící přímo v prostředí sociálních sítí. První typ aktivit jsou kampaně zaměřené na prevenci diskriminačního a předsudečného jednání, za všechny uveďme české Hate FreeCulture či nepopirej.cz, slovenskou Nehejtuj.sk či evropskou No Hate Speech movement. Druhý typ aktivit jsou iniciativy zaměřené na monitoring nenávistného obsahu. Zcela zásadní však je pomoc těm, kteří se terčem nenávisti stali.

Autor:

Taxi dispečink je dnes přežitek, řekl šéf Taxify ČR v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Novinář může zveřejnit nelegálně získané informace, roli hraje veřejný zájem

Advokátka Klára Alžběta Samková

Advokátka Klára Samková ke konci ledna podala trestní oznámení na Český rozhlas a dva jeho novináře, a to kvůli...

Americká reportérka se omluvila za výrok o povstání Židů ve Varšavě

Obyvatelé Varšavy prochází místy, kde dříve stávala zeď ghetta. (18. dubna 2013)

Reportérka americké televize MSNBC Andrea Mitchellová se ve čtvrtek omluvila za výrok, že Židé ve varšavském ghettu za...

Slovenský soud zakázal neoprávněně šíření TV Nova

logo TV Nova

Okresní soud v Bratislavě vydal ve čtvrtek předběžné opatření proti slovenské společnosti Elson s.r.o. Poskytovatel...

Najdete na iDNES.cz