Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Šéfredaktor Metra: Prahu jsme už dobyli, teď jsme se zaměřili na další obce

  12:00
Deník Metro koncem dubna expandoval do regionů a rozšířil rovněž regionální zpravodajství, a to i na portálu Metro.cz. „Nebylo to úplně bezbolestné,“ prozradil v rozhovoru pro iDNES.cz o rozšíření šéfredaktor deníku Petr Holeček. Doplnil i plány do budoucna a prozradil, jak chce redakce oslavit blížící se narozeniny novin.
Petr Holeček je šéfredaktorem deníku Metro už šest let.

Petr Holeček je šéfredaktorem deníku Metro už šest let. | foto: Metro.cz

Deník Metro vychází od 26. dubna v rozšířeném vydání a je nově k dispozici na dalších distribučních místech převzatých po týdeníku 5plus2. Kde je tedy nyní všude k sehnání?
Na konci dubna jsme udělali skutečně frontální útok na regiony. Prahu jsme už dobyli, v hlavním městě jsme dlouhodobě nejčtenějším deníkem, tak teď jsme zaměřili na další obce v České republice. Abyste rozuměli, my jsme v regionech už velmi dlouho, jen podle posledního výzkumu čtenosti Media projekt je celostátní čtenost deníku Metro 295 tisíc čtenářů na vydání, z toho samotná Praha bez okresů Praha-východ a Praha-západ vykazuje 202 tisíc čtenářů na jedno číslo.

V regionech to tedy je dalších téměř sto tisíc lidí každý den. Jenže nyní jsme využili distribuční místa po ukončeném projektu 5plus2 a ještě více jsme zvýšili náš páteční dosah, tak jako to dělala Pětplusdvojka. Získali jsme dalších 2 200 distribučních slotů v 950 městech a obcích, takže každý pátek je náš náklad přibližně 450 tisíc kusů a rozdáván je na celkem 2 850 místech v 1 600 městech a obcích České republiky. To už je slušné číslo, ne?

Ten přechod je už ukončen. Kolik se na něm podílelo lidí?
Nebylo to úplně bezbolestné. Museli jsme zapojit různá oddělení z MAFRY, změnit systém plánování inzerce, tisku, řízení výroby, redakce. Jelikož tu ale pracuje plno zkušených a šikovných profíků, čtenáři v regionech prakticky nepocítili ve vydávání jejich oblíbených novin pauzu, jeden týden našli poslední 5plus2, pak už hned Metro s rozšířeným regionálním zpravodajstvím, televizním programem, kulturními tipy a další zábavou.

Obrovský kus práce odvádí naše obchodní a zejména distribuční oddělení, pro které bylo nastavení systému, aby se dostala ta která správná mutace do správných stojanů, skutečně oříšek. A přechod nebude asi ukončen nikdy, protože další místa stále získáváme a snažíme se vymýšlet, kam se posunout dál a dál na lukrativnější pozice.

Jak deník Metro přijali lidé v regionech?
Ačkoli centrální redakce Metra žije a pracuje v Praze a jejím blízkém okolí, máme po regionech spolupracovníky, části rodin a kamarády. Nějaký důsledný průzkum jsme si nedělali, ale co víme od nich, tak lidé jsou za tu změnu rádi. Metro se totiž už od května 2023 snaží o svižnější lifestylové, společenské a kulturní zprávy. Přestali jsme být kopírka internetu a agentur, nabízíme více vlastních reportáží, rozhovorů, profilových článků, ale také historie, zábavy a chytrého bulváru. Lidé, přesycení instantním zpravodajstvím z mobilů, to kvitují, protože to, co je v tištěném Metru, nikde jinde nenajdou. A rozšířené zpravodajství v regionech se jim líbí. Jednoduše řečeno, berou jako samozřejmost, že si z Coopu odnesou vedle nákupu i papírem vonící zprávy.

Novinkou je také rozjezd regionálního zpravodajství na portálu Metro.cz.
Ano, zkuste si tam prosím hned kliknout. To je naprosto unikátní věc, kdy si v mapě najdete svůj kraj a okres a můžete si číst zprávy, které se dějí u vás za barákem. Spolupracujeme na vývoji s portálem iDNES.cz a také agenturou ČTK, která nám dodává regionální a lokální zpravodajství, to se pak zobrazuje na portálu Metro.cz ihned poté, co jej agentura vydá. Zapojili jsme do výroby zpravodajství ale i samotnou redakci a vymýšlíme způsoby, jak ještě více zefektivnit tok aktualit od záchranných složek a policie, kteří nám svá data také ihned dodávají. Vymysleli jsme k tomu slogan: Nehledejte zprávy za horami, za lesy, stačí zajet na Metro.cz/okresy.

