Podvodníci se nedávno pokusili zneužít zpravodajský web iDNES.cz. Na nově vytvořené stránce, která imitovala jeho vzhled, lákali potenciální oběti na články s titulky o „obrovské tragédii“ či na „skandální rozhovor“.
Informovali v nich například o smyšlené žalobě na šéfredaktora zpravodajství a publicistiky ČT Michala Kubala kvůli jeho výrokům ve vysílání, či dokonce o jeho úmrtí.
Na podvodné příspěvky o vlastní smrti upozornil i přímo Kubal. Ke kopii snímků přiložil svůj ironický komentář. „Neznal jsem, ale RIP,“ napsal. Později však upozornil, že se jedná o podvodné stránky a varoval lidi, aby nenaletěli podvodníkům a nepřišli o peníze.
„Nevyměnil jsem novinařinu za krypto. Nekonala se demonstrace kvůli mému vyhazovu. Nezažalovala mě ČNB. Rozhovor tragédií neskončil. Česko se se mnou neloučí, neumřel jsem,“ dodal Kubal na svých sociálních sítích v reakci na šířící se příspěvky.
Falešný web mohl čtenáře na první pohled opravdu zmást, obsahoval fotografii a jméno moderátora Událostí ČT Kubala, zarážky iDNES Premium, totožné logo a shodnou grafiku. Ve skutečnosti se však jedná o podvodnou reklamu, kdy se podvodníci napodobováním seriózních webů mimo jiné snaží z lidí vylákat peníze.
Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře![]() |
Odkazy vedou na přihlašovací stránku, ze které se z čtenářů pokouší dostat co nejvíce osobních údajů. Ty poté zneužívají například k přístupu do internetového bankovnictví, ze kterého lidem vyberou veškeré jejich úspory.
Možností, jak napodobit zavedené weby, je více. Podvodníci často využívají také sociální sítě, na kterých vytváří placené příspěvky s grafikou zavedené značky. Ty mají větší dosah a vidí je tak více lidí než příspěvky neplacené. Uživatelé se z nich opět dostanou na falešné stránky.
Narazili jste v poslední době na podobný podvod se zneužitím podoby známé osobnosti a zpravodajského webu?
Nejedná se přitom o první případ, kdy podvodníci využili zavedenou značku. Před rokem obdobným způsobem na zfalšovaných stránkách s využitím grafiky iDNES.cz sdíleli informaci o obvinění známého kuchaře Zdeňka Pohlreicha.
Všichni, kteří se stanou předmětem takových zpráv, mají společné to, že na internetu existuje mnoho jejich fotek a videí, protože jde o veřejně známé osobnosti. Naklonovat jejich obraz a zvuk je tak pro podvodníky snadnější.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v souvislosti s podvody na internetu doporučuje lidem, aby byli opatrní při otevírání nejrůznějších odkazů a sledovali například překlepy a jiné nesrovnalosti. Mají také provádět pravidelné aktualizace softwaru, aby byla jejich zařízení chráněna před nejnovějšími hrozbami šířenými podvodníky.