7. 7. bude deník slavit už 27 let na českém trhu. Chystáte něco speciálního?
To je sedmiček, že? Máme v plánu jednu akci, která zapojí sportuchtivé čtenáře a zároveň bude malou oslavou těchto skvělých let. Chystáme ji v rámci kampaně, která má podpořit vydávání papírových novin. Nevím, zda to vše stihneme do 7. července, ale v průběhu léta to určitě dáme. Sledujte náš Facebook, Instagram i samotné noviny!

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

V deníku Metro pracujete od roku 2008, na jakých pozicích jste působil?
Přijdu si jako matador bezplatných novin. Vše začalo v roce 2001, kdy jsem nastoupil s párem kamarádů do pražské redakce MF DNES pod vedením přísného Míly Janíka. Tam nás vycepoval v pravé pražské zpravodaje, což později pod vedením Hanuše Hanslíka vyústilo v založení čistě pražského deníku Metropolitní expres. Ten byl na trhu jen dva roky, ale to mu stačilo, aby zničil svou konkurenci v podobě dalších deníků zdarma – 24 hodin od Ringieru se odporoučelo a deník Metro, tehdejší jedničku bezplatného tisku, schramstla MAFRA.

Zmenšili jsme jeho formát, omladili ho, vyvětrali, předělali, a z Expresu se vlastně stalo Metro, jak ho znáte. Celou tu dobu jsem tam byl hlavní editor a zástupce šéfredaktora, před šesti lety mi šéfovská funkce spadla na stůl úplně. Nutno ale říct, že jsme parta ostřílených novinářů, kde si na role moc nehrajeme, všichni děláme všechno, a co nás baví, jen já jako šéf občas slízávám nešťastné následky chyb.

Není nyní s přechodem do regionů čas na další rozvoj?
Máme toho rozjetého hodně a musíme to udržet. Denní tisk rozdělený na Prahu a na regiony, do toho výše zmíněné půlmilionové zpravodajství pro regiony, jednou měsíčně lifestylový magazín, k tomu ještě měsíční tématický speciál Metro EXTRA, různé projekty na Metro.cz, inzertní spolupráce a advertorialy…

Musíme hlavně udržet tu kvalitu, kterou máme. Nemám tu zástupy lidí jako ve velkých newsroomech. Ale máte pravdu, snažíme se pořád vymýšlet lepší a lepší způsoby, jak udělat z Metra exkluzivní záležitost, kterou budou lidi chtít získat a s nimi i naši inzerenti. A stále být zdarma! V dnešní době je to boj, protože se většina zadavatelů inzerce zaměřuje na internet.

Jenže když si pravidelně budete listovat Metrem, zjistíte, že to co v něm je, nikde jinde není. Vybudovali jsme si se čtenáři – a zejména v Praze – jakýsi VIP klub. Oni nám dávají informace ze svého okolí, posílají fotky a videa, my jim to zpětně tavíme do zpravodajství, ověřujeme, čmucháme a doplňujeme, ochutnávky z naší práce přitom sdílíme na sociálních sítích. Lákáme tak všechny na to, že to jediné kvalitní zpravodajství z hlavního města je od těch, kteří se v Praze narodili, žijí v ní a s ní a znají jí jako vlastní boty. Na to jsme hrdí.

Autor:
Témata: Metro

Drží Putin Orbána „pod krkem“? FSB ví o politicích EU hodně, říká Baar

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří tam i chemici. Začala tu hořet hromada pneumatik, požár se rozšířil i na okolní budovy, včetně...

21. července 2024  14:38,  aktualizováno 

V Luhačovicích se před barem popralo sedm lidí, jeden z nich na místě zemřel

Po potyčce sedmi mužů před barem v Luhačovicích na Zlínsku zemřel v sobotu ráno na místě jeden z nich. Přesnou příčinu jeho úmrtí určí až soudní pitva. Informaci zveřejněnou policií na sociální síti...

20. července 2024  19:35,  aktualizováno  21.7 14:53

Nehoda čtyř aut u Pustiměře zastavila oboustranně provoz dálnice D46

Provoz na D46 zastavila nehoda čtyř aut u Pustiměře na Vyškovsku. V obou směrech se tvoří kolony. Podle mluvčího záchranářů Břetislava Bolarda mají záchranáři v péči jednoho lehce zraněného.

21. července 2024  14:31,  aktualizováno  14:44

Konec letitého sporu o mělčinu v Jihočínském moři. Čína se dohodla s Filipínami

Čína a Filipíny dosáhly dohody, která, jak doufají, ukončí konfrontace u sporné mělčiny v Jihočínském moři. Nedaleko ostrůvku Second Thomas Shoal, který je součástí Spratlyho ostrovů, jež si nárokují...

21. července 2024  14:44

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Depp randí s ruskou modelkou, která žije v Praze. Seznámili se ve Varech

Herec Johnny Depp (61) byl po bouřlivém rozvodu s herečkou Amber Heardovou (38) často vídán s mladou blondýnkou. Před...